9. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw - HR w przedsiębiorstwie

Wydarzenie organizowane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach od ośmiu lat, co roku staje się coraz większą platformą dialogu, wymiany wiedzy i poglądów oraz doświadczeń między przedstawicielami świata biznesu, nauki i samorządu. Taka jest właśnie idea Kongresu: Biznes - Nauka - Samorząd - Razem dla Gospodarki, która przyświeca wydarzeniu od samego początku i stanowi fundament działania. Głównym celem Kongresu jest ukazanie wizerunku małych i średnich firm jako przedsiębiorstw, które w głównej mierze tworzą polską gospodarkę, oraz jednocześnie są podmiotami innowacyjnymi, które aspirują do ciągłego rozwoju, wymiany doświadczeń podbijając nie tylko rynek polski, ale również rynki zagraniczne.
W ciągu trzech dni Kongresu Katowice staną się sercem przedsiębiorczości. Program 9. edycji jest wyjątkowo bogaty, a lista prelegentów obfituje w znane nazwiska. Hasło przewodnie Kongresu SMART - SAFE - SOLUTIONS, nawiązuje do obecnie panującego trendu oraz głównego pytania, na które odpowiedź poznamy podczas wydarzenia – "Dzięki jakim innowacjom, inteligentnym i zarazem bezpiecznym rozwiązaniom sektor MŚP może zapewnić sobie stały, zrównoważony rozwój na rynku oraz odgrywać znaczącą rolę w gospodarce europejskiej i światowej?”
Tradycyjnie całość Kongresu dopełnią Targi Biznes Expo, które stanowią wyjątkową przestrzeń wystawienniczą połączoną ze strefą prezentacji, networkingu oraz eksperckich porad.
Rangę wydarzenia potwierdzają przyznane w tej edycji patronaty honorowe: Patronat Honorowy Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Patronat Honorowy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, Patronat Honorowy Biura Rzecznika MŚP oraz Patronat Parlamentu Europejskiego.
Więcej informacji oraz bezpłatna rejestracja na: www.ekmsp.eu.
Ścieżka HR w przedsiębiorstwie
Regionalna Izba Gospodarcza od wielu lat współpracuje z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach. Działania podejmowane w ramach partnerstwa są doskonałą okazją do wymiany informacji w zakresie rozwoju rynku pracy i zasobów ludzkich oraz przedsiębiorczości, a także promowania i upowszechniania dobrych praktyk. Ludzie spędzają w środowisku pracy znaczną część swojego życia, dlatego oczekują podmiotowego traktowania, poczucia partnerstwa. Z drugiej strony wzrasta świadomość przedsiębiorców, iż inwestycja w pracowników zwraca się poprzez ich lojalność i większe zaangażowanie. Ważnymi tematami ścieżki HR w Przedsiębiorstwie będą benefity pozapłacowe, modele zatrudniania zakładające wykorzystanie pełnego potencjału pracowników.
Pracodawcy poznają metody skutecznego inwestowania w rozwój pracowników, przykłady szkoleń i warsztatów, praktyk przynoszących obopólne korzyści pracodawcy i pracownikowi, a także benefity pozapłacowe np. strategia wellness. To pójście o krok dalej w stosunku do zwykłej ergonomii pracy. Wystrój przestrzeni biurowej zostaje zaaranżowany jako wygodne miejsce do pracy i odpoczynku. Wśród wyposażenia znajdują się np. hamaki, kapsuły do spania, biurka do pracy na stojąco lub stanowiska z bieżnią, a nawet ścianki wspinaczkowe. Z przeprowadzonego przez firmę CBRE raportu wynika, że aż 74 proc. korporacji wdrożyło strategię corporate wellness. Czy jest ona możliwa także w sektorze MŚP?
Drugi istotny bloki tematycznym będzie dotyczyć maksymalnego wykorzystania potencjału osób o ograniczonej aktywności zawodowej. Zaprezentowane zostaną skuteczne narzędzia aktywizacji zawodowej oraz podpowiedzi dotyczące alternatywnych form zatrudnienia.
Organizowany przez Regionalną Izbę Gospodarczą 9. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbędzie się w dniach 16 - 18 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to SMART - SAFE - SOLUTIONS.
Udział w Kongresie jest bezpłatny.
Szczegółowy plan ścieżki HR w przedsiębiorstwie
-
- Jak wykorzystać potencjał osób o ograniczonej aktywności zawodowej
-
- Dostępne i skuteczne narzędzia aktywizacji zawodowej.
- Jak rozpoznać i rozwijać własny potencjał zawodowy przy ograniczeniach.
- Inne, alternatywne formy zatrudnienia.
- Doradztwo i szkolenia dotyczące zwiększenia aktywności zawodowej osób, u których występują ograniczenia w tym zakresie.
-
- Inwestycja w rozwój pracownika inwestycją w firmę?
-
- Sposoby i przykłady skutecznego inwestowania w rozwój pracowników.
- Szkolenia, warsztaty z perspektywy pracodawcy i pracownika – czy warto?
- Działania prorozwojowe, przynoszące obopólne korzyści pracodawcy i pracownikowi – dobre praktyki.
- Interesujące benefity pozapłacowe w kontekście inwestycji i rozwoju pracownika.
-
- Wellness w biurze
-
- Strategia wellness w Twojej firmie, jakie są możliwości i jak skutecznie wdrożyć proponowane rozwiązania?
- Zdrowy, zadowolony pracownik podstawą dobrego funkcjonowania organizacji – korzyści z wellness.
- Nie tylko zmiany aranżacyjne – smart working.
- Jak zainteresować najlepszych pracowników – benefity pozapłacowe.
- „Praca drugim domem” – dobre praktyki cenionych pracodawców.
__________________________________________________________________________
Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
Współgospodarze: Województwo Śląskie, Miasto Katowice, Wojewoda Śląski
Współorganizatorzy: Politechnika Śląska, Województwo Małopolskie, Uniwersytet Śląski
Patronat honorowy: Honorowy Patronat Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Honorowy Patronat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina
Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Parlamentu Europejskiego
Wydarzenie objęte Patronatem Honorowym Biura Rzecznika MŚP
Linki do wydarzeń:
Europejski Kongres MŚP: https://tiny.pl/tfghx
Targi Biznes Expo: https://tiny.pl/tf51c
Samorząd Wspiera MŚP: https://tiny.pl/tf9d6
Obserwuj nas w Social Mediach: KongresMSP
Facebook…….LinkedIn…….Instagram…….Twitter…….YouTube
Informacji na temat Europejskiego Kongresu MŚP udziela:
Ewa Kowacz | tel. 510 212 962 |mail: ekowacz@rig.katowice.pl
Biuro Prasowe Europejskiego Kongresu MŚP:
Agnieszka Skowronek | tel. 577 012 223|mail: biuroprasowe@moma-marketing.pl
Patrycja Sopalska | tel. 500 200 904|mail: biuroprasowe@moma-marketing.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
7 czerwca 2023 r. w Hucie Stalowa Wola odbyła się uroczystość, podczas której doszło do podpisania porozumienia rząd – NSZZ "Solidarność". W ramach tego porozumienia ustalono m.in. zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu, zapewnienie ochrony działaczy związkowych w kodeksie postępowania cywilnego, wypłatę dodatku w kwocie 600 zł miesięcznie dla pracowników domów pomocy społecznej (za okres od 1 kwietnia do końca 2023 roku) i zaprzestanie procesu wygaszania emerytur pomostowych.
Większość pracodawców deklaruje, że chętnie zatrudniłoby (np. na wakacje) pracownika młodocianego. W krajach zachodnich pracujący nastolatek nikogo nie dziwi. W Polsce ten widok nie jest jeszcze powszechny – z danych CBOS wynika, że co piąty uczeń szkoły ponadpodstawowej podejmował w wakacje etat. Większość nadal nie robi tego, mimo że prawo im na to pozwala. Przepisów dot. zatrudniania nieletnich nie znają również rodzice. Warto jednak wiedzieć, na jaką ochronę prawną mogą liczyć małoletni.
Część licealistów planuje swoją przyszłość od lat, inni dopiero po egzaminach maturalnych podejmą kluczowe decyzje. Aż 60% z nich połączy studia z pracą, a co piąty absolwent poświęci się wyłącznie nauce. Choć większość z nich obawia się wejścia na rynek pracy (57%), głównie z powodu braku doświadczenia i odpowiednich umiejętności, to ma wobec pierwszego zajęcia konkretne oczekiwania finansowe. 38% zapytanych chciałoby na początku zarabiać od 5 tys. do 7 tys. zł miesięcznie. Najbardziej perspektywiczną branżą w opinii co drugiego licealisty jest IT.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 5,1 proc., 0,1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najniższe bezrobocie w maju zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).
Do zespołu WeNet Group S.A. spółki specjalizującej się w doradztwie internetowym, od czerwca dołączyła Iwona Wencel, obejmując stanowisko VP HR. Iwona Wencel będzie ściśle współpracować z zarządem oraz dyrektor personalną Dorotą Malarską, aby rozwinąć i wzmocnić funkcję HR.
Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r. - jak będzie to wyglądało? Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r.? Jak ustalić czy doszło do przekroczenia rocznej kwoty podstawy wymiaru składek? Jakie świadczenia mogą być zmniejszone czy zawieszone?
Gra badająca kompetencje miękkie kandydatów, narzędzie sprawdzające umiejętności programistów bez długotrwałych testów kodowania czy platforma do neuronauki, dzięki której pracownicy poświęcając 5 minut dziennie zwiększają swoje kwalifikacje. Polski rynek branży HR Tech liczący ponad 300 firm, z roku na rok rozwija się i pomaga zmienić to, w jaki sposób przebiegają m.in. procesy rekrutacyjne w firmach, szkolenia czy kadry i płace. Polskie Forum HR, zrzeszające największe firmy z branży usług HR, wyłoniło w konkursie trzy podmioty: Rankode, ReQiu i SeeWidely, które prezentowały najbardziej innowacyjne rozwiązania.
Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy?
Aż 93% pracodawców jest zaniepokojonych możliwym odejściem pracowników – takie dane podaje portal LinkedIn. Oprócz odpowiednio wysokiego wynagrodzenia sposobem na ich zatrzymanie mogą być atrakcyjne świadczenia pozapłacowe.
Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.
Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.
Praca w porze nocnej ma specjalną regulację w Kodeksie pracy. Przepisy określają warunki wykonywania pracy w tej porze oraz świadczenia przysługujące z tego tyłu pracownikowi. Kiedy przypada pora nocna? Co należy się za pracę w nocy?
Dni wolne od pracy odgrywają istotną rolę we włoskim systemie pracy, zapewniając pracownikom odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Włochy mają bogatą tradycję świąt i dni wolnych, które są hołdem dla kultury, historii i religii tego kraju. W tym artykule przyjrzymy się dniom wolnym od pracy we Włoszech, ich znaczeniu i wpływowi na pracowników.
Włochy posiadają umiarkowaną liczbę dni wolnych od pracy. W ciągu roku jest jedenaście ogólnowłoskich dni wolnych. Kiedy przypadają dni wolne od pracy we Włoszech?
Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów!
Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy.
Praca potrafi być stresująca. To banalne stwierdzenie, z którym zgodzi się chyba każdy pracownik i pracodawca. „To co najczęściej wskazywane jest jako źródło stresu w pracy to zbyt duże przeciążenie obowiązkami, brak poczucia kontroli nad tym co robimy, brak możliwości wyrażania siebie oraz konflikty i nieporozumienia pomiędzy współpracownikami” – mówi Magdalena Kaźmierczak, psycholog. Jak zatem radzić sobie ze stresem w pracy? Pani psycholog ma kilka dobrych rad. Zachęcamy do lektury.
Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?
Dni wolne od pracy to niedziele oraz święta. W niektórych przypadkach dozwolona jest jednak praca w dni, które co do zasady są od pracy wolne. Pracownikom, którzy muszą wtedy pracować przysługują z tego tytułu szczególne uprawnienia. Kiedy można, a nawet trzeba pracować w niedziele lub święta? Jaka rekompensata należy się pracownikowi pracującemu w te dni?
Pracownicy coraz bardziej odczuwają słabnącą siłę nabywczą swoich wynagrodzeń i wyraźnie oczekują, że ich pensje będą nadążać za rosnącymi cenami. 28 proc. zamierza w nadchodzącym czasie starać się o podwyżkę, a wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż 62 proc. – wynika z badania „Barometr rynku pracy” Gi Group Holding.
Długi weekend czerwcowy z okazji święta Bożego Ciała będzie mógł potrwać tradycyjnie cztery dni. Co zrobić, żeby skorzystać z długiego weekendu?
Jakie przerwy w pracy przysługują kobiecie karmiącej piersią? Co w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na udzielenie przerwy na karmienie piersią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Podwyżki dla budżetówki i emerytur stażowych będą przedmiotem porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem. Komisja Krajowa związku zgodziła się na podpisanie dokumentu.
Nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” rozpoczyna się 1 czerwca. Potrwa do 31 maja 2024 r. Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.
W dniach 15-16 maja 2023 r. w Sztokholmie odbył się szczyt UE w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, którego celem było wyznaczenie perspektyw i celów do 2027 r. Co jest priorytetem dla UE w zakresie BHP i jakie akry prawne obowiązują w tym obszarze?
Komentarze(0)
Pokaż: