REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wniosek o urlop wypoczynkowy -  wzór infor
Emilia Panufnik
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy w 2024 roku - wszystko, co musisz wiedzieć o wymiarze urlopu. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje. Ile płatny jest urlop? Do kiedy należy go wykorzystać? Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy? Pobierz darmowy wzór wniosku.
rozwiń >

Urlop wypoczynkowy w Kodeksie pracy

Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem pracowniczym, które przysługuje na podstawie art. 14 i art. 152 Kodeksu pracy. Jest coroczny, płatny i nieprzerwany. Co więcej, nie można się go zrzec. Można go wykorzystać w częściach, ale jedna z ich nie powinna być krótsza niż 14 dni (art. 162 KP). Przyznawany jest na podstawie planu urlopów i wniosku pracownika.

REKLAMA

Autopromocja

Il dni ma urlop wypoczynkowy?

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni. Dokładna liczba dni urlopowych uzależniona jest od stażu urlopowego. Co istotne, do stażu tego zalicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia (staż pracy) oraz okresy nauki. 

Prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego nabywa się w wymiarze 1/12 po każdym miesiącu pracy (art. 153 § 1 Kodeksu pracy). Jeśli dany pracownik w roku kalendarzowym pierwszego w życiu zatrudnienia rozwiąże umowę o pracę i podejmie nowe zatrudnienie w tym samym roku nadal nabywa prawo do urlopu w 1/12 po upływie każdego miesiąca pracy. Ile urlopu należy się za miesiąc pracy? Jeśli pracownikowi przysługuje 20 dni w skali roku, będzie to 1,66 dnia. Jeżeli ma prawo do 26 dni w roku, za miesiąc pracy wychodzą 2,16 dnia.

Przykład

Pracownik po studiach magisterskich (8 lat do stażu urlopowego) po raz pierwszy w życiu podejmuje zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas określony z dniem 1 lutego 2024 roku. Umowa ta rozwiązuje się z końcem czerwca tego samego roku. Pierwszy dzień urlopu będzie mógł wykorzystać dopiero w marcu. Dnia 1 sierpnia 2024 roku podpisał kolejną umowę o pracę z innym pracodawcą. Pierwszy urlop nabędzie dopiero po pierwszym miesiącu pracy w wymiarze 1/12, a więc będzie mógł z niego skorzystać dopiero we wrześniu.

Po pierwszym roku pracy zasadą jest nabywanie prawa do pełnego wymiaru rocznego już z dniem 1 stycznia (z góry). Na początku roku pracownik ma już prawo do 20 lub 26 dni urlopu. Terminy wykorzystania dni urlopowych powinny być ustalone w planie urlopów.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile dni urlopu przysługuje na umowie o pracę. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Niektóre grupy zawodowe mają szczególne przepisy dotyczące wymiaru urlopu, np. żołnierze, nauczyciele. Każdy pracownik może mieć inny staż pracy, a w dodatku część osób pracuje na niepełnym etacie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop wypoczynkowy – kalkulator

Do obliczenia ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi można skorzystać z kalkulatora wymiaru urlopu. Kalkulator wskazuje, po jakim czasie pracownik ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Przy obliczaniu należy pamiętać, aby nie liczyć okresu jednoczesnej pracy i nauki podwójnie.

Kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego infor

Kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego infor

 

Infor.pl

Oblicz wymiar urlopu wypoczynkowego >

Czy musi być 14 dni urlopu wypoczynkowego pod rząd?

Urlopu wypoczynkowego udziela się na dni robocze. Może być podzielony na części i właśnie tak w praktyce jest wykorzystywany. W związku z art. 162 Kodeksu pracy powstają pytania, czy jedna część urlopu musi liczyć co najmniej 14 dni.

Art. 162 KP: 

Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Zgodnie z wypowiedzią PIP 14-dniowy urlop to uprawnienie pracownicze, a nie obowiązek. Oznacza to, że pracodawca nie może zmusić pracownika do 14 dni urlopu pod rząd.

Ile urlopu na ½ etatu?

Często powtarzającym się pytaniem jest „ile urlopu należy się na ½ etatu”. Zasada jest prosta. Urlop należny w skali rocznej trzeba pomniejszyć proporcjonalnie do wymiaru etatu. Jeśli pracownik jest na ½ etatu to otrzyma połowę dni urlopowych należnych za cały rok. W zależności od tego, czy pracownik jest uprawniony do 20 dni, czy do 26 dni w roku kalendarzowym, odpowiedź na to pytanie będzie brzmiała – 10 lub 13 dni.

Ile urlopu na ¾ etatu?

Biorąc pod uwagę drugi przykład niepełnego etatu i wymiaru urlopu, należy dokonać następujących obliczeń.

20 x 3 : 4 = 15

Lub

26 x 3 : 4 = 19,5

Kodeks pracy nakazuje, aby każdy niepełny wynik zaokrąglać w górę do pełnego dnia urlopu (art. 154 § 2 KP). 

Ile płatny jest urlop wypoczynkowy?

Jakie wynagrodzenie pracownik otrzyma za czas urlopu wypoczynkowego? Wynagrodzenie urlopowe wynosi tyle, ile pracownik zarobiłby, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy (art. 172 KP).

Zaległy urlop wypoczynkowy

Kiedy mamy do czynienia z zaległym urlopem wypoczynkowym? Urlop wypoczynkowy co do zasady powinien zostać wykorzystany w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Skoro prawo do urlopu nabywa się z początkiem roku czyli 1 stycznia to urlop nabyty 1 stycznia 2023 roku powinien zostać wykorzystany do 31 grudnia 2023 roku. Niewykorzystany w tym terminie przechodzi na rok następny jako urlop zaległy. Dnia 1 stycznia 2024 roku pracownik nabędzie prawo do kolejnego urlopu w pełnym wymiarze (20 lub 26 dni). Wykorzystując dni urlopowe w 2024 roku, kadry zawsze na początku naliczą urlop zaległy.

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy?

Jak już zostało wspomniane niewykorzystany w danym roku urlop wypoczynkowy przechodzi na rok kolejny jako urlop zaległy. Urlop zaległy musi zostać wykorzystany do 30 września roku następnego. W omawianym przypadku będzie to 30 września 2024 roku.

W praktyce zdarzają się sytuacje, kiedy urlop wypoczynkowy nie jest wykorzystywany przez dłuższy okres czasu (np. po urlopach związanych z macierzyństwem). Należy pilnować, aby w takich przypadkach urlop się nie przedawnił. W świetle art. 291 § 1 KP roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

W sytuacji korzystania z urlopu wychowawczego Kodeks pracy przewiduje wstrzymanie biegu terminu przedawnienia urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 2931 KP bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego.

Wniosek o urlop wypoczynkowy – wzór

Pobierz wzór wniosku o urlop wypoczynkowy: doc, pdf

……………………………………………………..

(miejscowość, data)

 

…………………………………………………….

…………………………………………………….

(dane pracownika)

 

……………………………………………………..

………………………………………………………

(dane pracodawcy)

 

 

Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego

 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie mi urlopu wypoczynkowego w wymiarze

…………….. dni w terminie od ……………………………………….. do

 ………………………………………………. .

 

 

……………………………………………………

(podpis pracownika)

 

 

 

Wyrażam zgodę na udzielenie urlopu wypoczynkowego w wymiarze i terminie wskazanym we wniosku.

…………………………………………………….

(podpis pracodawcy)

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA