REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kilka działalności a składka zdrowotna 2022

Kilka działalności gospodarczych a składka zdrowotna w 2022 roku - od każdej działalności?
Kilka działalności gospodarczych a składka zdrowotna w 2022 roku - od każdej działalności?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kilka działalności gospodarczych a składka zdrowotna w 2022 roku - czy opłaca się składkę od każdej działalności? Jaka jest wysokość składki w zależności od formy opodatkowania?

Kilka działalności gospodarczych - składka ZUS i składka zdrowotna

Jeśli prowadzisz kilka firm i uzyskujesz przychody z tytułu działalności gospodarczej, to:

REKLAMA

Autopromocja
 • składki na ubezpieczenia społeczne opłacasz tylko z jednej, wybranej przez siebie działalności, zgodnie z zasadami ogólnymi
 • składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacasz od każdej działalności. Jeśli więc równocześnie prowadzisz - na przykład - jednoosobową działalność i spółkę cywilną, musisz zapłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne od sumy dochodów.

Składka zdrowotna 2022 - wysokość

Od 2022 roku wysokość składki zdrowotnej zależy od wybranej przez ciebie formy opodatkowania i wysokości dochodów.

 • Jeżeli rozliczasz się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), składka na ubezpieczenie zdrowotne stanowi 9% podstawy wymiaru składki (dochodu z działalności gospodarczej).
 • Jeżeli rozliczasz podatek dochodowy od osób fizycznych w formie podatku liniowego (19%), zapłacisz składkę zdrowotną w wysokości 4,9% podstawy wymiaru składki (dochodu z działalności gospodarczej).
 • Jeśli rozliczasz podatek dochodowy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, twoja miesięczna składka zdrowotna wyniesie 9% zryczałtowanej podstawy.
 • Jeśli płacisz kartę podatkową, to podstawą wymiaru twojej składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku.

Składka zdrowotna 2022 - roczne rozliczenie

Dodatkowo od 2022 roku przedsiębiorców obowiązuje roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Jeśli po rozliczeniu rocznym okaże się, że:

 • zapłaciłeś wyższe składki zdrowotne niż roczna składka na ubezpieczenie zdrowotne ustalona od rocznej podstawy wymiaru składki zdrowotnej - możesz ubiegać się o zwrot nadpłaty
 • kwota wpłaconych przez ciebie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest niższa niż roczna składka - musisz dopłacić różnicę.

Jeżeli rozliczasz się według skali podatkowej albo podatkiem liniowym i prowadzisz więcej działalności gospodarczych, roczną podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne będzie suma twoich dochodów ze wszystkich działalności.

Pamiętaj! Suma dochodów nie może być niższa niż iloczyn liczby miesięcy, w których prowadzono działalność i minimalnego wynagrodzenia (w 2022 roku, przy działalności prowadzonej przez cały rok, będzie to kwota 36120 zł, czyli iloczyn 12 x 3010 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli rozliczasz się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i prowadzisz więcej działalności gospodarczych, to przy ustalaniu rocznej i miesięcznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz brać pod uwagę sumę przychodów z tych działalności i do nich stosować limit przychodów.

Przychód

Składka miesięczna w 2022

Składka roczna w 2022

poniżej 60 tys. zł

335,94 zł

4 031,28 zł

od 60 tys. zł do 300 tys. zł

559,89 zł

6 718,68 zł

Powyżej 300 tys. zł

1007,81 zł

12 093,72 zł

Kwoty składki miesięcznej i rocznej w 2022 roku obliczone na bazie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2021 roku - 6221,04 zł.

Kilka działalności i różne formy opodatkowania

REKLAMA

Ważne! Jeśli prowadzisz kilka rodzajów działalności i stosujesz różne formy opodatkowania, składkę na ubezpieczenie zdrowotne obliczasz i opłacasz odrębnie dla każdej z tych działalności od podstawy wymiaru ustalonej zgodnie z zasadami obowiązującymi dla danej formy opodatkowania.

Jeśli prowadzisz kilka rodzajów działalności, dla których stosujesz różne formy opodatkowania i dodatkowo masz przychody, które nie są kwalifikowane dla celów podatkowych jako przychody z działalności gospodarczej, na przykład posiadasz udziały w spółce komandytowej lub jednoosobowej spółce z o.o., to dodatkowo obliczasz odrębną składkę od podstawy wymiaru w wysokości 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale, odrębnie od każdego rodzaju prowadzonej działalności.

Przykład

Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG, Dodatkowo jest wspólnikiem w spółce komandytowej i jawnej. Przychody z jednoosobowej działalności oraz z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej dla celów podatkowych traktowane są jako przychody z działalności gospodarczej. Pan Jan przychody z działalności indywidualnej rozlicza ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a przychody z udziału w spółce jawnej – według skali podatkowej. Przychody ze spółek komandytowych nie są przychodami z działalności gospodarczej. Pan Jan musi odrębnie wyliczyć składkę zdrowotną dla każdej działalności, czyli od:

 • dochodów ze spółki jawnej (skala podatkowa)
 • przychodów z działalności indywidualnej (ryczałt)
 • działalności w formie udziału w spółkach komandytowych – jedna składka od podstawy wymiaru stanowiącej 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: biznes.gov.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA