REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Według wstępnych danych podanych przez GUS, tylko od stycznia do września 2023 r. aż 99 osób poniosło śmierć w konsekwencji wypadków przy pracy. W niechlubnej statystyce szczególnie wyróżniają się trzy branże: budownictwo, przetwórstwo przemysłowe oraz transport i gospodarka magazynowa.
Jak wygląda sytuacja w branży budowlanej? Czy możemy mówić o odbiciu lub stabilizacji? Da się zauważyć wpływ sezonowości w pogodzie, która sprzyja planowaniu prac dociepleniowych i izolacyjnych budynków. Z drugiej strony Państwowa Inspekcja Pracy i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad promują bezpieczną pracę na budowie, ponieważ okazuje się, że najwięcej śmiertelnych wypadków przy pracy jest właśnie na budowach.
Jak podaje GUS: w I półroczu 2023 r. zgłoszono 28400 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, czyli o 1,8 proc. więcej niż w I półroczu 2022 r. Zwiększyła się również liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 1,89 do 1,99. Jak podaje Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) dla Polski pierwszym rokiem bez wypadków śmiertelnych przy pracy będzie rok 2028.
Jak podaje Narodowy Instytut Ubezpieczeń od Wypadków przy Pracy (INAIL) działający w Rzymie, w pierwszych ośmiu miesiącach 2023 r. zgłoszono we Włoszech aż 657 wypadków śmiertelnych związanych z wykonywaną pracą. Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) oszacowała, że dla Włoch pierwszym rokiem bez wypadków śmiertelnych przy pracy będzie rok 2124. To dość odległa i mało pocieszająca perspektywa.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA