Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ubezpieczenie wypadkowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ubezpieczenie wypadkowe.
Składki na ubezpieczenia społeczne za nianię opłaci budżet państwa
Aktualizacja: 19.09.2011
Od 1 października państwo opłaci składki na ubezpieczenia społeczne za opiekunki, które otrzymują pensję nieprzekraczającą minimalnego wynagrodzenia. Możliwość taką przewiduje ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3, czyli tzw. ustawa żłobkowa. »
Nie zabraknie pieniędzy na wypłaty emerytur - nowe rozporządzenie
Aktualizacja: 17.08.2011
Rząd przyjął rozporządzenie, zakładające przekazanie 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej do dyspozycji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze mają być przeznaczone na wypłatę bieżących świadczeń. Dokument przygotował resort pracy. »
Składki za pracownicę, która urodziła kolejne dziecko podczas urlopu wychowawczego
Aktualizacja: 09.08.2011
Nasza pracownica urodziła kolejne dziecko i będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. Urlop wychowawczy wykorzystuje jednocześnie w dwóch firmach (w drugiej pracuje na pełny etat, a u nas na 1/2 etatu), ale jako pracodawcę, który ma rozliczać za nią składki z urlopu wychowawczego, podała tę drugą firmę. Czy urodzenie przez pracownicę dziecka ma wpływ na obowiązek rozliczania za nią składek? Czy nadal składki są rozliczane z urlopu wychowawczego, skoro urlop ten kończy się dopiero za rok? »
Pracownicy delegowani - ustalanie podstawy wymiaru składek
Aktualizacja: 09.08.2011
Podstawa wymiaru składek pracowników delegowanych, którzy nadal podlegają polskim ubezpieczeniom, jest ustalana w inny sposób niż pracowników wykonujących pracę w Polsce. W obydwu przypadkach jest to przychód ze stosunku pracy, ale dla oddelegowanych należy go pomniejszyć o równowartość diet za czas pobytu za granicą. Jednocześnie osoby te obowiązuje minimalna miesięczna podstawa wymiaru składek w wysokości prognozowanego wynagrodzenia – w 2011 r. jest to 3359 zł. »
Rozliczanie składek z umowy na zastępstwo
Aktualizacja: 05.08.2011
Jedna z naszych pracownic poszła na urlop wychowawczy. Na jej miejsce chcemy zatrudnić na zastępstwo inną naszą pracownicę, która obecnie pracuje na 1/2 etatu. Czy możemy podpisać z nią taką umowę? Jeśli tak, to czy należy pracownicę zgłosić odrębnie do ubezpieczeń z tytułu pracy na podstawie umowy na zastępstwo i jak wykazywać ją w raportach do ZUS? »
Kontynuowanie zatrudnienia przez pracownika młodocianego - zgłoszenie w ZUS
Aktualizacja: 04.08.2011
Czy należy na nowo zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego pracownika, który wcześniej pracował w naszej firmie jako pracownik młodociany? Obecnie uzyska już status zwykłego pracownika. »
Nowe zasady przedawnienia należności z tytułu składek
Aktualizacja: 28.07.2011
Od 20 lipca obowiązuje poszerzony katalog przypadków wydłużających bieg terminu przedawnienia w odniesieniu do należności składkowych. Od tego dnia zaczęły też obowiązywać nowe zasady dotyczące zwrotu i przedawnienia składek nienależnie opłaconych. »
Zasady podlegania ubezpieczeniom przez studenta zleceniobiorcę
Aktualizacja: 19.07.2011
Płatnik podpisujący ze studentem umowę-zlecenie nie zgłasza go z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego. Ma do tego prawo dopóty, dopóki student zleceniobiorca nie ukończy 26 lat. »
Aktualizacja: 26.05.2011
Prowadzę działalność gospodarczą. Jakiś czas temu ZUS wpisał do księgi wieczystej hipotekę na mojej nieruchomości. Obecnie wszystkie zaległości zostały uregulowane. Czy ZUS mógł założyć mi hipotekę na nieruchomości, mimo że nie prowadził wcześniej egzekucji z innych składników majątku? Na kim ciąży obowiązek zapłaty za wykreślenie hipoteki? »
Gdyby nie ZUS, bylibyśmy milionerami
Aktualizacja: 16.06.2011
Z opracowanego przez Instytut Globalizacji raportu pt. "Cena państwa" wynika, że gdybyśmy pieniądze oddawane ZUS inwestowali na 6 proc. rocznie, to na emeryturze bylibyśmy milionerami. »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 15.06.2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. zasady zarobkowania emerytów, świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustalania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. »
Czy należy opłacać składki na ubezpieczenia za pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy
Aktualizacja: 03.06.2011
Jedna z pracownic otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownicy przysługuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia (od 1 maja do 31 lipca 2011 r.). Na okres wypowiedzenia została ona zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, oczywiście zachowując prawo do wynagrodzenia. Czy od wynagrodzenia należnego za okres wypowiedzenia trzeba opłacić wszystkie składki? Czy należy złożyć za ubezpieczoną raport ZUS RSA, a jeżeli tak, to z jakim kodem? Z jakim dniem wyrejestrować pracownicę z ubezpieczeń społecznych? »
Składki za absolwenta zatrudnionego na zlecenie
Aktualizacja: 31.05.2011
Na okres wakacji chcemy zatrudnić na podstawie umów zlecenia przy przetwórstwie warzyw kilka młodych osób (żadna nie przekroczyła wieku 26 lat). Większość z nich to uczniowie i studenci, ale jest też jedna osoba, która niedługo ukończy szkołę średnią i dwie osoby, które właśnie kończą studia licencjackie. Wszystkie te osoby chcą kontynuować naukę (absolwent na studiach wyższych, a licencjaci na studiach magisterskich). Czy również za te osoby nie będziemy mieć obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez okres wakacji? »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 01.06.2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenia obejmujące m.in. tematykę bhp w budownictwie oraz składek na ubezpieczenia społeczne dla pracowników i zleceniobiorców. »
Ubezpieczenie osoby pomagającej członkowi rodziny prowadzącemu działalność gospodarczą
Aktualizacja: 27.05.2011
Według ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osobą współpracującą jest każdy członek najbliższej rodziny przedsiębiorcy, wspólnie z którym prowadzi on gospodarstwo domowe i który pomaga mu przy prowadzeniu działalności gospodarczej, bez względu na zakres tej pomocy i jej częstotliwość. W praktyce przedsiębiorcy nie wiedzą, jak traktować członka rodziny, który doraźnie pomaga przy prowadzeniu działalności. Często bowiem pomoc ma wyłącznie rodzinny charakter. W tym przedmiocie wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską skierowaną 7 lutego 2011 r. (nr 20396). »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?