Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Zatrudnianie cudzoziemców spoza UE
Aktualizacja: 18.02.2009
Chcielibyśmy zatrudnić cudzoziemca z Szanghaju. Jak wygląda procedura zatrudnienia takiej osoby u nas w kraju? »
Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela
Aktualizacja: 14.12.2009
Uchybienie godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, jakie na nauczyciela nakłada Karta Nauczyciela, powoduje odpowiedzialność dyscyplinarną. »
Przejście zakładu pracy - obowiązki pracodawcy
Aktualizacja: 09.02.2009
Przejście zakładu pracy lub jego części wiąże się dla pracodawców - zarówno dotychczasowego, jak i nowego - z określonymi obowiązkami oraz nakłada na nich odpowiedzialność prawną. Do czego kodeks pracy obliguje przejmującego, a do czego jest zobowiązany właściciel firmy przejmowanej? »
Zakaz konkurencji w czasie zatrudnienia
Aktualizacja: 09.02.2009
Czy pracownik w okresie wypowiedzenia nadal jest związany zakazem konkurencji zgodnie z treścią umowy o pracę. Czy zakaz taki obowiązuje również w sytuacji, gdy pracownik zostanie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia? Czy w okresie wypowiedzenia możliwe jest jeszcze zawarcie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy? »
Aktualizacja: 06.02.2009
Pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony do 31 grudnia 2008 r. Od 12 lutego do 31 grudnia 2008 r. przebywała na urlopie wychowawczym. 31 grudnia 2008 r. wystawiliśmy i wysłaliśmy pracownicy świadectwo pracy. Pracownica dostarczyła nam 12 stycznia br. zwolnienie lekarskie na okres od 31 grudnia 2008 r. do 25 stycznia 2009 r. z kodem „B”, z czego 11 dni przypada na pobyt w szpitalu. Dodatkowo pracownica dołączyła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jest w 6. miesiącu ciąży. Co zrobić ze zwolnieniem lekarskim? Czy pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego? »
Czy wypadek podczas ćwiczeń wojskowych uprawnia do wynagrodzenia chorobowego
Aktualizacja: 09.02.2009
Pracownik w okresie od 26 stycznia do 5 lutego 2009 r. został powołany do odbywania ćwiczeń wojskowych. Na ten okres udzieliliśmy mu urlopu bezpłatnego. 3 lutego 2009 r. w trakcie ćwiczeń wojskowych pracownik miał wypadek. Czy w związku z tym powinniśmy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego? »
Komu przysługuje prawo do „trzynastki”
Aktualizacja: 08.02.2009
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, zwane „trzynastką”, przysługuje pracownikom zatrudnionym w jednostkach sfery budżetowej. Inni pracodawcy mogą dobrowolnie wypłacać „trzynastkę”. W tym celu w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych muszą ustalić (dowolnie) wysokość takiego świadczenia, termin jego wypłaty oraz zasady nabywania do niego prawa. »
Za które święta w 2009 r. trzeba wyznaczyć pracownikom dodatkowe dni wolne
Aktualizacja: 05.02.2009
Chcemy przekazać pracownikom informację dotyczącą dni wolnych z tytułu świąt w 2009 r. Praca w naszym zakładzie odbywa się od poniedziałku do piątku. Pracownicy mają soboty i niedziele wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Za jakie święta przypadające w 2009 r. należy wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy, a za które święta taki dzień nie przysługuje? »
Promocja zatrudnienia - zmiany ważne dla pracodawcy
Aktualizacja: 05.02.2009
Od 1 lutego 2009 r. zaczęła obowiązywać większość zmian wprowadzonych ustawą z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zmiany te spowodują znaczne obniżenie kosztów zatrudnienia. W ich wyniku pracodawcy będą płacili jedynie przez 14 dni wynagrodzenie chorobowe pracownikom, którzy ukończyli 50 lat, a nie przez 33 dni jak do tej pory. Ponadto, pracodawcy nie będą płacili składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). »
Potrącenia z wynagrodzenia za pracę niepełnoetatowca
Aktualizacja: 09.02.2009
Kwoty potrąceń z wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na część etatu należy zmniejszyć proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy. »
Dodatkowy urlop osoby niepełnosprawnej
Aktualizacja: 14.12.2009
Zatrudniamy osobę niepełnosprawną, która legitymowała się do października 2008 r. umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Od listopada 2008 r. ma przyznany tylko lekki stopień niepełnosprawności. Jak w związku z tym obliczyć dodatkowy urlop, który przysługuje osobie z umiarkowanym bądź znacznym stopniem niepełnosprawności? Czy należy go rozbić i obliczyć tylko do wysokości miesięcy, w których występował umiarkowany stopień niepełnosprawności? »
Większe prawa reprezentatywnej organizacji związkowej
Aktualizacja: 14.01.2010
Reprezentatywnej organizacji związkowej przysługuje szerszy zakres uprawnień. Jednak nie zawsze za taką można uznać organizację zrzeszającą największą liczbę pracowników. »
Prawa autorskie do utworu pracowniczego
Aktualizacja: 13.02.2009
Kto jest właścicielem praw autorskich do utworu pracowniczego? Odpowiedź jest z pozoru prosta - pracodawca. Gdyby jednak odpowiedź była tak jednoznaczna - nie warto byłoby zajmować się tym problemem, a jednak okazuje się, że tak postawione pytanie wymaga głębszej analizy. »
Brak związków zawodowych a zwolnienia grupowe
Aktualizacja: 23.11.2009
W naszym zakładzie planowana jest redukcja etatów. Zatrudniamy 26 pracowników. Nie działają jednak związki zawodowe. Kto w tym przypadku będzie współdziałał z pracodawcą i podejmował działania w obronie pracowników? »
Aktualizacja: 14.01.2010
Czas pracy pracowników musi być rejestrowany przez pracodawcę w ewidencji czasu pracy. Za brak takiego dokumentu odpowiada pracodawca. »
Wniosek o odroczenie składek za XI