REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sporządzić zbiorczą informację o składkach zapłaconych w 2012 r.

Karolina Jagielska

REKLAMA

Od 1 stycznia 2012 r. płatnicy składek nie mają już obowiązku przekazywania ubezpieczonym co miesiąc informacji o kwocie należnych za nich składek. Obecnie informacje o należnych za ubezpieczonego składkach płatnik ma obowiązek przekazać im w formie rocznego zestawienia, w którym dane muszą być przedstawione w podziale na poszczególne miesiące. Na żądanie ubezpieczonego informacja musi być przekazywana przez płatnika częściej, jednak nie częściej niż raz na miesiąc.

W 2013 r. pracodawcy po raz pierwszy mają obowiązek przekazać pracownikom roczny raport zbiorczy zawierający informacje o opłacanych za nich składkach w okresie od stycznia do grudnia 2012 r.

REKLAMA

Autopromocja

Ze względu na fakt, że w 2012 r. ZUS RMUA stanowił podstawowy dowód uprawniający do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, wielu pracodawców decydowało się na wystawianie ZUS RMUA co miesiąc. Powstał więc problem, czy w takiej sytuacji pracodawca również ma obowiązek sporządzania rocznego raportu o zapłaconych składkach. Problematyczna okazała się też kwestia obowiązku sporządzenia raportu rocznego na wniosek pracownika (w sytuacji gdy pracodawca sporządzał raporty comiesięczne), a także kwestia korekt comiesięcznych raportów i ich wpływu na obowiązek sporządzenia rocznej informacji zbiorczej.

Jak wynika z opublikowanych na stronie ZUS wyjaśnień, płatnicy, którzy przez cały zeszły rok przekazywali pracownikom na bieżąco comiesięczne raporty ZUS RMUA, nie muszą już dodatkowo przekazywać ubezpieczonym rocznej informacji. Jeżeli jednak ubezpieczony zwróci się do płatnika o wydanie informacji rocznej, płatnik powinien mu ją udostępnić.

PRZYKŁAD

Pracodawca na wniosek pracowników przez cały 2012 r. przekazywał im comiesięczną informację ZUS RMUA. Pod koniec stycznia kilku pracowników wystąpiło z prośbą o wydanie im rocznego raportu zbiorczego za 2012 r. W takiej sytuacji pracodawca musi do końca lutego 2013 r. przekazać roczną informację pracownikom, którzy zwrócili się z prośbą o jej wydanie. Natomiast nie musi przekazywać tej informacji pozostałym pracownikom, pod warunkiem że przekazane im w 2012 r. raporty obejmują wszystkie miesiące, w których miał on obowiązek rozliczać za nich składki, i uwzględniają wszystkie ewentualnie złożone korekty.

W niektórych przypadkach płatnik składek ma obowiązek wydania ubezpieczonemu informacji rocznej, nawet jeżeli przez cały zeszły rok przykazywał mu comiesięcznie raporty ZUS RMUA. Chodzi tu o sytuację, gdy za ubezpieczonych w trakcie roku składane były korekty raportów rozliczeniowych. Jeżeli o dokonanej korekcie płatnik nie poinformował ubezpieczonego (np. nie przekazał mu ZUS RMUA zawierającej poprawne dane), wówczas ma obowiązek do końca lutego 2013 r. przygotować dla niego roczną informację, uwzględniającą wszystkie złożone korekty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

W informacji rocznej płatnicy muszą uwzględnić wszystkie złożone korekty.

REKLAMA

Informacja roczna musi zawierać te same dane, które płatnik wykazał w przekazanych do ZUS imiennych raportach miesięcznych za ubezpieczonego. Ponadto powinna ona zawierać datę jej sporządzenia oraz podpis płatnika lub osoby przez niego upoważnionej.

Informację płatnicy mogą przekazać na formularzu ZUS RMUA lub w innej formie, np. wydruku bądź elektronicznego dokumentu z programu wykorzystywanego w obsłudze kadrowo-płacowej, o ile będzie spełniał wyżej wymienione warunki. Najważniejsze, by zakres danych był zgodny z wymogami określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Więcej na ten temat przeczytasz w płatnej części serwisu w artykule: W 2013 r. pracodawcy po raz pierwszy przekazują pracownikom zbiorczą RMUA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA