| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową

Przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową

Przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową – oznacza czyn regulowany przepisami Kodeksu karnego, zabroniony i zagrożony odpowiednią karą.

Przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową należy odróżnić od wykroczenia przeciwko prawom pracowników, które normowane są głównie w przepisach Kodeksu pracy. Przestępstwem objęty jest też zasadniczo szerszy krąg osób, ponieważ do kategorii osób chronionych zalicza się nie tylko pracowników, ale również osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Kodeks karny wyróżnia 4 typy przestępstw:

  • złośliwie lub uporczywie naruszanie praw pracownika wynikających ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego,
  • niezgłoszenie danych do ubezpieczenia społecznego lub zgłoszenie nieprawdziwych danych,
  • narażenie pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
  • niezawiadomienie o wypadku przy pracy lub chorobie zawodowej.

Złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracownika. Prawa wyrażone w przepisie będą chronione bez względu na to, czy doszło po stronie pracownika do wyrządzenia szkody majątkowej czy niemajątkowej. Przedmiotem ochrony objęte są prawa wynikające wprost ze stosunku pracy bez względu na podstawę zatrudnienia lub ubezpieczenia społecznego. Ich źródłem mogą być uprawnienia wskazane w Kodeksie pracy i Konstytucji RP, a także w innych przepisach, szczególnie pragmatykach służbowych (np. Karcie Nauczyciela) oraz układach zbiorowych pracy.

Naruszenie praw musi cechować złośliwość lub uporczywość. Z drugiej strony nie każde złośliwe i uporczywe naruszanie praw pracownika będzie uznane za przestępstwo w rozumieniu Kodeksu karnego. Niekiedy może być kwalifikowane jako wykroczenie.

Przestępstwo objęte dyspozycją tego przepisu chroni także prawa wynikające z ubezpieczenia społecznego.

Dobrem chronionym jest też uprawnienie byłego pracownika, któremu został wypowiedziany stosunek pracy lub został on rozwiązany bez wypowiedzenia – do ponownego przyjęcia do pracy, jeżeli tak orzekł właściwy organ – sąd pracy. W przypadku tego przestępstwa możemy mieć do czynienia z dwoma sytuacjami: z jednej strony – pracownikowi została wypowiedziana umowa o pracę, która uległa już rozwiązaniu. Następnie pracownik wystąpił do sądu z żądaniem przywrócenia do pracy w związku z nieuzasadnionym lub naruszającym przepisy o wypowiadaniu umów o pracę wypowiedzeniem, a sąd orzekł o przywróceniu (art. 45 § 1 k.p.), z drugiej strony – z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę bez wypowiedzenia. Pracownik wystąpił do sądu z żądaniem przywrócenia do pracy, powołując się na fakt, że rozwiązanie umowy nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, a sąd orzekł o przywróceniu do pracy (art. 56 § 1 k.p.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »