REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek za pranie odzieży roboczej bez ZUS-u i PIT-u

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Kiedy obowiązkowy?
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Kiedy obowiązkowy?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wypłacany przez pracodawcę ekwiwalent za pranie odzieży roboczej jest wolny od składek na ubezpieczenie społeczne i podatku PIT.  Co orzekł ZUS?

Kiedy pracodawca musi zapewnić bezpłatnie odzież roboczą?

Art. 237 (7) Kodeksu pracy zobowiązuje pracodawcę do nieodpłatnego dostarczenia zatrudnionym odzieży i obuwia roboczego, gdy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu lub ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Alternatywą określoną w tym samym przepisie jest ekwiwalent pieniężny wypłacany zatrudnionym  używającym własnej odzieży i obuwia roboczego. Pojawia się pytanie -  czy taki ekwiwalent pieniężny wpływa na składki na ubezpieczenia społeczne lub obowiązek w podatku PIT? Lubelski oddział ZUS-u zajął w tej kwestii stanowisko korzystne zarówno dla pracodawców jak i zatrudnionych.

ZUS: ekwiwalent za pranie odzieży roboczej wolny od składek na ubezpieczenie społeczne

Interpretacja indywidualna ZUS-u sygn. DI/200000/43/380/2023 zajęła stanowisko zwolnienia ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej od składek na ubezpieczenie społeczne.

Pracodawca nie zapłaci z tego tytułu większej składki do ZUS na ubezpieczenie społeczne ani zaliczki na podatek PIT. Z kolei po stronie zatrudnionych nie zwiększy się podstawa do obliczenia podatku w rocznym zeznaniu PIT.

Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej?

Zgodnie ze stanowiskiem ZUS-u, ekwiwalent za pranie odzieży roboczej musi być ustalany indywidualnie dla każdego z zatrudnionych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Poniesiony przez pracodawcę koszt związany z przekazaniem pracownikom środków pieniężnych z przeznaczeniem na pranie odzieży roboczej musi spełniać wymogi ekwiwalentu pieniężnego, a więc odzwierciedlać wysokość rzeczywistych kosztów poniesionych przez pracownika w związku z praniem tej odzieży (…) wymóg ekwiwalentu pieniężnego nie będzie spełniony, gdy pracodawca wypłaca każdemu z pracowników tę samą wartość pieniężną, niezależną od faktycznie poniesionych kosztów”.

Najważniejszy wniosek stanowiska ZUS-u to brak możliwości zbyt daleko idących uproszczeń, tzn. nie można ustalić jednej kwoty dla wszystkich, bez uwzględnienia okoliczności faktycznych.

Przedsiębiorca wnioskujący o wspomnianą interpretację zamierzał wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej proporcjonalnie do ilości dni przepracowanych w miesiącu. Kalkulacja została dokonana na podstawie czynników takich jak koszty energii, zużycie wody oraz cena środka piorącego. 

Pracodawca powinien w takim przypadku dysponować dokumentem określającym wyliczenie konkretnej kwoty ekwiwalentu oraz aktualizacji stawek (np. w odniesieniu do kosztów energii).

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Co z podatkiem PIT?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy PIT:

REKLAMA

„Wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.”

Zasady przyznawania ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej są określone w Art. 237 (7) Kodeksu pracy. Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej jest wolny od podatku PIT pod warunkiem, że został prawidłowo ustalony.

Czy pranie odzieży roboczej musi być dokumentowane?

Jak już wspomniano, pracodawca powinien dysponować dokumentem ustalającym sposób kalkulacji ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej. Nie oznacza to jednak obowiązku zbierania dokumentacji od poszczególnych zatrudnionych, gdyż byłoby to nierealne od strony organizacyjnej.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Okręgowego w Poznaniu sygn. VII U 2453/17:

„ustawodawca nie przewiduje obowiązków związanych z dokumentowaniem poniesionych przez pracowników kosztów prania odzieży roboczej (…) dokonywanie takich obliczeń byłoby pracochłonne i trudne zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy (…) powstałoby duże prawdopodobieństwo, że koszt rejestracji tych danych przez pracodawcę mógłby przekraczać wartość otrzymywanych świadczeń”.

Należy podkreślić, że pracodawca, który nie zapewnia we własnym zakresie bezpłatnego prania odzieży roboczej, ma nie tylko prawo, ale obowiązek wypłacania zatrudnionym ekwiwalentu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA