reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Kiedy kończy się szczególna ochrona stosunku pracy przewodniczącego związku zawodowego

Kiedy kończy się szczególna ochrona stosunku pracy przewodniczącego związku zawodowego

Działa u nas niereprezentatywny związek zawodowy, który do niedawna liczył 13 członków. Z przedstawionej przez przewodniczącego związku informacji za ostatni kwartał wynika, że organizacja związkowa liczy 8 członków. Nasza firma przechodzi restrukturyzację, w związku z czym miały miejsce zwolnienia pracowników i zmniejszyła się liczba członków organizacji związkowej. Do kiedy przewodniczącemu przysługuje ochrona związkowa?

Należy przyjąć, że ochrona przed zwolnieniem będzie przysługiwać przewodniczącemu organizacji związkowej przez okres wskazany uchwałą zarządu związku zawodowego, przypadający po zakończeniu pełnienia funkcji związkowej. Spadek liczby członków zakładowego związku zawodowego poniżej 10 osób spowodował zakończenie kadencji przewodniczącego.

UZASADNIENIE

Na skutek niespełnienia przez działającą w Państwa firmie zakładową organizację związkową warunku zrzeszania co najmniej 10 członków organizacja związkowa traci wszystkie uprawnienia. Jej przewodniczący traci również ochronę związkową. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2005 r. (II PK 159/04, OSNP 2005/17/267), szczególna ochrona trwałości stosunku pracy określona w art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych przysługuje tylko członkom zarządu zakładowej organizacji związkowej, która spełnia kryteria ustanowione w art. 251 ust. 1 tej ustawy. Nie ma więc wątpliwości, że przewodniczący związku działającego w Państwa zakładzie zostanie pozbawiony ochrony przed zwolnieniem z pracy.

Żadne przepisy prawa pracy nie regulują jednak kwestii terminu, w którym następuje koniec okresu ochronnego działaczy związku, jeżeli organizacja związkowa traci reprezentatywność. Najbezpieczniej jest przyjąć założenie, że spadek liczby członków związku poniżej 10 osób nie powoduje utraty ochrony związkowej z dnia na dzień. W Państwa sytuacji przewodniczący związku będzie dodatkowo podlegał ochronie od dnia, w którym spadła liczba członków związku poniżej 10 osób, do dnia upływu połowy okresu pełnienia przez Państwa pracownika funkcji przewodniczącego. Ochrona związkowa przysługuje bowiem przez okres wskazany uchwałą zarządu, a po jego upływie dodatkowo przez okres odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie (art. 32 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych). Ochrona trwałości stosunku pracy działaczy związkowych przysługuje od chwili zawiadomienia pracodawcy o uchwale zarządu zakładowej organizacji związkowej wskazującej osoby podlegające ochronie (wyrok Sądu Najwyższego z 23 lutego 2005 r., III PK 77/04, OSNP 2005/21/331).

PRZYKŁAD

W zakładzie został utworzony związek zawodowy przez 15 pracowników. Zarząd związku podjął uchwałę o szczególnej ochronie przewodniczącego i powiadomił o tym kierownictwo zakładu pracy. Zgodnie ze statutem, kadencja zarządu związku trwa 4 lata. Przewodniczącemu została zapewniona szczególna ochrona związkowa przez cały okres kadencji i rok po jej zakończeniu. Po upływie 8 miesięcy i 2 tygodni od zawiadomienia o powołaniu związku, liczba członków związku spadła poniżej 10 osób. Przewodniczący natychmiast poinformował o tej sprawie szefa spółki. Jeżeli w okresie 3 miesięcy związek nie zwiększy swojej liczebności, zostanie on przez sąd skreślony z rejestru. Jednak ochrona związkowa przewodniczącego będzie trwała jeszcze przez rok od dnia złożenia informacji o spadku liczby związkowców poniżej 10 osób.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama