Kategorie

Kiedy kończy się szczególna ochrona stosunku pracy przewodniczącego związku zawodowego

Jadwiga Krukowska
Działa u nas niereprezentatywny związek zawodowy, który do niedawna liczył 13 członków. Z przedstawionej przez przewodniczącego związku informacji za ostatni kwartał wynika, że organizacja związkowa liczy 8 członków. Nasza firma przechodzi restrukturyzację, w związku z czym miały miejsce zwolnienia pracowników i zmniejszyła się liczba członków organizacji związkowej. Do kiedy przewodniczącemu przysługuje ochrona związkowa?

Należy przyjąć, że ochrona przed zwolnieniem będzie przysługiwać przewodniczącemu organizacji związkowej przez okres wskazany uchwałą zarządu związku zawodowego, przypadający po zakończeniu pełnienia funkcji związkowej. Spadek liczby członków zakładowego związku zawodowego poniżej 10 osób spowodował zakończenie kadencji przewodniczącego.

UZASADNIENIE

Reklama

Na skutek niespełnienia przez działającą w Państwa firmie zakładową organizację związkową warunku zrzeszania co najmniej 10 członków organizacja związkowa traci wszystkie uprawnienia. Jej przewodniczący traci również ochronę związkową. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2005 r. (II PK 159/04, OSNP 2005/17/267), szczególna ochrona trwałości stosunku pracy określona w art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych przysługuje tylko członkom zarządu zakładowej organizacji związkowej, która spełnia kryteria ustanowione w art. 251 ust. 1 tej ustawy. Nie ma więc wątpliwości, że przewodniczący związku działającego w Państwa zakładzie zostanie pozbawiony ochrony przed zwolnieniem z pracy.

Żadne przepisy prawa pracy nie regulują jednak kwestii terminu, w którym następuje koniec okresu ochronnego działaczy związku, jeżeli organizacja związkowa traci reprezentatywność. Najbezpieczniej jest przyjąć założenie, że spadek liczby członków związku poniżej 10 osób nie powoduje utraty ochrony związkowej z dnia na dzień. W Państwa sytuacji przewodniczący związku będzie dodatkowo podlegał ochronie od dnia, w którym spadła liczba członków związku poniżej 10 osób, do dnia upływu połowy okresu pełnienia przez Państwa pracownika funkcji przewodniczącego. Ochrona związkowa przysługuje bowiem przez okres wskazany uchwałą zarządu, a po jego upływie dodatkowo przez okres odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie (art. 32 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych). Ochrona trwałości stosunku pracy działaczy związkowych przysługuje od chwili zawiadomienia pracodawcy o uchwale zarządu zakładowej organizacji związkowej wskazującej osoby podlegające ochronie (wyrok Sądu Najwyższego z 23 lutego 2005 r., III PK 77/04, OSNP 2005/21/331).

PRZYKŁAD

Reklama

W zakładzie został utworzony związek zawodowy przez 15 pracowników. Zarząd związku podjął uchwałę o szczególnej ochronie przewodniczącego i powiadomił o tym kierownictwo zakładu pracy. Zgodnie ze statutem, kadencja zarządu związku trwa 4 lata. Przewodniczącemu została zapewniona szczególna ochrona związkowa przez cały okres kadencji i rok po jej zakończeniu. Po upływie 8 miesięcy i 2 tygodni od zawiadomienia o powołaniu związku, liczba członków związku spadła poniżej 10 osób. Przewodniczący natychmiast poinformował o tej sprawie szefa spółki. Jeżeli w okresie 3 miesięcy związek nie zwiększy swojej liczebności, zostanie on przez sąd skreślony z rejestru. Jednak ochrona związkowa przewodniczącego będzie trwała jeszcze przez rok od dnia złożenia informacji o spadku liczby związkowców poniżej 10 osób.

Zakładowy związek zawodowy przedstawia pracodawcy co kwartał, według stanu na ostatni dzień kwartału, w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym kwartale, informację o łącznej liczbie członków swojego związku (art. 251 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych). Dla uprawnień związkowych ważna jest liczba członków związku w dniu, w którym pracodawca otrzymał informację o liczbie pracowników należących do związku. Sąd Najwyższy w wyroku z 15 listopada 2006 r. (I PK 135/06, OSNP 2007/21-22/31) wyjaśnił, że jeżeli w określonym terminie organizacja związkowa nie przedstawi informacji co do liczebności jej członków, pracodawca ma prawo przyjąć, że od tej daty organizacji nie przysługują już uprawnienia, jakie przepisy prawa przewidują dla organizacji związkowej. Nie oznacza to, że związek zawodowy nie może w późniejszym terminie wykazać, że liczba jego członków wynosi co najmniej 10 osób. Do tego czasu jednak pracodawca może przyjąć, że związek nie korzysta z ustawowych uprawnień. Sąd skreśla związek z rejestru m.in. wtedy, gdy liczba jego członków utrzymuje się poniżej 10 osób przez okres dłuższy niż 3 miesiące (art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o związkach zawodowych).

PRZYKŁAD

Zakładowa organizacja związkowa 10 stycznia 2011 r. przekazała zarządowi spółki listę swoich członków za IV kwartał 2010 r., z której wynikało, że związek liczy obecnie 7 osób. Zarząd spółki w marcu 2011 r., z uwagi na utratę uprawnień zakładowej organizacji związkowej, samodzielnie ustalił roczny plan wydatków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Władze spółki postąpiły prawidłowo.

Podstawa prawna

 • art. 17 ust. 1 pkt 3, art. 251, art. 32 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.