REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płaca minimalna w UE - od kiedy?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Płaca minimalna w krajach Unii Europejskiej
Płaca minimalna w krajach Unii Europejskiej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenia w UE coraz bliżej. Komisja Europejska przyjęła porozumienie osiągnięte przez Parlament Europejski i państwa członkowskie UE w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.
rozwiń >

Jedna wspólna płaca minimalna dla krajów UE?

Dzięki dyrektywie z 28.10.2020 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE (COM(2020) 683 final 2020/0310 COD, dalej: dyrektywa), pracownicy w UE mają mieć zapewnione sprawiedliwe wynagrodzenie minimalne. Aktualnie płaca minimalna obowiązuje w 21 na 27 krajów UE. Dyrektywa odnosi się do pracowników, pracujących w UE, którzy mają zawartą umowę o pracę lub pozostają w stosunku pracy określonym przez prawo, układy zbiorowe lub praktykę obowiązująw poszczególnych państwach członkowskich, przy uwzględnieniu orzecznictwa TSUE.

Autopromocja

Dyrektywa jest na etapie procedowania, jednak już teraz wiadomo, że nie będzie jednej wspólnej płacy minimalnej dla wszystkich krajów UE. Dyrektywa nie zobowiązuje państw członkowskich UE do wprowadzenia ustawowych wynagrodzeń minimalnych ani nie określa wspólnego poziomu minimalnego wynagrodzenia w całej UE. Takie porozumienie nie byłoby realne do osiągnięcia, ponieważ warunki pracy i życia w poszczególnych krajach UE są diametralnie różne.

Gdzie najwyższa a gdzie najniższa płaca minimalna w UE?

Najwyższa płaca minimalna w UE obowiązuje w Luksemburgu i wynosi około 2257 EUR miesięcznie, z kolei najniższa jest w Bułgarii i wnosi około 332 EUR miesięcznie. W Polsce kwota ta oscyluje w granicach 635 EUR, co nie daje nawet miejsca w pierwszej dziesiątce. Dużo zarabia się również w Irlandii (około 1775 EUR) czy w Holandii (około 1725 EUR). Minimalne wynagrodzenie, niższe niż w Polsce, jest np. na Łotwie (około 500 EUR) czy w Rumunii (około 515 EUR). Według danych z Eurostatu w skali roku minimalne wynagrodzenie w UE wzrosło najbardziej na Węgrzech (bo o około 22,5%), na Litwie (o 13,7%) czy w Czechach (o 12,6%).

Konkurencja na europejskim rynku pracy powinna opierać się na innowacyjności i poprawie wydajności, a także na wysokich standardach społecznych. Koniunktura gospodarcza powoduje, że konieczne są zmiany, ponieważ krajowe ustawowe wynagrodzenia minimalne kształtują się poniżej 60% mediany wynagrodzeń brutto lub 50% średniego wynagrodzenia brutto w prawie wszystkich państwach członkowskich.

Ubóstwo w UE i dyskryminacja płacowa

Ubóstwo pracujących w UE wzrosło w 2018 r. aż do 9,4%. Aktualna sytuacja gospodarcza na świecie wywołana m.in wirusem Sars-CoV-2 oraz rosnącą inflacją spowodowała, że problem nadal istnieje, a nawet się pogłębia. Mówi się o tzw.: „Pracujących ubogich”. Istnieje również nierówność płacowa ze względu na płeć. Okazuje się, że różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w UE wynosi 14,1% (wg danych z Eurostatu), z kolei zróżnicowanie emerytur sięga aż 33%. Na lata 2020-2024 ustanowiono więc strategię na rzecz równouprawnienia płci, która ma na celu wyrównanie tych różnic.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nierówność płac na rynku pracy rośnie, ponieważ ma miejsce spadek zatrudnienia w zawodach średniopłatnych (lub wymagających średnich kwalifikacji) przy jednoczesnym wzroście zawodów nisko i wysokopłatnych (lub wymagających specjalistycznych kwalifikacji). Konieczne jest więc zagwarantowanie pracownikom UE odpowiednich wynagrodzeń minimalnych i wyeliminowanie dyskryminacji płacowej ze względu na płeć, co ma znaczenie dla budowania mocnych gospodarek i sprawiedliwie oraz godnie traktowanych zatrudnionych.

Negocjacje zbiorowe w sprawie ustalania wynagrodzeń

Dyrektywa dopuszcza ustalanie wynagrodzeń minimalnych zarówno za pomocą układów zbiorowych pracy jak i ustawy (czy też aktów wykonawczych), jednak kładzie nacisk na promowanie negocjacji zbiorowych w sprawie ustalania wynagrodzeń z parterami społecznymi (związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz strona rządowa).

Egzekwowanie minimalnego wynagrodzenia

Istotny będzie skuteczny dostęp pracowników do ustawowych wynagrodzeń minimalnych oraz zapewnienie, by informacje na temat płac były podawane do wiadomości publicznej w jasny, zrozumiały i łatwo dostępny sposób. Unia zauważa też, że konieczne jest lepsze egzekwowanie i monitorowanie prawa we wszystkich państwach członkowskich – tutaj znaczącą rolę odgrywają więc Inspekcje Pracy. Unia zachęca do ustanowienia skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających kar za naruszenie przepisów krajowych ustanawiających ochronę wynagrodzenia minimalnego.

Monitorowanie płacy minimalnej

Państwa członkowskie będą musiały powierzyć właściwym organom zadanie opracowania skutecznych i wiarygodnych narzędzi gromadzenia danych, które to narzędzia powinny umożliwić państwom członkowskim coroczne przekazywanie Komisji UE odpowiednich danych dotyczących zakresu i adekwatności wynagrodzeń minimalnych.

Kiedy minimalne wynagrodzenie w UE?

Maksymalny okres jakim dysponują państwa członkowskie na wdrożenie dyrektywy do prawa krajowego, przekazanie odpowiednich tekstów dokumentów Komisji UE oraz informacji dotyczących stosowania dyrektywy – to dwa lata od daty wejścia dyrektywy w życie.

Minimalne wynagrodzenie w 2023 r. w Polsce - ile?

Zgodnie z propozycją rządu od 01.01.2023 r. wynagrodzenie minimalne w Polsce ma wynieść 3383 zł brutto, jednak od 01.07.2023 r. ma być podwyższone do 3450 zł brutto. Prawdopodobnie będą więc dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023 r.

Podstaw prawna:

Dyrektywa z 28.10.2020 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE (COM(2020) 683 final 2020/0310 COD)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA