REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płaca minimalna w UE - od kiedy?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Płaca minimalna w krajach Unii Europejskiej
Płaca minimalna w krajach Unii Europejskiej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenia w UE coraz bliżej. Komisja Europejska przyjęła porozumienie osiągnięte przez Parlament Europejski i państwa członkowskie UE w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.
rozwiń >

Jedna wspólna płaca minimalna dla krajów UE?

Dzięki dyrektywie z 28.10.2020 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE (COM(2020) 683 final 2020/0310 COD, dalej: dyrektywa), pracownicy w UE mają mieć zapewnione sprawiedliwe wynagrodzenie minimalne. Aktualnie płaca minimalna obowiązuje w 21 na 27 krajów UE. Dyrektywa odnosi się do pracowników, pracujących w UE, którzy mają zawartą umowę o pracę lub pozostają w stosunku pracy określonym przez prawo, układy zbiorowe lub praktykę obowiązująw poszczególnych państwach członkowskich, przy uwzględnieniu orzecznictwa TSUE.

REKLAMA

Autopromocja

Dyrektywa jest na etapie procedowania, jednak już teraz wiadomo, że nie będzie jednej wspólnej płacy minimalnej dla wszystkich krajów UE. Dyrektywa nie zobowiązuje państw członkowskich UE do wprowadzenia ustawowych wynagrodzeń minimalnych ani nie określa wspólnego poziomu minimalnego wynagrodzenia w całej UE. Takie porozumienie nie byłoby realne do osiągnięcia, ponieważ warunki pracy i życia w poszczególnych krajach UE są diametralnie różne.

Gdzie najwyższa a gdzie najniższa płaca minimalna w UE?

Najwyższa płaca minimalna w UE obowiązuje w Luksemburgu i wynosi około 2257 EUR miesięcznie, z kolei najniższa jest w Bułgarii i wnosi około 332 EUR miesięcznie. W Polsce kwota ta oscyluje w granicach 635 EUR, co nie daje nawet miejsca w pierwszej dziesiątce. Dużo zarabia się również w Irlandii (około 1775 EUR) czy w Holandii (około 1725 EUR). Minimalne wynagrodzenie, niższe niż w Polsce, jest np. na Łotwie (około 500 EUR) czy w Rumunii (około 515 EUR). Według danych z Eurostatu w skali roku minimalne wynagrodzenie w UE wzrosło najbardziej na Węgrzech (bo o około 22,5%), na Litwie (o 13,7%) czy w Czechach (o 12,6%).

Konkurencja na europejskim rynku pracy powinna opierać się na innowacyjności i poprawie wydajności, a także na wysokich standardach społecznych. Koniunktura gospodarcza powoduje, że konieczne są zmiany, ponieważ krajowe ustawowe wynagrodzenia minimalne kształtują się poniżej 60% mediany wynagrodzeń brutto lub 50% średniego wynagrodzenia brutto w prawie wszystkich państwach członkowskich.

Ubóstwo w UE i dyskryminacja płacowa

REKLAMA

Ubóstwo pracujących w UE wzrosło w 2018 r. aż do 9,4%. Aktualna sytuacja gospodarcza na świecie wywołana m.in wirusem Sars-CoV-2 oraz rosnącą inflacją spowodowała, że problem nadal istnieje, a nawet się pogłębia. Mówi się o tzw.: „Pracujących ubogich”. Istnieje również nierówność płacowa ze względu na płeć. Okazuje się, że różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w UE wynosi 14,1% (wg danych z Eurostatu), z kolei zróżnicowanie emerytur sięga aż 33%. Na lata 2020-2024 ustanowiono więc strategię na rzecz równouprawnienia płci, która ma na celu wyrównanie tych różnic.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nierówność płac na rynku pracy rośnie, ponieważ ma miejsce spadek zatrudnienia w zawodach średniopłatnych (lub wymagających średnich kwalifikacji) przy jednoczesnym wzroście zawodów nisko i wysokopłatnych (lub wymagających specjalistycznych kwalifikacji). Konieczne jest więc zagwarantowanie pracownikom UE odpowiednich wynagrodzeń minimalnych i wyeliminowanie dyskryminacji płacowej ze względu na płeć, co ma znaczenie dla budowania mocnych gospodarek i sprawiedliwie oraz godnie traktowanych zatrudnionych.

Negocjacje zbiorowe w sprawie ustalania wynagrodzeń

Dyrektywa dopuszcza ustalanie wynagrodzeń minimalnych zarówno za pomocą układów zbiorowych pracy jak i ustawy (czy też aktów wykonawczych), jednak kładzie nacisk na promowanie negocjacji zbiorowych w sprawie ustalania wynagrodzeń z parterami społecznymi (związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz strona rządowa).

Egzekwowanie minimalnego wynagrodzenia

Istotny będzie skuteczny dostęp pracowników do ustawowych wynagrodzeń minimalnych oraz zapewnienie, by informacje na temat płac były podawane do wiadomości publicznej w jasny, zrozumiały i łatwo dostępny sposób. Unia zauważa też, że konieczne jest lepsze egzekwowanie i monitorowanie prawa we wszystkich państwach członkowskich – tutaj znaczącą rolę odgrywają więc Inspekcje Pracy. Unia zachęca do ustanowienia skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających kar za naruszenie przepisów krajowych ustanawiających ochronę wynagrodzenia minimalnego.

Monitorowanie płacy minimalnej

Państwa członkowskie będą musiały powierzyć właściwym organom zadanie opracowania skutecznych i wiarygodnych narzędzi gromadzenia danych, które to narzędzia powinny umożliwić państwom członkowskim coroczne przekazywanie Komisji UE odpowiednich danych dotyczących zakresu i adekwatności wynagrodzeń minimalnych.

Kiedy minimalne wynagrodzenie w UE?

Maksymalny okres jakim dysponują państwa członkowskie na wdrożenie dyrektywy do prawa krajowego, przekazanie odpowiednich tekstów dokumentów Komisji UE oraz informacji dotyczących stosowania dyrektywy – to dwa lata od daty wejścia dyrektywy w życie.

Minimalne wynagrodzenie w 2023 r. w Polsce - ile?

Zgodnie z propozycją rządu od 01.01.2023 r. wynagrodzenie minimalne w Polsce ma wynieść 3383 zł brutto, jednak od 01.07.2023 r. ma być podwyższone do 3450 zł brutto. Prawdopodobnie będą więc dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023 r.

Podstaw prawna:

Dyrektywa z 28.10.2020 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE (COM(2020) 683 final 2020/0310 COD)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA