reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy spółka powinna wypłacić byłemu członkowi zarządu nagrodę z zysku

Czy spółka powinna wypłacić byłemu członkowi zarządu nagrodę z zysku

Członek zarządu spółki Skarbu Państwa 31 grudnia 2011 r. został odwołany z funkcji przez radę nadzorczą w związku ze zmniejszeniem składu zarządu. Obowiązki ma pełnić do końca czerwca 2012 r., tj. do chwili zatwierdzenia sprawozdania finansowego za ubiegły rok. Od 1 lipca 2012 r. spółka zatrudni go na umowę o pracę na stanowisku dyrektora, z wynagrodzeniem niższym od otrzymywanego na stanowisku członka zarządu. Wiemy, że ta osoba nie nabędzie uprawnień do nagrody rocznej za 2012 r., ponieważ nie będzie pełniła funkcji członka zarządu przez cały rok. Natomiast zgodnie z zakładowym regulaminem przyznawania nagród z zysku świadczenie to nie należy się wyłącznie członkom zarządu i głównemu księgowemu. Dlatego spółka zamierza wypłacić dyrektorowi nagrodę z zysku za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2012 r. Czy spółka postąpi prawidłowo?

Sposób postępowania zależy od uregulowania prawa do nagrody z zysku w zakładowym regulaminie określającym zasady jej przyznawania. Jeśli regulamin nie wprowadza ograniczeń co do minimalnego stażu warunkującego uzyskanie nagrody, np. obowiązku przepracowania pełnego roku kalendarzowego, pracownikowi należy wypłacić proporcjonalną nagrodę z zysku za 2012 r. Nagroda będzie wówczas przysługiwać dyrektorowi za okres sprawowania tej funkcji, tj. za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2012 r.

Członek zarządu spółki Skarbu Państwa ma status osoby, której wysokość wynagrodzenia ściśle określa ustawa o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (dalej ustawa kominowa). Natomiast nagrodę roczną członek zarządu spółki Skarbu Państwa może otrzymać, jeśli funkcję sprawował przez cały rok obrotowy i dodatkowo w tym okresie:

  • nie naruszył rażąco swoich obowiązków pracowniczych,
  • nie rozwiązano z nim umowy o pracę z jego winy lub nie rozwiązano umowy o zarządzanie albo nie odwołano go ze stanowiska z przyczyn stanowiących podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (§ 3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania nagrody rocznej...).

Członek zarządu spółki Skarbu Państwa nie ma zatem prawa do nagrody rocznej za 2012 r., ponieważ status członka zarządu tego podmiotu zachowa tylko przez połowę tego roku.

WAŻNE!

Członek zarządu spółki Skarbu Państwa nie ma prawa do nagrody rocznej, jeżeli funkcję pełnił przez okres krótszy niż rok obrotowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Renata Majewska

Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

Źródło:

INFOR
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama