| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie za szkolenie w dniu wolnym od pracy

Jak obliczyć wynagrodzenie za szkolenie w dniu wolnym od pracy

Pracownik nie może odmówić udziału w szkoleniu bhp odbywającym się w dniu wolnym od pracy. W takiej sytuacji za czas szkolenia pracodawca musi udzielić innego dnia wolnego lub wypłacić wynagrodzenie jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

Często zdarza się, że pracodawcy kierują pracowników na szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe poza godzinami ich pracy lub w dni wolne od pracy, np. w sobotę. Przepisy Kodeksu pracy nie określają, jak należy rozliczyć czas spędzony przez pracownika na szkoleniu, co oznacza, że kwestie te mogą budzić wiele wątpliwości. Przyjmuje się jednak, że takie szkolenia wlicza się do czasu pracy, jeśli pracodawca wyda pracownikowi w tej kwestii polecenie służbowe.

Udzielenie dnia wolnego

Obowiązek udziału w szkoleniu może wynikać bezpośrednio z przepisów prawa, np. szkolenia z zakresu bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy (art. 2373 § 3 k.p.), lub z umowy o pracę, regulaminu pracy czy układu zbiorowego pracy. Problemy mogą pojawić się wówczas, gdy szkolenie odbywa się poza normalnymi godzinami pracy pracownika lub w dzień wolny od pracy.

Pracownik jest zobowiązany stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy (art. 100 § 1 k.p.). W przypadku więc, gdy pracodawca wyda pracownikowi polecenie uczestniczenia w danym szkoleniu, nawet poza godzinami pracy lub w dzień wolny od pracy, pracownik jest zobowiązany do uczestnictwa w takim szkoleniu. Czas szkolenia należy wówczas traktować jako czas pracy. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 k.p.).

Jeżeli szkolenie odbywa się poza normalnymi godzinami pracy, czas ten może być uznany za pracę w godzinach nadliczbowych z powodu przekroczenia dobowej normy czasu pracy. Jeżeli natomiast szkolenie takie przypada w dniu wolnym od pracy (wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w wolną sobotę), pracownikowi należy udzielić innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym (art. 1513 k.p.). Z brzmienia przepisu wynika, że pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi całego dnia wolnego, nawet jeśli szkolenie trwało np. tylko 3 godziny.

Za dzień wolny udzielony w zamian za udział w szkoleniu odbywającym się w dniu wolnym od pracy pracownikowi należy wypłacić normalne wynagrodzenie.

Przykład

Pracownik brał udział w 8-godzinnym szkoleniu w sobotę. Następnie pracodawca udzielił mu dnia wolnego w najbliższą środę. Pracownik za ten dzień powinien otrzymać normalne wynagrodzenie. Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową 18 zł/godz., otrzyma więc 144 zł (18 zł x 8 godz.).

Normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem

W niektórych sytuacjach, niezależnych od pracodawcy, udzielenie dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego nie będzie możliwe. Będzie to miało miejsce np. wtedy, gdy pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim lub gdy szkolenie odbywało się w ostatnich dniach okresu rozliczeniowego. Nieudzielanie dnia wolnego nie będzie stanowiło wówczas naruszenia przepisów Kodeksu pracy o czasie pracy.

W takim przypadku będzie miał zastosowanie art. 1511 § 2 k.p. Z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownik powinien otrzymać 100% dodatku za każdą godzinę szkolenia w dniu wolnym od pracy. Natomiast jeżeli szkolenie w dniu wolnym od pracy, wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, spowoduje również przekroczenie dobowej normy czasu pracy, pracownik powinien otrzymać dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »