Kategorie

Jak obliczyć wynagrodzenie za szkolenie w dniu wolnym od pracy

Joanna Pysiewicz-Jężak
Pracownik nie może odmówić udziału w szkoleniu bhp odbywającym się w dniu wolnym od pracy. W takiej sytuacji za czas szkolenia pracodawca musi udzielić innego dnia wolnego lub wypłacić wynagrodzenie jak za pracę w godzinach nadliczbowych.

Często zdarza się, że pracodawcy kierują pracowników na szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe poza godzinami ich pracy lub w dni wolne od pracy, np. w sobotę. Przepisy Kodeksu pracy nie określają, jak należy rozliczyć czas spędzony przez pracownika na szkoleniu, co oznacza, że kwestie te mogą budzić wiele wątpliwości. Przyjmuje się jednak, że takie szkolenia wlicza się do czasu pracy, jeśli pracodawca wyda pracownikowi w tej kwestii polecenie służbowe.

Udzielenie dnia wolnego

Obowiązek udziału w szkoleniu może wynikać bezpośrednio z przepisów prawa, np. szkolenia z zakresu bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy (art. 2373 § 3 k.p.), lub z umowy o pracę, regulaminu pracy czy układu zbiorowego pracy. Problemy mogą pojawić się wówczas, gdy szkolenie odbywa się poza normalnymi godzinami pracy pracownika lub w dzień wolny od pracy.

Pracownik jest zobowiązany stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy (art. 100 § 1 k.p.). W przypadku więc, gdy pracodawca wyda pracownikowi polecenie uczestniczenia w danym szkoleniu, nawet poza godzinami pracy lub w dzień wolny od pracy, pracownik jest zobowiązany do uczestnictwa w takim szkoleniu. Czas szkolenia należy wówczas traktować jako czas pracy. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 k.p.).

Jeżeli szkolenie odbywa się poza normalnymi godzinami pracy, czas ten może być uznany za pracę w godzinach nadliczbowych z powodu przekroczenia dobowej normy czasu pracy. Jeżeli natomiast szkolenie takie przypada w dniu wolnym od pracy (wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w wolną sobotę), pracownikowi należy udzielić innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym (art. 1513 k.p.). Z brzmienia przepisu wynika, że pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi całego dnia wolnego, nawet jeśli szkolenie trwało np. tylko 3 godziny.

Za dzień wolny udzielony w zamian za udział w szkoleniu odbywającym się w dniu wolnym od pracy pracownikowi należy wypłacić normalne wynagrodzenie.

Przykład

Pracownik brał udział w 8-godzinnym szkoleniu w sobotę. Następnie pracodawca udzielił mu dnia wolnego w najbliższą środę. Pracownik za ten dzień powinien otrzymać normalne wynagrodzenie. Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową 18 zł/godz., otrzyma więc 144 zł (18 zł x 8 godz.).

Normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem

W niektórych sytuacjach, niezależnych od pracodawcy, udzielenie dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego nie będzie możliwe. Będzie to miało miejsce np. wtedy, gdy pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim lub gdy szkolenie odbywało się w ostatnich dniach okresu rozliczeniowego. Nieudzielanie dnia wolnego nie będzie stanowiło wówczas naruszenia przepisów Kodeksu pracy o czasie pracy.

W takim przypadku będzie miał zastosowanie art. 1511 § 2 k.p. Z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownik powinien otrzymać 100% dodatku za każdą godzinę szkolenia w dniu wolnym od pracy. Natomiast jeżeli szkolenie w dniu wolnym od pracy, wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, spowoduje również przekroczenie dobowej normy czasu pracy, pracownik powinien otrzymać dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia.


Przykłady

Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy. Pracę świadczy od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00. W sobotę 25 lutego br. brał udział w 10-godzinnym szkoleniu (od 8.00 do 18.00). Pracodawca nie mógł zrekompensować pracownikowi czasu szkolenia dniem wolnym z powodu zakończenia okresu rozliczeniowego. W związku z tym powinien wypłacić pracownikowi za ten czas normalne wynagrodzenie z dodatkiem 100% za 8 godzin (8.00–16.00) i z dodatkiem 50% za dwie godziny szkolenia przypadające od 16.00 do 18.00.

Na wynagrodzenie pracownika składają się:

 • wynagrodzenie zasadnicze – 3600 zł,
 • dodatek za wysługę lat – 540 zł,
 • premia regulaminowa – 15% wynagrodzenia.

1. Obliczamy normalne wynagrodzenie za czas szkolenia.

Podstawą obliczenia są zsumowane wszystkie składniki wynagrodzenia z miesiąca, w którym pracownik brał udział w szkoleniu:

3600 zł + 540 zł + 540 zł = 4680 zł.

Wymiar czasu pracy w lutym: 168 godz.

Stawka godzinowa: 4680 zł : 168 godz. = 27,86 zł.

Normalne wynagrodzenie za szkolenie, w którym pracownik brał udział w sobotę, wyniesie:

10 godz. x 27,86 zł = 278,60 zł.

2. Obliczany dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Podstawą obliczenia jest wynagrodzenie zasadnicze (obliczając dodatek za nadgodziny, w tym przypadku za szkolenie, które odbyło się w dniu wolnym od pracy, przez co została przekroczona tygodniowa i dobowa norma czasu pracy, należy brać pod uwagę tylko wynagrodzenie zasadnicze, bez dodatkowych składników.): 3600 zł.

Stawka za godzinę: 3600 zł : 168 godz. = 21,43 zł.

Dodatek 100%: 8 godz. x 21,43 zł = 171,44 zł.

Dodatek 50%: 2 godz. x 21,43 zł x 50% = 21,43 zł.

Razem: 192,87 zł.

Normalne wynagrodzenie za czas szkolenia w dniu wolnym od pracy wraz z dodatkiem wyniesie: 471,47 zł (278,60 zł + 192,87 zł).

***

Pracownik brał udział w szkoleniu w sobotę 18 lutego od godziny 9.00 do 13.00. Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, pracę świadczy od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00. Pracodawca nie mógł zrekompensować pracownikowi czasu szkolenia dniem wolnym z powodu zakończenia okresu rozliczeniowego. W związku z tym powinien wypłacić pracownikowi za czas szkolenia normalne wynagrodzenie z dodatkiem 100% za 4 godziny. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie akordowe. W lutym jego wynagrodzenie wyniosło 3200 zł.

Sumujemy składniki zmienne wypłacone w ciągu 3 miesięcy poprzedzających luty.

Wynagrodzenie pracownika za styczeń, grudzień i listopad wynosi 9800 zł.

1. Normalne wynagrodzenie za 4 godziny szkolenia:

3200 zł : 168 godz. (wymiar czasu pracy w lutym) = 19,05 zł.

19,05 zł x 4 godz. = 76,20 zł – normalne wynagrodzenie.

2. Obliczanie dodatku 100%:

Kwotę 9800 zł (po zsumowaniu wynagrodzenia z 3 miesięcy) dzielimy przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ta suma była ustalana.

9800 zł : 496 godz. = 19,76 zł.

Stawkę godzinową mnożymy przez 60%.

19,76 zł x 60% = 11,86 zł.

Otrzymany wynik mnożymy przez 100%, a uzyskaną kwotę mnożymy przez liczbę godzin szkolenia.

11,86 zł x 100% x 4 godz. = 47,44 zł.

Pracownik powinien otrzymać za czas szkolenia 123, 64 zł (76, 20 zł + 47, 44 zł).

Podstawa prawna:

 • art. 100 § 1, art. 128 § 1, art. 1513, art. 2373 § 3, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.