Jutro mija termin zgłoszeń - można zarobić 900 zł
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy wybory samorządowe 2024?
- W jakich godzinach można głosować? Do której są czynne lokale wyborcze?
- Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? Kto może być kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej?
- Do kiedy zgłaszanie kandydatów na członków komisji w wyborach samorządowych 2024?
- Kiedy będą powołane obwodowe komisje wyborcze?
- Czy za pracę w komisji wyborczej należy się dzień wolny?
- Co należy do zadań obwodowej komisji wyborczej?
- Ile płacą za bycie w komisji wyborczej 2024?
Kiedy wybory samorządowe 2024?
W dniu 7 kwietnia 2024 r. odbędzie się I tura wyborów. Jeżeli będzie potrzeba przeprowadzenia II tury głosowania, wybory w II turze odbędą się w dniu 21 kwietnia 2024 r.
REKLAMA
W jakich godzinach można głosować? Do której są czynne lokale wyborcze?
Lokale wyborcze są czynne w godz. 7:00 –21:00 – wtedy odbywa się głosowanie. Jednak jak można było zauważyć w wyborach parlamentarnych w 2023 r., wszyscy Ci którzy zgłosili się przed 21 a nie zdążyli zagłosować, mogli to zrobić nawet po godzinie 21. W niektórych miastach w Polsce głosowania odbywały się do późnych godzin nocnych. W tym sensie warto zastanowić się, czy ktoś chce zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej - bo wbrew pozorom pracy może być nie mało.
Jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? Kto może być kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej?
Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która: jest obywatelem polskim; najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat; nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu; nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu; nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
PKW podaje: uwaga! Kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa. Jeśli chcesz zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej, skontaktuj się z komitetem wyborczym. Możesz też samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę urzędnikowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy lub komisarzowi wyborczemu, wtedy w przypadku konieczności uzupełnienia składu komisji przez komisarza wyborczego Twoja kandydatura może zostać wykorzystana. Zgłoszenia kandydatów na członków komisji dokonywane przez pełnomocników komitetów wyborczych przyjmują urzędnicy wyborczy właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja, za pośrednictwem urzędu gminy (w Warszawie zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem urzędów dzielnic m.st. Warszawy, właściwych dla siedziby danej komisji).
Co ważne, samo zgłoszenie kandydata na członka komisji nie gwarantuje, że dana osoba zostanie powołana w skład komisji!
Do kiedy zgłaszanie kandydatów na członków komisji w wyborach samorządowych 2024?
Termin zgłaszania przez pełnomocników komitetów wyborczych kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych upływa 8 marca 2024 roku.
Kiedy będą powołane obwodowe komisje wyborcze?
Obwodowe komisje wyborcze powołane zostaną do dnia 18 marca 2024 roku.
Czy za pracę w komisji wyborczej należy się dzień wolny?
zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy,
do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.
Co należy do zadań obwodowej komisji wyborczej?
Do zadań obwodowej komisji wyborczej należy: przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości, przekazanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej.
Ile płacą za bycie w komisji wyborczej 2024?
To ile można otrzymać diety za udział w pracach komisji wyborczej zależy od zajmowanego "stanowiska" w owej komisji. Przewodniczący zarobi bowiem więcej. Za udział w pracach i szkoleniach obwodowych komisji wyborczych w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego przysługuje dieta. Jak jest wysokość diety? Przewodniczący komisji otrzymają 900 zł, zastępcy przewodniczącego 800 zł, a członkowie komisji 700 złotych. W przypadku głosowania ponownego w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (tzw. II tury), członkom komisji przysługują zryczałtowane diety w połowie wskazanej wyżej wysokości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat