reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy kwota dofinansowania wczasów pracowników z zfśs stanowi przychód pracownika

Czy kwota dofinansowania wczasów pracowników z zfśs stanowi przychód pracownika

Opłaciliśmy pracownikowi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych tygodniowe wczasy w ośrodku wypoczynkowym - 800 zł. Czy ta kwota stanowi przychód pracownika, od której należy zapłacić składki i podatek? Jak prawidłowo rozliczyć ten wydatek?

RADA

Kwota dofinansowania pracownikom wypoczynku, pochodząca ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jest przychodem ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Dofinansowanie jest zwolnione ze składek w pełnej wysokości, ponieważ zostało sfinansowane ze środków zfśs. Wydatek związany z działalnością socjalną nie stanowi dla firmy kosztów uzyskania przychodów, gdyż kosztem takim są odpisy na ten fundusz.

UZASADNIENIE

Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przeznaczone są na prowadzenie przez pracodawcę działalności socjalnej polegającej m.in. na świadczeniu usług na rzecz różnych form krajowego oraz zagranicznego wypoczynku, adresowanej do osób uprawnionych. Uprawnionymi do korzystania z funduszu są m.in. pracownicy, członkowie ich rodzin, byli pracownicy - emeryci i renciści, osoby zatrudnione na innej podstawie niż stosunek pracy oraz pozostałe, wskazane w regulaminie funduszu.

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa regulamin funduszu. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń musi odbywać się z zastosowaniem kryteriów socjalnych, tzn. po przeanalizowaniu każdorazowo sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej zainteresowanego. Nie można bowiem zapewniać np. wszystkim pracownikom świadczeń w jednakowej wysokości. Pomoc powinna mieć charakter indywidualny.

Osoby o niższym dochodzie przypadającym na członka rodziny czy rodziny wielodzietne bardziej potrzebują wsparcia finansowego, materialnego niż osoby zamożniejsze.

Świadczenia o charakterze socjalnym, finansowane z zfśs, zwolnione są ze składek na ubezpieczenia społeczne (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Nie ma tu żadnych limitów dotyczących ich wartości. Nie ma znaczenia również forma świadczenia.

Natomiast składek na ubezpieczenia zdrowotne nie nalicza się od przychodów, które są zwolnione ze składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych, to niektóre świadczenia, których źródłem finansowania jest zfśs, są zwolnione z podatku.

Tabela przedstawia świadczenia finansowane z zfśs, które są zwolnione z podatku.

Tabela.Świadczenia zwolnione z podatku, których źródłem finansowania jest zfśs

Wszelkie świadczenia na rzecz pracowników i członków ich rodzin, w postaci nieodpłatnego wypoczynku czy dopłat do niego, stanowią przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Kwotę 800 zł należy więc doliczyć do pozostałych składników wynagrodzenia pracownika i pobrać zaliczkę w miesiącu wypłaty pieniędzy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama