reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jakie świadczenia z zfśs są zwolnione ze składek - stanowisko MPiPS

Jakie świadczenia z zfśs są zwolnione ze składek - stanowisko MPiPS

Ulgowe świadczenia i usługi finansowane ze środków przeznaczonych na działalność socjalną przyznawane i wypłacane w sposób niezgodny z przepisami ustawy o zfśs, tj. bez uwzględniania sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej, nie mogą być wyłączone z podstawy wymiaru składek ZUS.

Kryterium socjalnego nie należy stosować do nieulgowych usług i świadczeń z funduszu, których koszt został w całości pokryty przez osoby objęte opieką socjalną (stanowisko MPiPS z 19 grudnia 2011 r.)

Zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne świadczeń sfinansowanych z zfśs jest możliwe w przypadku:

  • prowadzenia przez pracodawcę działalności socjalnej w rozumieniu przepisów ustawy o zfśs, np. udzielanie pracownikom pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej albo świadczenie przez pracodawcę usług na rzecz różnych form wypoczynku,
  • przyznawania ulgowych usług i świadczeń z zfśs z zastosowaniem tzw. kryterium socjalnego, czyli z uwzględnieniem sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs).

Wyłączone z kryterium socjalnego są natomiast ulgowe świadczenia przyznane:

  • na podstawie przesłanek o charakterze pozasocjalnym – m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z 16 sierpnia 2005 r. (I PK 12/05, OSNP 2006/11–12/182) stwierdził, że wsparcia socjalnego nie można uzależnić od statusu osoby uprawnionej (pracownik, emeryt, rencista), stażu pracy, wymiaru czasu pracy, przynależności pracownika do związku zawodowego lub określonej grupy zawodowej,
  • wszystkim po równo, czyli bez zróżnicowania ich wysokości – tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 16 września 2009 r. (I UK 121/09, OSNP 2011/9–10/133), w którym wskazał, że przyznawanie ulgowych świadczeń i wysokość dopłat z funduszu powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej i nie ma w tym zakresie wyjątków. Nawet regulamin zfśs nie może zmienić tej zasady.

Powyższe oznacza, że od pełnej wysokości świadczeń przyznanych z funduszu z pominięciem zasad określonych w ustawie o zfśs należy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Prawa i obowiązki dyrektora szkoły. Powierzenie stanowiska. Kompetencje. Zadania. Odwołanie53.40 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama