Kategorie

Zwolnienie ze składek wartości dofinansowania wypoczynku dzieci pracownika

Beata Wróblewska
W tym roku po raz pierwszy będziemy dofinansowywać naszym pracownikom wakacyjny wypoczynek ich dzieci. W tym celu wykorzystamy środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy od takiego dofinansowania należy odprowadzić składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe?

Jeżeli dofinansowanie z zfśs wypoczynku dzieci zostanie przyznane prawidłowo, tzn. z zastosowaniem kryterium socjalnego, wówczas nie należy od takiego przychodu opłacać składek. ZUS zakwestionuje jednak wyłączenie z oskładkowania wypłat, które zostaną przyznane bez zróżnicowania ze względu na indywidualną sytuację bytową, rodzinną i ekonomiczną pracowników uprawnionych do otrzymania świadczenia.

UZASADNIENIE

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) jest przeznaczony na finansowanie przez pracodawcę działalności socjalnej. Mogą to być m.in. różne formy wypoczynku, np. wczasy, kolonie, obozy, wycieczki.

Reklama

Świadczenia w postaci dofinansowania do wypoczynku dzieci pracowników, sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, są w całości wyłączone z oskładkowania. Ze składek ZUS wyłączone są bowiem wszelkiego rodzaju świadczenia, jeśli źródłem ich sfinansowania są środki przeznaczone na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Warunkiem wyłączenia ze składek świadczeń sfinansowanych ze środków zfśs jest jednak ich prawidłowe przyznanie, tj. na podstawie kryteriów zgodnych z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – czyli sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika.

PRZYKŁAD

Reklama

Firma dofinansowuje letni wypoczynek dzieci pracowników. Dofinansowanie przyznawane jest za pośrednictwem komisji socjalnej zgodnie z postanowieniami regulaminu zfśs: w wysokości 600 zł pracownikom, których dochód na rodzinę nie przekracza 1800 zł; 400 zł – pracownikom, których dochód nie przekracza 2600 zł, a pozostałym pracownikom – bez dalszego zróżnicowania – po 250 zł. Dofinansowanie przyznane pracownikom na powyższych zasadach jest w całości wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Pracodawca powinien precyzyjnie określić zasady, kryteria i warunki przyznawania świadczeń z zfśs w regulaminie tego funduszu. Musi przy tym pamiętać, że regulamin zfśs w żaden sposób nie może ograniczać stosowania zasady przyznawnaia świadczeń przy uwzględnieniu kryterium socjalnego. Stanowisko takie zostało potwierdzone w wyroku Sądu Najwyższego z 16 września 2009 r. (I UK 121/09, niepubl.). Sąd jednoznacznie wskazuje w tym orzeczeniu, że „podstawowa zasada dysponowania środkami funduszu została określona w art. 8 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zasada ta stanowi, że przyznawanie ulgowych świadczeń i wysokość dopłat z funduszu powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby korzystającej z funduszu. Nie ma w tym zakresie wyjątków. Nawet regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie może zmienić tej zasady. Stąd świadczenia wypłacone przez pracodawcę z pominięciem owej zasady podstawowej nie mogą być ocenione w sensie prawnym jako świadczenia socjalne, a jeżeli tak, to nie mogą korzystać z uprawnień przyznanych tym świadczeniom przez system ubezpieczeń społecznych”.


Zasady przyznawania świadczeń z zfśs z zastosowaniem kryterium socjalnego należy stosować do wszystkich osób uprawnionych do korzystania z tego funduszu, bez względu na formę zatrudnienia (czyli zarówno do pracowników, jak i np. zleceniobiorców – jeśli regulamin wymienia ich jako osoby uprawnione do korzystania z pomocy socjalnej zakładu). Nie należy również kierować się tym, czy w danym okresie uprawniony faktycznie wykonuje pracę. Oznacza to, że prawa do świadczeń socjalnych nie wyklucza przebywanie na zasiłku macierzyńskim czy urlopie wychowawczym. Ponadto nie ma przeszkód, by przyznać świadczenia beneficjentom tego funduszu, którzy obecnie nie wykonują pracy na rzecz firmy (np. emerytom – byłym pracownikom zakładu).

@RY1@i65/2011/015/i65.2011.015.000.0063.001.jpg@RY2@

WAŻNE!

Zasady przyznawania świadczeń z zfśs z zastosowaniem kryterium socjalnego należy stosować do każdej osoby uprawnionej do jej otrzymania na podstawie regulaminu zfśs.

Inaczej jest w sytuacji, gdy pracodawca sfinansuje letni wypoczynek dzieci pracowników ze środków obrotowych firmy. Z uwagi na inne źródło sfinansowania tej wypłaty, wyłączenie ze składek nie ma zastosowania. Dopłata do kolonii jest w pełni oskładkowana jako przychód pracownika ze stosunku pracy.

Podstawa prawna

 • art. 2 pkt 1 i pkt 5, art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.),
 • § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?