REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?
Renta socjalna a płaca minimalna
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie  4242 zł a od 1 lipca 4300 zł? 

Wciąż trwają prace nad drukiem nr 30, tj. obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej (dalej jako: projekt). Projekt dotyczy zwiększenia kwoty renty socjalnej z 1217,98 zł netto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę; obecnie kwota renty socjalnej równa jest kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy tj. 1588,44 zł. W dniu 5 marca 2024 r. odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Na posiedzeniu Poseł Urszula Rusecka (PiS) odnosiła się do słów premiera Donalda Tuska, który wskazywał, że: „Obiecuję, że teraz będziemy pracować pilnie i jak najszybciej, żeby ta ustawa stała się faktem”. Posłanka wskazywał, że:

Autopromocja

"Ustawa ma tylko i wyłącznie dwa artykuły. (…) Nie można zasłaniać się brakiem środków w budżecie, nie można zasłaniać się innymi względami, ponieważ jeżeli się przygotowywało przez osiem lat do tego, aby objąć rządy, jeżeli cały czas przedstawiało się osobom z niepełnosprawnościami, że będzie realizowany ten oto punkt, to proszę bardzo, niech on będzie realizowany.".

Prace ostatecznie przyspieszyły, bo według stanu na dzień 10 kwietnia 2024 r. projekt skierowano do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a konkretnie skierowano do podkomisji stałej ds. osób z niepełnosprawnościami oraz włączenia społecznego. Prace więc trwają i "coś" się dzieje, jednak dość mozolnie. Projekt czeka jeszcze drugie i trzecie czytanie, później uchwalenie przez Sejm, Senat i podpis Prezydenta RP.

Internauci są podzieleni co do tego czy renta socjalna będzie podwyższona i komu powinna przysługiwać

Internauci prezentują różne stanowiska co do podwyższenia renty socjalnej do minimalnego wynagrodzenia za pracę, podkreślają w swoich komentarzach:

 • "Rencista socjalny niczym nie różni się od innych rent. Mam na myśli osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Do godnego życia ma każdy prawo.Jestem przekonany, że nawet jeśli to przejdzie przez Sejm i Senat to Prezydent albo zawetuje albo wyśle do TK. Wielu ludzi już pisze o tym do Prezydenta"  [cyt. oryginalny].
 • "Dziekujemy za RENTE SOCJALNA 3.200 Netto Brutto 4.300 :) W koncu Osoby Niepelnosprawne Chore od urodzenia beda mogly zyc na poziomie :) w koncu wyjada pierwszy raz nad morze lub w gory bedzie nas stac na lekarza rehabilitacje ,jedzenie .Jezeli Panstwo zadba o najslabszych to swiadczy o tym ze w koncu nami rzadza ludzie ktorzy kochaja Niepelnosprawnych i nasz kraj itp :)" [cyt. oryginalny].
 • "Dla wszystkich rencistów powinno być podwyższone czy ktoś jest w stanie utrzymać za ponad 1600 zł osoba dorosła… leki opłaty i życie drogie a nie wszyscy niepełnosprawni dostawaja zasilki świadczenia i inne dodatki bo to jest tylko dla takich którzy są całkowicie niezdolni do egzystencji… Do pracy pójść żeby się dorobić nie każdy zakład chce przyjmować osoby niepełnosprawne… Jestem na rencie socjalnym z głębokim obustronnym niedosłuchem… nie mam żadnych dodatków świadczeń ani zasiłków i wiem co to znaczy i jakie jest życie… żyć za ponad 1600 to tylko usiać i płakać…"  [cyt. oryginalny].

Projekt zmian. Renta socjalna=minimalne wynagrodzenie

Zgodnie z projektem: "Art. 1 W ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U.  z 2022 r. poz. 240) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 6 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Renta socjalna wynosi 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2022 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2020 r. poz. 2207), obowiązującego w danym roku.

2) w art. 9 ust. 1:

"1. W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekroczyła 300% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy."

Ważne
Co to jest renta socjalna?

Zagadnienie renty socjalnej zostało uregulowane w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 240, dalej: ustawa). To właśnie w ustawie wskazane są przesłanki, tryb i szczegółowe zasady przyznawania oraz wypłaty renty socjalnej. Renta socjalna jest świadczeniem pieniężnym przyznawanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS), w sytuacji całkowitej niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Renta socjalna może mieć charakter: renty socjalnej stałej - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała; renty socjalnej okresowej - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa, wówczas przysługuje przez okres wskazany w decyzji jednostki organizacyjnej ZUS.

Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

 1. przed ukończeniem 18. roku życia;

 2. w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;

 3. w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Prawo do renty socjalnej przysługuje: osobom posiadającym obywatelstwo polskie zamieszkującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; cudzoziemcom zamieszkującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy (w zw. ze szczególnymi okolicznościami zastrzeżonymi ustawowo) lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy albo ochrony uzupełniającej; cudzoziemcom posiadającym kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” (z pewnymi zastrzeżeniami); mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Co trzeba zrobić żeby dostać rentę socjalną? 

ZUS będzie mógł ustalić prawo do renty socjalnej, jeżeli zostanie złożony:

 1. wniosek o rentę socjalną, 

 2. zaświadczenie ze szkoły lub uczelni, które potwierdzi okres nauki;

 3. zaświadczenie o stanie zdrowia (zaświadczenie OL-9)  wypełnione przez lekarza, pod którego opieką znajduje się osoba starająca się o rentę. Lekarz powinien to zaświadczenie wystawić nie wcześniej niż miesiąc przed datą złożenia wniosku o ustalenie prawa do renty;

 4. inna dokumentacja medyczna, która może potwierdzić stan zdrowia (np. wyniki badań albo karty z leczenia szpitalnego);

 5. dokumenty przygotowane przez pracodawcę (jeżeli ma miejsce zatrudnienie);

 6. oświadczenie czy jest się właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej, która przekracza 5 hektarów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA

Dofinansowanie do kolonii dziecka z zakładu pracy 2024 r.

Przyznawanie pracownikom dofinansowania do kolonii dzieci powinno wynikać z regulaminu ZFŚS. Ponadto udzielenie takiego wsparcia należy uzależniać od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych. Pracodawcy, u których nie działa ZFŚS, mogą dofinansować kolonie dzieci pracowników np. ze środków obrotowych.

Wyższe dofinansowanie dla pracodawcy za pracowników niepełnosprawnych. Zmiany od lipca 2024 r.

Zwiększy się wysokość dofinansowania ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmiany mają wejść w życie od lipca 2024 r. Ile wyniesie dofinansowanie?

REKLAMA