Kategorie

Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy w wieku 60+

Joanna Grzelińska-Darłak
Prowadzę działalność gospodarczą, w czerwcu 2010 r. ukończyłem 60 lat. Dotarły do mnie informacje że z racji osiągnięcia tego wieku obligatoryjnie obejmuje mnie zwolnienie z opłacania składek na FP z tytułu prowadzonej działalności. Pracownica ZUS poinformowała mnie, że nie powinienem już na bieżąco opłacać tej składki, a w przypadku składek opłaconych po ukończeniu 60. roku życia powinienem wystąpić o przeksięgowanie wpłat. Czy to będzie prawidłowe postępowanie? Jeżeli nadal nie będę opłacał składki na FP, czy zostanę pozbawiony prawa do zasiłku dla bezrobotnych? Może lepiej dla mnie byłoby tę składkę jednak opłacać?
Reklama

Od ukończenia 60 lat z tytułu prowadzonej działalności nie należy opłacać obowiązkowej składki na Fundusz Pracy. Nie ma również możliwości opłacania jej dobrowolnie. Jeżeli opłacał Pan składki na FP od ukończenia 60 lat, może Pan wystąpić o ich zwrot. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ma Pan szansę na uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych po zamknięciu działalności mimo nieopłacania składek na FP w związku z osiągnięciem wieku 60 lat. Szczegóły w uzasadnieniu.

Obowiązkową składkę na Fundusz Pracy, ustaloną od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej równowartość minimalnego wynagrodzenie za pracę (bez stosowania ograniczenia do tzw. 30-krotności), obowiązkowo opłacają m.in. osoby prowadzące działalność pozarolniczą (art. 104 ust. 1 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Składkę na FP opłaca się w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne. Nie opłaca się jej za osoby, które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn (art. 104b ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia). Ustawodawa nie daje w tym zakresie wyboru – nie ma zatem możliwości, aby nadal dobrowolnie opłacał Pan składkę na Fundusz Pracy, mimo przekroczenia wieku 60 lat (np. w celu zapewnienia sobie prawa do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych).

Każdy przypadek opłacenia składki na Fundusz Pracy, mimo braku takiego ustawowego obowiązku, należy uznać jako nienależne opłacenie składki.


Reklama

Nienależnie opłacone składki podlegają zaliczeniu przez ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku – na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik złoży wniosek o ich zwrot (art. 24 ust. 6a ustawy systemowej). Nie ma zatem konieczności, aby składał Pan wniosek o przeksięgowanie wpłaty. Wniosek taki składa się w sytuacji, gdy płatnik pomyłkowo wpłaci należną kwotę na nieprawidłowy numer konta. W Pana sytuacji jest odmiennie – wpłacił Pan kwoty składek na prawidłowe konto, jednak były to składki opłacone nienależnie. Jeżeli nie zalega Pan z płatnościami na rzecz ZUS, może Pan wystąpić o zwrot nadpłaty powstałej na Pana koncie w wyniku nienależnego opłacenia składek. Aby było możliwe ponowne, prawidłowe rozliczenie Pana konta w ZUS, będzie Pan musiał złożyć korekty deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA za miesiące, w których składka na FP została opłacona nienależnie. ZUS jest zobowiązany zwrócić Panu nadpłatę w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o zwrot składek. Jeżeli nie wywiąże się z ustawowego terminu, będą się Panu należeć dodatkowo odsetki za zwłokę (w wysokości odsetek od zaległości podatkowych).

Jeżeli nie wystąpi Pan o zwrot nadpłaty, ZUS powinien zaliczyć ją w poczet bieżących lub przyszłych płatności. Zaliczenie to jest z dokonywane urzędu, bez konieczności składania przez Pana odrębnego wniosku w tej sprawie.

WAŻNE!

Nienależnie opłacone składki zostaną zaliczone przez ZUS z urzędu na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek, chyba że płatnik złoży wniosek o ich zwrot.

Odrębną kwestią pozostaje prawo do ewentualnego uzyskania przez Pana zasiłku dla bezrobotnych. Przysługuje ono, gdy:

 • nie ma dla bezrobotnego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz
 • w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni bezrobotny m.in. opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Inaczej mówiąc, obligatoryjne, ustawowe zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP na podstawie art. 104b ust. 2 ustawy powoduje, że dotychczas przedsiębiorca nie mógł wliczyć okresu prowadzenia działalności pozarolniczej, w którym nie opłacał składki na FP, do stażu umożliwiającego uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych.

Na istnienie tej luki w przepisach, dyskryminującej przedsiębiorców w wieku 55+ (kobiety) i 60+ (mężczyźni), zwrócił uwagę m.in. rzecznik praw obywatelskich. W związku z tym 28 grudnia 2011 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało wszystkim urzędom pracy wytyczne, zgodnie z którymi okres działalności gospodarczej osób w wieku 55+ (kobiety) oraz 60+ (mężczyźni) powinien być zaliczony do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych (wyjaśnienia MPiPS z 23 grudnia 2011 r., sygn. DRP-VIII-0212–507–2-SS/11).

Podstawa prawna:

 • art. 104b ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
 • art. 24 ust. 6a–6e ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?