reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy urlop udzielony pracownikowi oddelegowanemu do pracy za granicą wpływa na podstawę wymiaru składek

Czy urlop udzielony pracownikowi oddelegowanemu do pracy za granicą wpływa na podstawę wymiaru składek

Jednego z naszych pracowników (programistę) oddelegowaliśmy na okres 1–31 października br. do pracy we Francji. Pracownik przebywał od 24 do 31 października na urlopie wypoczynkowym. Jest wynagradzany stałą stawką miesięczną 7893,63 zł. Jak ustalić podstawę wymiaru składek pracownika? Czy to, że pracownik korzystał z urlopu, wpływa na tę podstawę?

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika oddelegowanego powinni Państwo pomniejszyć o równowartość diet z tytułu podróży służbowej przysługujących w okresie od 1 do 23 października. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Co do zasady podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników wykonujących pracę za granicą u polskich pracodawców (tzw. pracowników delegowanych), podobnie jak w przypadku innych pracowników, stanowi przychód ze stosunku pracy w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak w przypadku pracowników delegowanych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne muszą Państwo pomniejszyć o kwotę odpowiadającą równowartości diety przysługującej z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu (z wyjątkiem dni, na które przypada niezdolność do pracy pracownika lub urlop wypoczynkowy) – § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia składkowego. Chodzi tu o dietę określoną w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Podstawa oskładkowania po pomniejszeniu o równowartość diety nie może być niższa od kwoty przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (w 2012 r. – 3526 zł), która stanowi dla pracowników delegowanych minimalną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Aby poprawnie ustalić część wynagrodzenia zwolnioną ze składek pracowników delegowanych, powinni Państwo w pierwszej kolejności ustalić wysokość diety za jeden dzień podróży służbowej poza granicami Polski – w przypadku Francji kwota diety za jeden dzień pobytu wynosi 45 euro (załącznik do rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju – Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.). Następnie powinni Państwo ustalić liczbę tzw. dni pobytu pracowników we Francji. Za dzień pobytu uważa się dzień, za który pracownik otrzymuje wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek, a zatem dniem pobytu jest zarówno dzień roboczy, jak i dni wolne od pracy (np. soboty i niedziele). Dniami pobytu nie są natomiast dni, w których pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego, bez względu na to, gdzie ten urlop był spędzany, a także dni, za które pracownik z uwagi na swoją niezdolność do pracy otrzymał wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy.

PRZYKŁAD

Pracodawca oddelegował pracownika na okres od 1 do 31 października do pracy we Francji. Pracownik korzystał w okresie od 24 do 31 października z urlopu wypoczynkowego. Ustalając kwotę zmniejszenia podstawy wymiaru składek, pracodawca nie zaliczy do dni pobytu okresu urlopu wypoczynkowego, weźmie natomiast pod uwagę tylko dni przypadające w okresie od 1 do 23 października 2012 r.

Aby ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za miesiąc wykonywania pracy za granicą, powinni Państwo pomniejszyć przychód pracownika o równowartość diet za dni pobytu za granicą według wzoru:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama