| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Rolnik prowadzący działalność gospodarczą, wyłączony z ubezpieczenia rolniczego przez KRUS, powinien zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS

Rolnik prowadzący działalność gospodarczą, wyłączony z ubezpieczenia rolniczego przez KRUS, powinien zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS

Posiadam gospodarstwo rolne i jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą. Opłacam składki w KRUS. Urząd skarbowy wydał mi zaświadczenie za ubiegły rok o wysokości podatku dochodowego z działalności. Przekroczyłem kwotę graniczną podatku z działalności i nie będę mógł dalej opłacać składek w KRUS. Czy i od kiedy mam się zgłosić do ubezpieczeń w ZUS? Jakie dokumenty muszę złożyć? Dowiedziałem się, że w ZUS można opłacać przez 2 lata znacznie niższe składki. Czy będę mógł płacić niższe składki?

Od pierwszego dnia po ustaniu ubezpieczenia społecznego rolników (tj. od 1 czerwca 2012 r.) musi Pan przekazać do ZUS dokumenty zgłoszeniowe: zgłoszenie płatnika składek oraz zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Dokumenty zgłoszeniowe należy złożyć w ZUS najpóźniej 8 czerwca br. Może Pan opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne, pod warunkiem że spełni Pan określone warunki. Szczegóły w uzasadnieniu.

Rolnik prowadzący dodatkowo działalność gospodarczą może opłacać obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne rolników w KRUS, jeśli spełni poniższe warunki:

  • złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności,
  • prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym,
  • nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,
  • nie ma prawa do emerytury lub renty ani do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
  • kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza granicznej kwoty (za 2011 r. jest to kwota 2929 zł).

Rolnik ma obowiązek w terminie do 31 maja następnego roku wskazać, że wysokość należnego podatku dochodowego z tytułu działalności za każdy rok nie przekroczyła kwoty granicznej. Może tego dokonać przez:

  • przedłożenie zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości podatku należnego z prowadzonej działalności za 2011 r.,
  • złożenie oświadczenia o nieprzekroczeniu granicznej kwoty podatku.

Gdy wysokość podatku przekroczy kwotę graniczną lub gdy rolnik w ogóle nie złoży oświadczenia albo nie dostarczy zaświadczenia z US w terminie do 31 maja, KRUS wyłącza go z ubezpieczenia rolników od 1 czerwca.

Zatem jeżeli KRUS wyda Panu decyzję o wyłączeniu z ubezpieczenia rolniczego od 1 czerwca 2012 r., od tej daty będzie Pan objęty ubezpieczeniami społecznymi z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w powszechnym systemie ubezpieczeniowym w ZUS (oczywiście jeśli nadal będzie Pan prowadził tę działalność). W tym celu powinien Pan przekazać do ZUS zgłoszenie płatnika składek na formularzu ZUS ZFA i zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (tj. emerytalnego, rentowych i wypadkowego) oraz do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA. Te dokumenty powinien Pan złożyć najpóźniej 8 czerwca br. Dodatkowo w dowolnym terminie może Pan zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w niższej wysokości (na preferencyjnych zasadach przewidzianych w art. 18a ustawy systemowej, tj. od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia; w 2012 r. – 450 zł) przysługuje osobie, która:

  • w okresie 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła żadnego rodzaju pozarolniczej działalności (tj. innej działalności gospodarczej, działalności twórczej czy artystycznej, pracy w charakterze wspólnika spółki jawnej, partnerskiej, jednoosobowej spółki z o.o. – bez względu na to, czy z tego tytułu opłacała składki na ubezpieczenia społeczne czy tylko zdrowotne albo na ubezpieczenie społeczne rolników),
  • nie wykonuje tej działalności na rzecz byłego ani obecnego pracodawcy, na rzecz którego wykonywała czynności wchodzące w zakres obecnej działalności w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzedzającym ten rok.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »