reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zwrot członkowi rady nadzorczej kosztów dojazdu na posiedzenia a składka zdrowotna

Zwrot członkowi rady nadzorczej kosztów dojazdu na posiedzenia a składka zdrowotna

Zgodnie z obowiązującym w naszej spółce regulaminem rady nadzorczej, jej członkowie będą otrzymywać zwrot kosztów związanych z uczestnictwem w posiedzeniach rady (tj. zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym odbywać się będą posiedzenia rady oraz zwrot kosztów zakwaterowania). Członkowie rady nadzorczej nie mają prawa do żadnych innych świadczeń. Czy od kwot wypłacanych przez spółkę członkom rady nadzorczej należy potrącać składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Jeżeli trzeba naliczać tę składkę, ale okaże się ona wyższa od zaliczki podatkowej, to czy można ją obniżyć do wysokości tej zaliczki?

RADA

Od zwróconych członkom rady nadzorczej kosztów związanych z uczestnictwem w posiedzeniach rady należy potrącać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Składki tej nie można obniżać do wysokości zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

Od 1 października 2007 r. obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego dotyczy wszystkich członków rady nadzorczej, którzy mają miejsce zamieszkania w Polsce, nawet jeśli z tytułu pełnionej funkcji nie otrzymują żadnych świadczeń. Podmiot, w którym działa rada nadzorcza, ma obowiązek zgłosić członka rady nadzorczej do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 22 40 xx od dnia powołania go do pełnienia tej funkcji.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne członka rady nadzorczej należy naliczać od przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągniętego z tytułu pełnionej funkcji.

W świetle przepisów podatkowych przychodami z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej jest każde świadczenie na rzecz takiej osoby, otrzymywane przez nią w związku z wykonywaniem obowiązków członka rady nadzorczej. Potwierdza to m.in. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 21 września 2006 r. (sygn. 1472/DPC/415-56/06/DW). Nie ma przy tym znaczenia, czy świadczenie otrzymane w związku z pełnieniem funkcji członka rady nadzorczej ma charakter pieniężny czy niepieniężny.

Przychodem członka rady nadzorczej uwzględnianym w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne są zatem wypłacone bądź postawione do jego dyspozycji wynagrodzenia za udział w posiedzeniu rady, zwrot kosztów związanych z pełnioną funkcją, w tym zwrot kosztów dojazdu na posiedzenie rady, kosztów noclegów, wartość udostępnionego lokalu mieszkalnego. Żaden rodzaj przychodu osiąganego przez członka rady nadzorczej nie jest wyłączony z podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Oznacza to, że kwoty wypłacone członkowi rady nadzorczej - stosownie do postanowień regulaminu obowiązującego w spółce - jako zwrot kosztów związanych z uczestnictwem w posiedzeniach rady nadzorczej stanowią przychód z tytułu pełnienia tej funkcji w rozumieniu przepisów podatkowych i należy odprowadzić od nich składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli składka na ubezpieczenie zdrowotne członka rady nadzorczej przekracza wysokość zaliczki na podatek, spółka nie może obniżać składki do wysokości zaliczki. Przepisy ustawy zdrowotnej nie pozostawiają w tym zakresie żadnych wątpliwości, ponieważ prawo do obniżania składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki nie dotyczy podmiotów innych niż wymienione w art. 85 ust. 1-13 (m.in. pracodawców, zleceniodawców). Nie ma znaczenia, czy składka i zaliczka są naliczane od wynagrodzenia członka rady nadzorczej, kwoty zwrotu kosztów udziału w posiedzeniu rady nadzorczej czy od innego przychodu z tytułu pełnienia tej funkcji. Oznacza to, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy odprowadzić w pełnej wysokości, nawet jeżeli zaliczka na podatek będzie wynosiła 0 zł. Tak będzie w Państwa przypadku, jeśli członek rady nadzorczej otrzyma zwrot kosztów uczestnictwa w posiedzeniach w wysokości nieprzekraczającej należności z tytułu podróży służbowych przysługujących pracownikom sfery budżetowej, bo do tej wysokości są zwolnione z podatku należności wypłacone z tytułu podróży służbowych osób niebędących pracownikami.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama