Kategorie

Zwrot członkowi rady nadzorczej kosztów dojazdu na posiedzenia a składka zdrowotna

Piotr Kostrzewa
Zgodnie z obowiązującym w naszej spółce regulaminem rady nadzorczej, jej członkowie będą otrzymywać zwrot kosztów związanych z uczestnictwem w posiedzeniach rady (tj. zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym odbywać się będą posiedzenia rady oraz zwrot kosztów zakwaterowania). Członkowie rady nadzorczej nie mają prawa do żadnych innych świadczeń. Czy od kwot wypłacanych przez spółkę członkom rady nadzorczej należy potrącać składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Jeżeli trzeba naliczać tę składkę, ale okaże się ona wyższa od zaliczki podatkowej, to czy można ją obniżyć do wysokości tej zaliczki?

RADA

Od zwróconych członkom rady nadzorczej kosztów związanych z uczestnictwem w posiedzeniach rady należy potrącać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Składki tej nie można obniżać do wysokości zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

Od 1 października 2007 r. obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego dotyczy wszystkich członków rady nadzorczej, którzy mają miejsce zamieszkania w Polsce, nawet jeśli z tytułu pełnionej funkcji nie otrzymują żadnych świadczeń. Podmiot, w którym działa rada nadzorcza, ma obowiązek zgłosić członka rady nadzorczej do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 22 40 xx od dnia powołania go do pełnienia tej funkcji.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne członka rady nadzorczej należy naliczać od przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągniętego z tytułu pełnionej funkcji.

Reklama

W świetle przepisów podatkowych przychodami z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej jest każde świadczenie na rzecz takiej osoby, otrzymywane przez nią w związku z wykonywaniem obowiązków członka rady nadzorczej. Potwierdza to m.in. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 21 września 2006 r. (sygn. 1472/DPC/415-56/06/DW). Nie ma przy tym znaczenia, czy świadczenie otrzymane w związku z pełnieniem funkcji członka rady nadzorczej ma charakter pieniężny czy niepieniężny.

Przychodem członka rady nadzorczej uwzględnianym w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne są zatem wypłacone bądź postawione do jego dyspozycji wynagrodzenia za udział w posiedzeniu rady, zwrot kosztów związanych z pełnioną funkcją, w tym zwrot kosztów dojazdu na posiedzenie rady, kosztów noclegów, wartość udostępnionego lokalu mieszkalnego. Żaden rodzaj przychodu osiąganego przez członka rady nadzorczej nie jest wyłączony z podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Reklama

Oznacza to, że kwoty wypłacone członkowi rady nadzorczej - stosownie do postanowień regulaminu obowiązującego w spółce - jako zwrot kosztów związanych z uczestnictwem w posiedzeniach rady nadzorczej stanowią przychód z tytułu pełnienia tej funkcji w rozumieniu przepisów podatkowych i należy odprowadzić od nich składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli składka na ubezpieczenie zdrowotne członka rady nadzorczej przekracza wysokość zaliczki na podatek, spółka nie może obniżać składki do wysokości zaliczki. Przepisy ustawy zdrowotnej nie pozostawiają w tym zakresie żadnych wątpliwości, ponieważ prawo do obniżania składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki nie dotyczy podmiotów innych niż wymienione w art. 85 ust. 1-13 (m.in. pracodawców, zleceniodawców). Nie ma znaczenia, czy składka i zaliczka są naliczane od wynagrodzenia członka rady nadzorczej, kwoty zwrotu kosztów udziału w posiedzeniu rady nadzorczej czy od innego przychodu z tytułu pełnienia tej funkcji. Oznacza to, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy odprowadzić w pełnej wysokości, nawet jeżeli zaliczka na podatek będzie wynosiła 0 zł. Tak będzie w Państwa przypadku, jeśli członek rady nadzorczej otrzyma zwrot kosztów uczestnictwa w posiedzeniach w wysokości nieprzekraczającej należności z tytułu podróży służbowych przysługujących pracownikom sfery budżetowej, bo do tej wysokości są zwolnione z podatku należności wypłacone z tytułu podróży służbowych osób niebędących pracownikami.

Za każdy miesiąc, w którym trwa kadencja członka rady nadzorczej, spółka musi złożyć raport ZUS RZA, rozliczając w nim należną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli w danym miesiącu członek rady nadzorczej nie uzyska żadnych przychodów, to w raporcie należy wykazać „zerową” podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i „zerową” wysokość tej składki.

Podstawa prawna:

• art. 66 ust. 1 pkt 35, art. 81 ust. 8 pkt 12, art. 83 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• art. 11 ust. 1, art. 13 pkt 7, art. 21 ust. 1 pkt 16b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Piotr Kostrzewa

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Zwrot kosztów z art. 392 § 3 k.s.h. nie stanowi elementu wynagrodzenia, a tym samym nie stanowi przysporzenia majątkowego po stronie członka rady nadzorczej. Kwota pieniężna otrzymana przez członka rady nadzorczej z tego tytułu nie stanowi przychodu z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 13 pkt 7 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. (Wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego z 2 grudnia 2004 r., III SA/Wa 116/04)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.