reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Ustalanie wysokości stopy procentowej składki wypadkowej na rok składkowy, który zaczął się 1 kwietnia 2011 r.

Ustalanie wysokości stopy procentowej składki wypadkowej na rok składkowy, który zaczął się 1 kwietnia 2011 r.

Od 1 kwietnia 2011 r. do 31 marca 2012 r. będzie trwał nowy rok składkowy ustalony na potrzeby opłacania składki na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy muszą ustalić wysokość stopy procentowej składki na to ubezpieczenie, jaka będzie ich obowiązywała w okresie rozpoczętego roku składkowego. Mimo że zasady ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe nie zmieniły się, w nowym roku składkowym część płatników będzie opłacać tę składkę w innej wysokości.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku (art. 27 w zw. z art. 2 pkt 8 ustawy wypadkowej). Ustaloną na dany rok składkowy wysokość stopy procentowej składki płatnik musi stosować do obliczania składki na ubezpieczenie wypadkowe za wszystkich ubezpieczonych, którzy podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, bez względu na ich tytuł do ubezpieczeń. Składkę naliczoną według nowej stopy procentowej ustalonej na rok składkowy 2011/2012 należy opłacać począwszy od składek należnych za kwiecień 2011 r., opłacanych w maju br.

Aby w programie Płatnik poprawnie wyliczyć składkę na ubezpieczenie wypadkowe, należy wpisać do Rejestru Płatnika obowiązującą dla danego płatnika stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Przy tworzeniu dokumentów rozliczeniowych należy bezwzględnie pamiętać o wprowadzeniu wysokości stopy procentowej składki do pola 03 w bloku III deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA (za pomocą przycisku Wstaw).

Ustalając stopę procentową składki na rok składkowy rozpoczynający się 1 kwietnia 2011 r., płatnicy powinni zwracać szczególną uwagę na właściwe ustalenie swojej grupy działalności opartej na rodzaju działalności według PKD, z jakim byli ujęci w rejestrze REGON na 31 grudnia 2010 r. (art. 29 ust. 1 ustawy wypadkowej).

Kto ustali wysokość składki

Część płatników nie musi samodzielnie ustalać stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Chodzi o płatników, którzy przekazali do ZUS informacje ZUS IWA za 3 ostatnie kolejne lata kalendarzowe, tj. za 2008 r., 2009 r. i 2010 r. Tacy płatnicy otrzymają do 20 kwietnia br. informację z ZUS o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, według której będą musieli opłacać tę składkę w roku składkowym trwającym od 1 kwietnia 2011 r. do 31 marca 2012 r. (art. 28 ust. 2 w zw. z art. 32 ust. 1 ustawy wypadkowej).

Pozostali płatnicy muszą samodzielnie ustalić wysokość obowiązującej ich stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Sposób, w jaki muszą ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, zależy od tego, czy:

  • podlegają/nie podlegają wpisowi do rejestru REGON,
  • zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego w 2010 r. średnio miesięcznie mniej niż 10 osób, czy co najmniej 10 osób.

Gdy wysokość składki ustala ZUS

Płatnicy, którzy złożyli informacje ZUS IWA za 3 ostatnie lata kalendarzowe, w terminie do 20 kwietnia 2011 r. zostaną zawiadomieni przez ZUS o wysokości obowiązującej ich stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe (art. 32 ust. 1 ustawy wypadkowej).

Podstawą do ustalenia przez ZUS stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe (ściślej – kategorii ryzyka, na podstawie której jest ustalana właściwa stopa procentowa tej składki) są dane wykazane w przekazanych przez płatnika informacjach ZUS IWA o:

  • liczbie ubezpieczonych zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego,
  • rodzaju przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),
  • liczbie poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem,
  • liczbie poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich,
  • liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia.

ZUS ustala wysokość stopy procentowej składki wypadkowej mnożąc stopę procentową składki określoną dla grupy działalności, do której należy płatnik, przez wskaźnik korygujący (art. 28 ust. 2 ustawy wypadkowej).

Stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla poszczególnych grup działalności określa załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków, w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2010 r.

Załącznik nr 2 do rozporządzenia

@RY1@i65/2011/008/i65.2011.008.000.0052.001.jpg@RY2@

@RY1@i65/2011/008/i65.2011.008.000.0052.002.jpg@RY2@

@RY1@i65/2011/008/i65.2011.008.000.0052.003.jpg@RY2@

Po ustaleniu grupy działalności, do której należy dany płatnik składek, ZUS mnoży przypisaną mu wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przez wskaźnik korygujący. Wartość tego wskaźnika zawiera się w przedziale od 0,5 do 1,5. Jest on ustalany przez ZUS indywidualnie dla każdego płatnika składek (art. 31 ustawy wypadkowej).

Podstawą do ustalenia wskaźnika korygującego jest różnica między kategorią ryzyka ustaloną dla grupy działalności, do której należy płatnik składek ze względu na rodzaj wykonywanej działalności (wynikającej z kolumny 4 tabeli – załącznika nr 2 do rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki...), a kategorią ryzyka ustaloną dla niego przez ZUS na podstawie danych wykazanych w informacjach ZUS IWA składanych za okres 3 ostatnich lat.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Klaudia Pierzchalska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama