reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Składki na ubezpieczenie

Odmowa wystawienia zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS

Aktualizacja: 20.10.2010

Odmowa wydania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenia lub zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie w przedmiocie zalegania z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych następuje w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie do sądu właściwego w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych (art. 4778 § 1 k.p.c.) (uchwała Sądu Najwyższego z 19 lutego 2008 r., II UZP 8/07). »

Czy od dofinansowania wstępu na basen trzeba opłacać składki

Aktualizacja: 20.12.2008

Pracodawca z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dofinansowuje pracownikom koszty wstępu na basen. Czy od tych kwot zobowiązany jest opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne? »

Zwrot członkowi rady nadzorczej kosztów dojazdu na posiedzenia a składka zdrowotna

Aktualizacja: 20.12.2008

Zgodnie z obowiązującym w naszej spółce regulaminem rady nadzorczej, jej członkowie będą otrzymywać zwrot kosztów związanych z uczestnictwem w posiedzeniach rady (tj. zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym odbywać się będą posiedzenia rady oraz zwrot kosztów zakwaterowania). Członkowie rady nadzorczej nie mają prawa do żadnych innych świadczeń. Czy od kwot wypłacanych przez spółkę członkom rady nadzorczej należy potrącać składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Jeżeli trzeba naliczać tę składkę, ale okaże się ona wyższa od zaliczki podatkowej, to czy można ją obniżyć do wysokości tej zaliczki? »

Jakim obciążeniom podatkowym i składkowym podlegają wielkanocne bony towarowe

Aktualizacja: 20.12.2008

Przed świętami wielkanocnymi rozdamy naszym pracownikom talony na zakupy. Czy talony uprawniające do ich wymiany na towary są opodatkowane i oskładkowane? »

Czy od wynagrodzenia wypłacanego po ustaniu zatrudnienia trzeba naliczyć składki na Fundusz Pracy

Aktualizacja: 20.12.2008

W lutym br. wypłaciliśmy nagrodę roczną osobie, która pracowała w naszej firmie do końca grudnia 2007 r. Nagroda została wypłacona w wysokości 2300 zł. Czy od tej kwoty należy naliczyć również składki na Fundusz Pracy? »

Czy ZUS powinien wydać zaświadczenie o długach z tytułu składek

Aktualizacja: 20.12.2008

Jedna spółka zamierza od drugiej nabyć prawo użytkowania wieczystego nieruchomości. Aby nie odpowiadać za długi z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, wystąpiliśmy do ZUS na podstawie art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 112 i 306g Ordynacji podatkowej, z wnioskiem o wydanie zaświadczenia. Czy ZUS powinien nam takie zaświadczenie wydać? »

Ubezpieczony może dochodzić od ZUS przekazania składek do OFE

Aktualizacja: 20.12.2008

Droga sądowa jest dopuszczalna w sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych o przekazanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych części składki na ubezpieczenie emerytalne do otwartego funduszu emerytalnego. »

Można zaskarżyć odmowę wydania zaświadczenia

Aktualizacja: 20.12.2008

Odmowa wydania zaświadczenia przez ZUS musi mieć formę decyzji. Ubezpieczony może wówczas odwołać się do sądu pracy. »

Nowe formularze dla refundacji i dofinansowania

Aktualizacja: 20.12.2008

Pracodawca ubiegający się o refundację i dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych musi wypełnić dwa nowe, obowiązujące od stycznia 2008 r. formularze (INF-U-P i INF-D-P). Jeżeli popełni w nich błędy, nie otrzyma środków pieniężnych. »

Wzrosła najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników czasowo wykonujących pracę za granicą

Aktualizacja: 20.12.2008

Kilkoro pracowników naszej firmy czasowo pracuje w Niemczech, ale nadal opłacamy za nich składki w Polsce. Jaka jest obecnie minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób wysłanych do pracy za granicę? Jak rozliczyć składki od wynagrodzenia za grudzień 2007 r., które wypłaciliśmy w styczniu 2008 r.? »

Jakie składki płacić za pracownicę, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego

Aktualizacja: 20.12.2008

Nasza pracownica urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego. W tym czasie nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ale będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Czy w związku z tym, że nie będzie miała prawa do urlopu macierzyńskiego, powinniśmy nadal rozliczać za nią składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym? »

Jak należy prawidłowo ustalać składkę na ubezpieczenie zdrowotne i jak ją obniżać do wysokości zaliczki na podatek

Aktualizacja: 20.12.2008

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru. W przypadku gdy jest ona niższa od zaliczki na podatek dochodowy, pracodawca i zleceniodawca muszą ją obniżyć do kwoty zaliczki. »

PFRON refunduje składki na ZUS niepełnosprawnych pracowników

Aktualizacja: 20.12.2008

Najprostszą formą finansowego wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce jest niewątpliwie dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne ze środków publicznych. Pracodawcy nie ponoszą części kosztów zatrudnienia - składek na ZUS. »

Czy można opłacać składki od niższej podstawy

Aktualizacja: 20.12.2008

Od 5 czerwca 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą. Z działalności zgłosiłem się wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż równocześnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę i moje wynagrodzenie jest wyższe od minimalnego. Z końcem stycznia moja umowa o pracę zostanie rozwiązana i z działalności będę opłacał za siebie także składki na ubezpieczenia społeczne. Dowiedziałem się, że będę mógł opłacać składki od niższej podstawy. Czy uprawnienie to jest ograniczone czasowo? Jakie druki powinienem złożyć do ZUS? »

Czy zmiana liczby ubezpieczonych w trakcie roku ma wpływ na składkę wypadkową

Aktualizacja: 20.12.2008

Jaką składkę wypadkową powinien płacić w 2008 roku płatnik, który prowadzi działalność gospodarczą od stycznia 2006 r. i w 2006 roku zatrudniał średnio 15 osób. Następnie stan zatrudnienia został zmniejszony. Płatnik opłacał za rok składkowy od 1 kwietnia 2007 r. składkę w wysokości 1,20 proc., zgodnie z przynależnością do sekcji K. Czy płatnik postąpił prawidłowo, opłacając składkę w wysokości 1,20 proc. pomimo zmniejszenia stanu zatrudnienia? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama