REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
wypłata z ppk bez podatku jak wypłacić oszczędności pracownicze plany kapitałowe raty podatek
Wypłata z ppk bez podatku - jak wypłacić oszczędności z Pracowniczych Planów Kapitałowych?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wypłata z PPK bez podatku jest możliwa

Uczestnik PPK, który ukończył 60. rok życia (bez względu na płeć), nie musi rezygnować z oszczędzania w PPK. Jeśli nadal jest aktywny zawodowo, może nadal zwiększać swoje oszczędności i wypłacić je dopiero w okresie, gdy przestanie pracować. Jeśli zdecyduje się na wypłatę, to – bez względu na to, czy zrobi to zaraz po skończeniu 60. roku życia, czy później – może skorzystać z zgromadzonych na rachunku (rachunkach) PPK oszczędności w wybrany przez siebie sposób. Przy czym to, na jaki wariant zdecyduje się dany uczestnik, przesądzi o tym, czy będzie musiał zapłacić podatek od zysków kapitałowych, czy też nie. 

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Ukończenie 60. roku życia nie oznacza obowiązku rezygnacji z dokonywania wypłat do PPK. Uczestnik może zatem kontynuować oszczędzanie w PPK.

Wypłata z PPK bez podatku - sposoby

Jeśli uczestnik PPK, który skończył 60 lat, zdecyduje się wypłacić całe swoje oszczędności jednorazowo, to od zysków wypracowanych przez 75% środków będzie musiał zapłacić 19% zryczałtowany podatek. Jeśli zdecyduje się na wypłatę jednorazowo 25% zgromadzonych środków, a resztę (czyli 75% środków) w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat) – nie zapłaci podatku od zysków kapitałowych. Podobnie będzie, jeśli – chcąc, aby oszczędności wystarczyły mu na dłużej – zwiększy liczbę rat (np. będzie wypłacał środki nie przez 10, a przez 15 lat) albo gdy zdecyduje się całość zgromadzonych oszczędności wypłacać w co najmniej 120 miesięcznych ratach. Wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 58c lit. b ustawy o PIT.

Inne sposoby wypłaty z PPK

Uczestnik PPK może oczywiście podjąć decyzję o wypłacie 100% albo 75% środków w mniejszej liczbie rat niż 120 miesięcznych rat (np. zdecydować się wypłacić całe swoje oszczędności jednorazowo). W takim przypadku zapłaci 19% zryczałtowany podatek dochodowy od zysków kapitałowych wypracowanych przez 75% środków (art. 30a ust. 1 pkt 11b i ust. 13 ustawy o PIT). Dochód stanowi kwota wypłaty z dokonanego odkupienia jednostek uczestnictwa lub umorzenia jednostek rozrachunkowych, pomniejszona o wydatki na nabycie odkupionych jednostek uczestnictwa lub wpłaty na umorzone jednostki rozrachunkowe, z których dokonano wypłaty. Dochód do opodatkowania jest określany dla każdej z rat wypłaty. Dochód uzyskany z tytułu wypłaty pozostałych 25% środków zgromadzonych na rachunku PPK - niezależnie od tego, czy wypłacono je jednorazowo czy w jakiejkolwiek ilości rat - jest zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Ważne

Jeśli uczestnik PPK zdecyduje się na wypłatę zgromadzonych na rachunku PPK oszczędności w ratach, ale okaże się, że wysokość pierwszej raty jest mniejsza niż 50 zł – to środki zapisane na rachunku PPK uczestnika zostaną wypłacone mu jednorazowo. W takim przypadku pracownik będzie zmuszony zapłacić podatek od zysków kapitałowych. Oczywiście tylko od zysków kapitałowych wypracowanych przez 75% środków. 

Wypłata z PPK w ratach - zmiana liczby rat

Uczestnik PPK może także zmienić liczbę zadeklarowanych wcześniej rat, z jednym jednak zastrzeżeniem. Jeśli - na podstawie zadeklarowanej liczby rat - wypłata środków ma trwać co najmniej 10 lat, uczestnik PPK nie może zmienić zadeklarowanej liczby rat w ten sposób, że po zmianie zadeklarowanej liczby rat wypłata ratalna środków będzie trwała krócej niż 10 lat. 

Decyzja o zmianie liczby rat może mieć też wpływ na opodatkowanie zgromadzonych na rachunku PPK oszczędności. Jeśli zatem uczestnik PPK zaczął wypłatę środków  w mniejszej liczbie miesięcznych rat niż 120, a następnie, po rozpoczęciu wypłat, dokonał zmiany zadeklarowanej liczby rat, w wyniku której łączna liczba miesięcznych rat (liczba rat już wypłaconych oraz zadeklarowanych po zmianie) wynosić będzie co najmniej 120, to dochody od wypłaconych środków przed zmianą liczby zadeklarowanych rat będą podlegały opodatkowaniu, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 11b i ust. 13 ustawy o PIT, a dochody z wypłat dokonanych po zmianie liczby  już nie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta i inne świadczenia na choroby rzadkie

Znanych jest już około 8 tysięcy chorób rzadkich ich lista stale rośnie. Ministerstwo Zdrowia opracowało i wdraża „Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025". Choroba rzadka to choroba, która występuje z częstością niższą niż 1 na 2000 osób (5 na 10 000 osób) w populacji europejskiej. Plan zawiera rozwiązania, których celem jest poprawa sytuacji pacjentów z chorobami rzadkimi i ich rodzin. Plan przewiduje kompleksową i skoordynowaną opiekę zdrowotną. 

5 lat pracy – 2 dni urlopu, 10 lat pracy – 4 dni, 15 lat pracy - 6 dni, 20 lat pracy – 8 dni, 25 lat pracy – 10 dni [Nowelizacja]

Taki przywilej politycy obiecali w kwietniu 2024 r. Pomysł był rewolucyjny - im dłuższy staż pracy, tym dłuższy urlop wypoczynkowy (dziś maksymalnie 26 dni). Na razie nie mamy nowych informacji o tej propozycji. A szkoda.

Od 1 września 2024 r. możliwy 150% dodatek motywacyjny dla nauczycieli (niektórych). Dla wszystkich podwyżka 5% w 2025 r. [Budżetówka]

150% dodatek motywacyjny dla nauczycieli 6 szkół warszawskich (modułowy program kształcenia zawodowego). Skorzystają też dyrektorzy szkół, w których prowadzone jest takie kształcenie. Obecnie jest ono realizowane w sześciu stołecznych szkołach kształcących w zawodzie. Wysokość tego dodatku (korzystna dla nauczycieli) stoi w opozycji do 5% podwyżki dla nauczycieli w 2025 r. To informacja z wczoraj. Przekazał ją Minister Finansów A. Domański.

SN: Dwa mechanizmy obniżania emerytur mundurowym: 1) Zerowanie lat składkowych 2) Równanie do przeciętnej emerytury

Mundurowy rok służył w SB (Wydział II Służby Bezpieczeństwa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych). Ale potem miał: 28 lat, 9 miesięcy i 5 dni służby składkowej w Milicji Obywatelskiej oraz w Policji. Tych prawie 30 lat nie można mu zabrać obniżając emeryturę w 2024 r. SN wskazał dwa mechanizmy w takich sprawach - 1) Zerowanie i 2) Równanie do przeciętnej emerytury.

REKLAMA

Kiedy można stracić prawo do urlopu i ekwiwalentu za urlop? Pracownicy powinni tego pilnować!

Prawo do urlopu wypoczynkowego ulega przedawnieniu, podobnie jak prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Ile wynosi okres przedawnienia tych roszczeń? Jak należy liczyć go liczyć?

Projekt przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców z zastrzeżeniami

Projekt przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców z zastrzeżeniami. Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi mają zastrzeżenia dotyczące projektu o zatrudnianiu cudzoziemców.

ZUS informuje: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w końcu czerwca w ZUS było zarejestrowanych ponad 1,16 mln obcokrajowców. Oznacza to wzrost o 6 proc. w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku. W ogólnej liczbie ubezpieczonych obcokrajowcy stanowili 7,1 proc.

Praca zdalna dla niepełnosprawnych. Jest stanowisko Resortu Pracy

Praca zdalna dla osób niepełnosprawnych. To zagadnienie, którym jakiś czas temu zajął się Resort Pracy oraz Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Przyglądamy się odpowiedzi na petycję osoby niepełnosprawnej oraz odpowiadamy na wątpliwe pytania, m.in. w zakresie roszczenia do sądu pracy o pracę zdalną oraz sytuację rodziców i członków osób - które muszą opiekować się osobami z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Świadczenie kompensacyjne. Od 1 września więcej osób uzyska prawo do tego świadczenia

Od 1 września 2024 r. zwiększy się krąg osób uprawnionych do świadczenia kompensacyjnego. Do uzyskania świadczenia muszą być spełnione warunki dotyczące wieku, stażu ubezpieczeniowego i rozwiązania stosunku pracy.

Co trzeci ubezpieczony przekazuje środki na subkonto w ZUS. Reszta woli OFE

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. funkcjonowało tzw. okno transferowe pozwalające ubezpieczonym decydować, czy część ich składki emerytalnej ma trafić na subkonto w ZUS, czy do wybranego OFE. W tej edycji okna transferowego do ZUS wypłynęło ponad 15,7 tys. deklaracji.

REKLAMA