REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
Oszczędzanie w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) jest całkowicie dobrowolne
Oszczędzanie w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) jest całkowicie dobrowolne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

Oszczędzanie w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) jest całkowicie dobrowolne. O tym, czy przystąpić do programu, decyduje sam pracownik. Jeśli nie chce, aby pracodawca „zapisał” go do programu wystarczy, że zadeklaruje niedokonywanie wpłat do PPK. Jeśli zostanie już uczestnikiem programu, może również – w każdej chwili – zrezygnować z finansowania wpłat do PPK. Co więcej, żadna z tych decyzji nie jest ostateczna. Co do zasady, osoba zatrudniona niebędąca uczestnikiem PPK albo uczestnik PPK w każdej chwili może zmienić zdanie w sprawie oszczędzania w tym programie. Wystarczy, że powiadomi o tym pracodawcę, składając mu odpowiedni wniosek. 

Autopromocja

Wiek może mieć znaczenie 

Będzie to – z wyjątkiem jednej sytuacji, gdy do programu przystąpić chce osoba, która ma ukończone 55 lat – wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Te osoby bowiem, aby pracodawca mógł zgłosić je do PPK, składają wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowę o prowadzenie PPK. I to bez względu na to, czy wcześniej – jeszcze jako osoby niemające 55 lat – złożyły pracodawcy deklarację o rezygnacji i w związku z tym nie zostały „zapisane” do PPK, czy – mając już osiągnięty wskazany wiek – nie złożyły pracodawcy wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. 

Przykład

Pracownik, który wcześniej złożył pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat, nie został „zapisany” do PPK. Teraz zmienił zdanie co do swojego uczestnictwa w programie. W związku z tym, że w międzyczasie skończył 55 lat, aby móc zostać uczestnikiem PPK, powinien złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Jeżeli ma już okres zatrudnienia potrzebny dla zawarcia w jego imieniu tej umowy, pracodawca – niezwłocznie po otrzymaniu tego wniosku – „zapisze” go do PPK. I do pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po zawarciu w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK będzie naliczać, pobierać i dokonywać wpłat do PPK za tego pracownika. 

Ważne

Do PPK nie można „zapisać” osoby zatrudnionej, która ukończyła już 70 lat. Przykładowo, jeżeli nowo zatrudniony pracownik w wieku 69 lat nie złożył wniosku o zawarcie w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK, ale później zmienił zdanie i złożył taki wniosek po osiągnięciu 70. roku życia, to pracodawca nie może uwzględnić tego wniosku i „zapisać” go do PPK.

Odwołanie deklaracji o rezygnacji 

Wniosek o dokonywanie wpłat do PPK składa osoba, która wcześniej złożyła deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a teraz chce się z tego wycofać, czyli – w zależności od tego, kiedy taka deklaracja była złożona – albo zostać uczestnikiem PPK (gdy nie ma jeszcze 55 lat) albo wznowić odprowadzanie wpłat na rachunek prowadzony w tym programie.

Jeżeli wniosek o dokonywanie wpłat do PPK złoży osoba zatrudniona, w imieniu i na rzecz, której nie została zawarta umowa o prowadzenie PPK (osoba ta złożyła deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK przed zawarciem w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK), obowiązek naliczenia wpłat do PPK będzie poprzedzony obowiązkiem zawarcia w imieniu i na rzecz tej osoby umowy o prowadzenie PPK. Umowę o prowadzenie PPK należy zawrzeć niezwłocznie – tak, aby naliczyć i pobrać wpłaty już od najbliższego wynagrodzenia wypłaconego po złożeniu przez osobę zatrudnioną wniosku o dokonywanie wpłat do PPK.

Jeśli wniosek taki złożył uczestnik PPK, który wcześniej złożył deklarację o rezygnacji z wpłat do PPK, pracodawca zobowiązany jest takie wpłaty wznowić. Wpłat do PPK dokonuje się wówczas począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że wpłaty do PPK należy naliczyć i pobrać już w miesiącu złożenia tego wniosku, a następnie dokonać tych wpłat w miesiącu następnym. W praktyce wygląda to tak, że jeśli wniosek o dokonywanie wpłat został złożony przed terminem wypłaty wynagrodzenia, to już od tego wynagrodzenia należy naliczyć i pobrać pierwsze wpłaty do PPK. Natomiast, jeśli taki wniosek został złożony po wypłacie wynagrodzenia w danym miesiącu, to pierwsze wpłaty powinny zostać naliczone i pobrane w miesiącu następnym po miesiącu złożenia tego wniosku i dokonane do 15. dnia kolejnego miesiąca.

Ważne

Pracodawca nie dokonuje wpłat do PPK za uczestnika, który złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a następnie – po ukończeniu 70 lat – złożył wniosek o dokonywanie wpłat. Oznacza to, że uczestnik PPK, który złożył deklarację o rezygnacji może w dowolnym momencie, ale nie później niż do przedednia 70. Urodzin, złożyć wniosek o dokonywanie wpłat. 

Wysokość wpłat 

Warto także pamiętać, że jeśli – po złożeniu deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat – uczestnik PPK chce powrócić do oszczędzania i złoży pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, to deklaracje w zakresie wysokości wpłaty podstawowej i dodatkowej – złożone temu pracodawcy przed dniem złożenia deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK – pozostają skuteczne. Ustawa o PPK nie określa bowiem terminu obowiązywania deklaracji dotyczących wysokości wpłaty podstawowej oraz deklaracji wpłaty dodatkowej. Zgodnie z art. 27 ust. 6 ustawy o PPK, uczestnik PPK może zmienić wysokość wpłaty podstawowej, wpłaty dodatkowej lub zrezygnować z finansowania wpłaty dodatkowej w formie zmiany złożonej deklaracji dotyczącej wpłat do PPK.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ksawery
  2023-10-27 11:02:05
  Dla mnie to bardzo dogodna forma oszczędzania, zresztą przez ostatnie lata już mnie ten program przekonał. Widzę ile mam środków zgromadzonych na koncie w ppk. A to jest bardzo przekonujące. Raczej bym nie zrezygnował.
  0
 • Jan
  2023-10-02 18:49:36
  Pier...e ten ppk
  0
 • PaulinaK
  2023-10-07 12:45:59
  Mam wrażenie, że teraz jak ludzie zaczną sobie kalkulować czy program sie opłaca czy nie, wiekszosc jednak zacznie rozważać ppk. Bo to nie są małe pieniadze z tego co pisza ci, którzy oszczedzaja od poczatku. Przez rok mozna oszczedzic nawet i ok 2tys. złotych. Wszystko zalezy od wysokosci pensji
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

Stawka godzinowa netto 2024

Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

„Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

REKLAMA

Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

REKLAMA

Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

REKLAMA