| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > ZUS wypłaci rentę, choć popełnił błąd

ZUS wypłaci rentę, choć popełnił błąd

Jeśli ZUS sam źle wyliczył staż niezbędny do przyznania renty, to nie może później z tego powodu kwestionować orzeczenia sądu.


ORZECZENIE

Tadeusz W. (wnioskodawca) odwołał się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w której odmówiono mu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. ZUS stwierdził, że Tadeusz W. posiada wprawdzie wymagany okres składkowy i nieskładkowy w ostatnim 10-leciu przed złożeniem wniosku o rentę, ale jest zdolny do pracy.

Sąd I instancji oddalił jego odwołanie. Natomiast sąd II instancji po powołaniu biegłego z zakresu medycyny pracy stwierdził, że Tadeuszowi W. przysługuje renta. ZUS zaskarżył to orzeczenie skargą kasacyjną. Zarzucał, że naruszony został art. 57 ust. 1 pkt 2 i art. 58 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Zdaniem ZUS, ubezpieczony nie spełniał warunku wymaganego do przyznania renty. Jest nim posiadanie stażu rentowego wynoszącego co najmniej pięć lat, przypadającego w ostatnim dziesięcioleciu przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. ZUS stwierdził, że sąd II instancji wydał wadliwe orzeczenie, gdyż nie przeanalizował wszystkich warunków ustawowych niezbędnych do przyznania świadczenia, a także nie zweryfikował znajdujących się w aktach sprawy wyliczeń do stażu.

Zestawienie okresów zatrudnienia w ostatnim dziesięcioleciu przed złożeniem wniosku o rentę zostało bowiem sporządzone z błędem polegającym na podaniu, że ubezpieczony był zatrudniony w okresie od 1 kwietnia 1994 r. (zamiast od 1 września 1994 r.). Przy tym błędnym założeniu ZUS wyliczył staż na ponad pięć lat, choć Tadeusz W. posiadał tylko staż wynoszący niespełna pięć lat, co wyklucza przyznanie renty.

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną. W uzasadnieniu wskazał, że wymiar stażu rentowego wyliczył i przyznał sam ZUS i ta okoliczność nie była przedmiotem sporu.

Sąd podkreślił także, że w postępowaniu kasacyjnym nie jest dopuszczalne powoływanie nowych faktów i dowodów. Dlatego weryfikowanie błędnie wyliczonego stażu jest procesowo niedopuszczalne, a Sąd Najwyższy jest związany ustaleniami faktycznymi zaskarżonego wyroku. Może stwierdzić brak spełnienia przesłanek warunkujących nabycie prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego tylko wtedy, gdy okoliczności te były przedmiotem sporu i postępowania pomiędzy stronami i stanowiły przedmiot zaskarżonego wyroku.

Sygn. akt I UK 218/07

MARIA SANKOWSKA

gp@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach w 2018 r49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »