Zawieszenie renty socjalnej
REKLAMA
REKLAMA
Renta socjalna
Zasady i tryb przyznawania oraz wypłaty renty socjalnej regulują przepisy ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U.2013.982). Renta socjalna ma charakter świadczenia zabezpieczającego, a jej celem jest kompensowanie braku możliwości nabycia uprawnień do świadczeń z systemu ubezpieczenia społecznego ze względu na to, że całkowita niezdolność do pracy powstała przed wejściem na rynek pracy.
REKLAMA
Zawieszenie wypłaty renty
Osoby pobierające rentę socjalną, które podjęły lub zamierzają podjąć dodatkowe zatrudnienie, powinny pamiętać, że obowiązują ustawowe limity, po przekroczeniu których wypłata świadczenia zostanie zawieszona. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych. Zgodnie z treścią komunikatu Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 sierpnia 2013 r. od dnia 1 września 2013 r. kwota przychodu odpowiadająca 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał 2013 r. ogłoszonego do celów emerytalnych wynosi 2 528,80 zł.
Zobacz: Renta socjalna 2014
Podjęcie dodatkowego zatrudnienia
Na zawieszenie prawa do renty socjalnej wpływa przychód uzyskany z tytułu:
1. wykonywania pracy w ramach stosunku pracy,
2. wykonywania pracy nakładczej, na podstawie umowy o pracę nakładczą,
3. wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu tych umów,
4. wykonywania umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpraca przy wykonywaniu tej umowy,
5. wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia, agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie w przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu, umowy o dzieło, zawartej z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,
6. pozarolniczej działalności gospodarczej oraz współpracy przy jej wykonywaniu,
7. wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych i w zespołowych gospodarstwach rolnych tych spółdzielni,
8. pobierania stypendium sportowego, w wysokości stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
9. pobierania zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.
Zobacz serwis: Emerytury i renty
Obowiązek powiadomienia organu rentowego
Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy są obowiązani niezwłocznie powiadomić organ wypłacający rentę socjalną o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do renty socjalnej. Takie powiadomienie składa się w formie pisemnego oświadczenia, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”.
W przypadku gdy składki na ubezpieczenia społeczne są odprowadzane przez płatnika składek, osoba pobierająca rentę socjalną jest obowiązana do przedstawienia zaświadczenia albo oświadczenia określającego kwotę przychodu.
Należy podkreślić, że obowiązek kontrolowania wysokości uzyskiwanych przychodów, aby nie przekraczały one kwoty ustawowego limitu spoczywa na świadczeniobiorcy, a nie na zakładzie pracy zatrudniającym go (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 29.05.2008 r., III AUa 1367/2007).
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat