REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w informacjach i deklaracjach PFRON od 1 stycznia 2018 r.

Kurowska Urszula
Zmiany w informacjach i deklaracjach PFRON od 1 stycznia 2018 r./fot.shutterstock
Zmiany w informacjach i deklaracjach PFRON od 1 stycznia 2018 r./fot.shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2018 r. przy ustalaniu wpłat na PFRON w stosunku do pracodawców prowadzących żłobki należy stosować niższy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Konsekwencją zmian wprowadzonych w ustawie o PFRON jest modyfikacja składanych przez pracodawców formularzy.

Od 1 stycznia 2018 r. do grupy pracodawców, wobec których należy stosować obniżony do 2% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, dodano jednostki zatrudniające pracowników będące publicznymi i niepublicznymi żłobkami. Natomiast przy obliczaniu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych zostanie uwzględniony wskaźnik dzieci. Konsekwencją tych zmian jest modyfikacja deklaracji i informacji składanych do PFRON. Informacje miesięczne oraz deklaracje wpłat za okresy sprawozdawcze do grudnia 2017 r. włącznie oraz informacje i deklaracje roczne za okresy sprawozdawcze do 2017 r. należy składać na dotychczasowych formularzach.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej ustawa o PFRON) pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (w tym pracodawcy prowadzący żłobki) są zobowiązani do dokonywania comiesięcznych wpłat na PFRON. Wpłatę ustala się w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Ustawa o PFRON przewiduje również grupy pracodawców o obniżonym wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych (np. publiczne i niepubliczne uczelnie, publiczne i niepubliczne szkoły) oraz zwolnionych z wpłat na PFRON (np. niedziałające w celu osiągnięcia zysku domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej czy hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej).

Od 1 stycznia 2018 r. przy ustalaniu wpłat na PFRON w stosunku do pracodawców prowadzących żłobki należy stosować 2% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Zmiany w informacjach PFRON

Od 1 stycznia 2018 r. podmiotami o obniżonym do 2% wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych przy wpłatach na PFRON będą: publiczne i niepubliczne uczelnie, publiczne i niepubliczne szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne, a także publiczne i niepubliczne żłobki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencją zmian wprowadzonych w ustawie o PFRON jest modyfikacja składanych przez pracodawców formularzy, których wzory stanowią załączniki do znowelizowanych rozporządzeń Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mowa tu o formularzach:

  • w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych,
  • w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz.

Nowe rozporządzenie w sprawie wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych wprowadza również nowe wzory formularzy składanych do PFRON. Zmiana jest jednak niewielka i dotyczy wyłącznie rozszerzenia grupy podmiotów z 2% wskaźnikiem zatrudnienia osób niepełnosprawnych o publiczne i niepubliczne żłobki. W informacji miesięcznej o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-1) blok C.2, w którym należy wskazać katalog osób wliczanych do stanu zatrudnienia, został uzupełniony o kategorię "dzieci" (czyli podopiecznych żłobków). Doprecyzowano w tym zakresie także objaśnienia nr 8, 13 i 14 do INF-1.

W informacji miesięcznej o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-Z) uzupełniono objaśnienie nr 23 poprzez dodanie nowego kodu odpowiadającego typowi pracodawcy, tj.:

  • B12 (publiczny żłobek),
  • B13 (niepubliczny żłobek).

Doprecyzowano również kody B01 i B02, dostosowując ich brzmienie do przepisu ustawy o PFRON (dotychczasowe brzmienie kodu B01 "publiczna szkoła wyższa" zastąpiono "uczelnią publiczną", natomiast kod B02 z opisem "niepubliczna szkoła wyższa" zastąpiono "uczelnią niepubliczną").

REKLAMA

Nowe formularze INF-1 oraz INF-Z składa się za okresy sprawozdawcze od stycznia 2018 r. Natomiast formularz INF-2 (Informacja roczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych), który nie został zmieniony w porównaniu z dotychczasowym wzorem formularza - za okres sprawozdawczy od 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. zmiany w informacjach (korekty INF-1INF-2 lub aktualizacje INF-Z) należy składać na nowych wzorach formularzy, nawet jeżeli dotyczą okresów sprawozdawczych przypadających przed 2018 r.

Zmiany w deklaracjach wpłat na PFRON

Podobnych zmian dokonano w rozporządzeniu w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi PFRON przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz. W zmienianej deklaracji miesięcznych wpłat na PFRON (DEK-I-b) blok C.2, w którym wskazuje się katalog osób wliczanych do stanu zatrudnienia, został uzupełniony o kategorię "dzieci" (czyli podopiecznych żłobków). Ponadto w bloku C.3. zmieniona została nazwa pola nr 14 (aktualnie "Wskaźnik niepełnosprawnych dzieci, wychowanków, uczniów, studentów lub słuchaczy"). Konsekwencją zmian jest doprecyzowanie objaśnień nr 9, 14 i 15 do tego formularza.

W deklaracji wpłat na PFRON (DEK-Z) uzupełniono objaśnienie nr 23 przez dodanie nowego kodu odpowiadającego typowi pracodawcy:

  • B12 - publiczny żłobek oraz
  • B13 - niepubliczny żłobek.

Doprecyzowano również kody B01 i B02, dostosowując ich brzmienie do zmienianego przepisu ustawy o PFRON (dotychczasowe brzmienie kodu B01 "publiczna szkoła wyższa" zastąpiono "uczelnią publiczną", natomiast kod B02 z opisem "niepubliczna szkoła wyższa" zastąpiono "uczelnią niepubliczną").

Zmienione formularze DEK-I-b oraz DEK-Z składa się za okresy sprawozdawcze od stycznia 2018 r. Natomiast od stycznia 2018 r. zmiany w deklaracjach (korekty w DEK-I-b lub aktualizacje DEK-Z) składa się na nowych wzorach formularzy, nawet jeżeli dotyczą okresów sprawozdawczych przypadających przed 2018 r.

PODSTAWA PRAWNA:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA