Kategorie

Zmiany w informacjach i deklaracjach PFRON od 1 stycznia 2018 r.

Kurowska Urszula
Zmiany w informacjach i deklaracjach PFRON od 1 stycznia 2018 r./fot.shutterstock
Zmiany w informacjach i deklaracjach PFRON od 1 stycznia 2018 r./fot.shutterstock
Od 1 stycznia 2018 r. przy ustalaniu wpłat na PFRON w stosunku do pracodawców prowadzących żłobki należy stosować niższy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Konsekwencją zmian wprowadzonych w ustawie o PFRON jest modyfikacja składanych przez pracodawców formularzy.
Reklama

Od 1 stycznia 2018 r. do grupy pracodawców, wobec których należy stosować obniżony do 2% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, dodano jednostki zatrudniające pracowników będące publicznymi i niepublicznymi żłobkami. Natomiast przy obliczaniu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych zostanie uwzględniony wskaźnik dzieci. Konsekwencją tych zmian jest modyfikacja deklaracji i informacji składanych do PFRON. Informacje miesięczne oraz deklaracje wpłat za okresy sprawozdawcze do grudnia 2017 r. włącznie oraz informacje i deklaracje roczne za okresy sprawozdawcze do 2017 r. należy składać na dotychczasowych formularzach.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej ustawa o PFRON) pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (w tym pracodawcy prowadzący żłobki) są zobowiązani do dokonywania comiesięcznych wpłat na PFRON. Wpłatę ustala się w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Ustawa o PFRON przewiduje również grupy pracodawców o obniżonym wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych (np. publiczne i niepubliczne uczelnie, publiczne i niepubliczne szkoły) oraz zwolnionych z wpłat na PFRON (np. niedziałające w celu osiągnięcia zysku domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej czy hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej).

Od 1 stycznia 2018 r. przy ustalaniu wpłat na PFRON w stosunku do pracodawców prowadzących żłobki należy stosować 2% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Zmiany w informacjach PFRON

Od 1 stycznia 2018 r. podmiotami o obniżonym do 2% wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych przy wpłatach na PFRON będą: publiczne i niepubliczne uczelnie, publiczne i niepubliczne szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne, a także publiczne i niepubliczne żłobki.

Konsekwencją zmian wprowadzonych w ustawie o PFRON jest modyfikacja składanych przez pracodawców formularzy, których wzory stanowią załączniki do znowelizowanych rozporządzeń Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mowa tu o formularzach:

 • w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych,
 • w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz.

Nowe rozporządzenie w sprawie wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych wprowadza również nowe wzory formularzy składanych do PFRON. Zmiana jest jednak niewielka i dotyczy wyłącznie rozszerzenia grupy podmiotów z 2% wskaźnikiem zatrudnienia osób niepełnosprawnych o publiczne i niepubliczne żłobki. W informacji miesięcznej o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-1) blok C.2, w którym należy wskazać katalog osób wliczanych do stanu zatrudnienia, został uzupełniony o kategorię "dzieci" (czyli podopiecznych żłobków). Doprecyzowano w tym zakresie także objaśnienia nr 8, 13 i 14 do INF-1.

W informacji miesięcznej o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-Z) uzupełniono objaśnienie nr 23 poprzez dodanie nowego kodu odpowiadającego typowi pracodawcy, tj.:

 • B12 (publiczny żłobek),
 • B13 (niepubliczny żłobek).
Reklama

Doprecyzowano również kody B01 i B02, dostosowując ich brzmienie do przepisu ustawy o PFRON (dotychczasowe brzmienie kodu B01 "publiczna szkoła wyższa" zastąpiono "uczelnią publiczną", natomiast kod B02 z opisem "niepubliczna szkoła wyższa" zastąpiono "uczelnią niepubliczną").

Nowe formularze INF-1 oraz INF-Z składa się za okresy sprawozdawcze od stycznia 2018 r. Natomiast formularz INF-2 (Informacja roczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych), który nie został zmieniony w porównaniu z dotychczasowym wzorem formularza - za okres sprawozdawczy od 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. zmiany w informacjach (korekty INF-1INF-2 lub aktualizacje INF-Z) należy składać na nowych wzorach formularzy, nawet jeżeli dotyczą okresów sprawozdawczych przypadających przed 2018 r.

Zmiany w deklaracjach wpłat na PFRON

Podobnych zmian dokonano w rozporządzeniu w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi PFRON przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz. W zmienianej deklaracji miesięcznych wpłat na PFRON (DEK-I-b) blok C.2, w którym wskazuje się katalog osób wliczanych do stanu zatrudnienia, został uzupełniony o kategorię "dzieci" (czyli podopiecznych żłobków). Ponadto w bloku C.3. zmieniona została nazwa pola nr 14 (aktualnie "Wskaźnik niepełnosprawnych dzieci, wychowanków, uczniów, studentów lub słuchaczy"). Konsekwencją zmian jest doprecyzowanie objaśnień nr 9, 14 i 15 do tego formularza.

W deklaracji wpłat na PFRON (DEK-Z) uzupełniono objaśnienie nr 23 przez dodanie nowego kodu odpowiadającego typowi pracodawcy:

 • B12 - publiczny żłobek oraz
 • B13 - niepubliczny żłobek.

Doprecyzowano również kody B01 i B02, dostosowując ich brzmienie do zmienianego przepisu ustawy o PFRON (dotychczasowe brzmienie kodu B01 "publiczna szkoła wyższa" zastąpiono "uczelnią publiczną", natomiast kod B02 z opisem "niepubliczna szkoła wyższa" zastąpiono "uczelnią niepubliczną").

Zmienione formularze DEK-I-b oraz DEK-Z składa się za okresy sprawozdawcze od stycznia 2018 r. Natomiast od stycznia 2018 r. zmiany w deklaracjach (korekty w DEK-I-b lub aktualizacje DEK-Z) składa się na nowych wzorach formularzy, nawet jeżeli dotyczą okresów sprawozdawczych przypadających przed 2018 r.

PODSTAWA PRAWNA:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?