REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w informacjach i deklaracjach PFRON od 1 stycznia 2018 r.

Kurowska Urszula
Zmiany w informacjach i deklaracjach PFRON od 1 stycznia 2018 r./fot.shutterstock
Zmiany w informacjach i deklaracjach PFRON od 1 stycznia 2018 r./fot.shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2018 r. przy ustalaniu wpłat na PFRON w stosunku do pracodawców prowadzących żłobki należy stosować niższy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Konsekwencją zmian wprowadzonych w ustawie o PFRON jest modyfikacja składanych przez pracodawców formularzy.

Od 1 stycznia 2018 r. do grupy pracodawców, wobec których należy stosować obniżony do 2% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, dodano jednostki zatrudniające pracowników będące publicznymi i niepublicznymi żłobkami. Natomiast przy obliczaniu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych zostanie uwzględniony wskaźnik dzieci. Konsekwencją tych zmian jest modyfikacja deklaracji i informacji składanych do PFRON. Informacje miesięczne oraz deklaracje wpłat za okresy sprawozdawcze do grudnia 2017 r. włącznie oraz informacje i deklaracje roczne za okresy sprawozdawcze do 2017 r. należy składać na dotychczasowych formularzach.

Autopromocja

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej ustawa o PFRON) pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (w tym pracodawcy prowadzący żłobki) są zobowiązani do dokonywania comiesięcznych wpłat na PFRON. Wpłatę ustala się w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Ustawa o PFRON przewiduje również grupy pracodawców o obniżonym wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych (np. publiczne i niepubliczne uczelnie, publiczne i niepubliczne szkoły) oraz zwolnionych z wpłat na PFRON (np. niedziałające w celu osiągnięcia zysku domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej czy hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej).

Od 1 stycznia 2018 r. przy ustalaniu wpłat na PFRON w stosunku do pracodawców prowadzących żłobki należy stosować 2% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Zmiany w informacjach PFRON

Od 1 stycznia 2018 r. podmiotami o obniżonym do 2% wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych przy wpłatach na PFRON będą: publiczne i niepubliczne uczelnie, publiczne i niepubliczne szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne, a także publiczne i niepubliczne żłobki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencją zmian wprowadzonych w ustawie o PFRON jest modyfikacja składanych przez pracodawców formularzy, których wzory stanowią załączniki do znowelizowanych rozporządzeń Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mowa tu o formularzach:

 • w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych,
 • w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz.

Nowe rozporządzenie w sprawie wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych wprowadza również nowe wzory formularzy składanych do PFRON. Zmiana jest jednak niewielka i dotyczy wyłącznie rozszerzenia grupy podmiotów z 2% wskaźnikiem zatrudnienia osób niepełnosprawnych o publiczne i niepubliczne żłobki. W informacji miesięcznej o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-1) blok C.2, w którym należy wskazać katalog osób wliczanych do stanu zatrudnienia, został uzupełniony o kategorię "dzieci" (czyli podopiecznych żłobków). Doprecyzowano w tym zakresie także objaśnienia nr 8, 13 i 14 do INF-1.

W informacji miesięcznej o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-Z) uzupełniono objaśnienie nr 23 poprzez dodanie nowego kodu odpowiadającego typowi pracodawcy, tj.:

 • B12 (publiczny żłobek),
 • B13 (niepubliczny żłobek).

Doprecyzowano również kody B01 i B02, dostosowując ich brzmienie do przepisu ustawy o PFRON (dotychczasowe brzmienie kodu B01 "publiczna szkoła wyższa" zastąpiono "uczelnią publiczną", natomiast kod B02 z opisem "niepubliczna szkoła wyższa" zastąpiono "uczelnią niepubliczną").

Nowe formularze INF-1 oraz INF-Z składa się za okresy sprawozdawcze od stycznia 2018 r. Natomiast formularz INF-2 (Informacja roczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych), który nie został zmieniony w porównaniu z dotychczasowym wzorem formularza - za okres sprawozdawczy od 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. zmiany w informacjach (korekty INF-1INF-2 lub aktualizacje INF-Z) należy składać na nowych wzorach formularzy, nawet jeżeli dotyczą okresów sprawozdawczych przypadających przed 2018 r.

Zmiany w deklaracjach wpłat na PFRON

Podobnych zmian dokonano w rozporządzeniu w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi PFRON przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz. W zmienianej deklaracji miesięcznych wpłat na PFRON (DEK-I-b) blok C.2, w którym wskazuje się katalog osób wliczanych do stanu zatrudnienia, został uzupełniony o kategorię "dzieci" (czyli podopiecznych żłobków). Ponadto w bloku C.3. zmieniona została nazwa pola nr 14 (aktualnie "Wskaźnik niepełnosprawnych dzieci, wychowanków, uczniów, studentów lub słuchaczy"). Konsekwencją zmian jest doprecyzowanie objaśnień nr 9, 14 i 15 do tego formularza.

W deklaracji wpłat na PFRON (DEK-Z) uzupełniono objaśnienie nr 23 przez dodanie nowego kodu odpowiadającego typowi pracodawcy:

 • B12 - publiczny żłobek oraz
 • B13 - niepubliczny żłobek.

Doprecyzowano również kody B01 i B02, dostosowując ich brzmienie do zmienianego przepisu ustawy o PFRON (dotychczasowe brzmienie kodu B01 "publiczna szkoła wyższa" zastąpiono "uczelnią publiczną", natomiast kod B02 z opisem "niepubliczna szkoła wyższa" zastąpiono "uczelnią niepubliczną").

Zmienione formularze DEK-I-b oraz DEK-Z składa się za okresy sprawozdawcze od stycznia 2018 r. Natomiast od stycznia 2018 r. zmiany w deklaracjach (korekty w DEK-I-b lub aktualizacje DEK-Z) składa się na nowych wzorach formularzy, nawet jeżeli dotyczą okresów sprawozdawczych przypadających przed 2018 r.

PODSTAWA PRAWNA:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  REKLAMA

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA