reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak zawrzeć przedwstępną umowę o pracę

Jak zawrzeć przedwstępną umowę o pracę

Umowa przedwstępna nie tylko dyscyplinuje strony umowy, ale pozwala także wyegzekwować zgodę na zawarcie ostatecznej umowy. Może również stanowić podstawę do roszczenia odszkodowawczego.

Przedwstępna

umowa

o pracę powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej (art. 389 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, w takim wypadku powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Gdy obie strony są do tego uprawnione i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można już żądać jej zawarcia. Warto wiedzieć, że przedwstępna umowa o pracę może zobowiązywać zarówno jedną ze stron, jak i obydwie strony.

Przykład

1 lipca 2008 r. strony podpisały przedwstępną umowę o pracę. Nie wskazały jednak rodzaju pracy, która ma być wykonywana na podstawie zawartej w przyszłości umowy. W takim przypadku umowa przedwstępna jest nieważna, ponieważ nie określa wszystkich istotnych elementów umowy przyrzeczonej - w tym wypadku rodzaju wykonywanej pracy.

Forma umowy przedwstępnej a skutki, jakie wywiera

Umowa przedwstępna nie wymaga dla swej ważności żadnej formy szczególnej. Jedynym wymogiem jest określenie istotnych postanowień umowy przyrzeczonej. Od formy umowy zależą jednak jej skutki prawne. Prawo przewiduje bowiem dwa podstawowe modele takiej umowy, które różnią się właśnie wywieranymi skutkami. Co do zasady, jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy końcowej (art. 390 § 1 k.c.). Jest to tzw. słabszy skutek umowy, który polega na możności odzyskania części kosztów poniesionych w trakcie procedury mającej doprowadzić do zawarcia końcowej umowy. W umowie można określić odmiennie zakres odszkodowania.

Przykład

7 lipca 2008 r. strony zawarły przedwstępną umowę o pracę. W § 8 umowy dotyczącym odszkodowania ustalono, że jeśli przyrzeczona umowa o pracę nie zostanie zawarta z przyczyn, za które odpowiedzialność ponosi jedna ze stron, będzie ona musiała wypłacić drugiej stronie zryczałtowane odszkodowanie w wysokości 10 000 zł.

Inaczej ocenimy jednak sytuację, w której umowa przedwstępna spełnia przewidziane przez prawo wymagania postawione umowie przyrzeczonej. Gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej (zwłaszcza co do formy), strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy ostatecznej (art. 390 § 2 k.c.). Jest to tzw. mocniejszy skutek - wyrok sądu zastępuje wtedy wolę osoby, która uchyla się od wykonania określonych postanowień. W prawie pracy będzie tak w większości wypadków, ponieważ umowa o pracę nie musi być zawierana w szczególnej formie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Jezierska

Radca prawny/Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama