REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmienić sposób zatrudnienia pracownika, który wygrał nabór na stanowisko urzędnicze

Małgorzata Terlikowska

REKLAMA

Pracownik samorządowy został zatrudniony na stanowisku pomocniczym na czas nieokreślony. Obecnie wygrał nabór na stanowisko urzędnicze w naszym urzędzie. Od 1. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym odbył się nabór, mamy zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony na 6 miesięcy. Czy nowo zawarta umowa przerywa bieg i jednocześnie unieważnia poprzednią umowę jako pracownika obsługi? Jak postąpić w przedstawionej sytuacji?

 Z pracownikiem zatrudnianym na stanowisku urzędniczym w wyniku przeprowadzonego naboru należy zawrzeć nową umowę o pracę. Dotychczasową umowę należy rozwiązać, najlepiej za porozumieniem stron.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W wyniku przeprowadzonego naboru na wolne stanowisko urzędnicze z pracownikiem samorządowym zatrudnionym dotychczas na stanowisku pomocniczym lub obsługi należy zawrzeć nową umowę o pracę niezależnie od typu umowy, jaka obowiązywała danego pracownika, gdy wykonywał on w tej jednostce pracę na stanowisku pomocniczym lub obsługi.

Jeżeli Państwa pracownik jest osobą, która podejmuje pracę w jednostkach samorządowych po raz pierwszy na stanowisku urzędniczym lub kierowniczym urzędniczym, to należy z nim zawrzeć umowę o pracę na czas określony nie dłuższy niż 6 miesięcy (art. 16 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).

Osobą, która podejmuje pierwszą pracę na stanowisku urzędniczym, jest osoba, która:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • nie była zatrudniona w jednostce samorządowej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy lub na umowę na czas nieokreślony,
  • nie odbyła służby przygotowawczej.

Jeżeli Państwa pracownik jest osobą, która podjęła pierwszą pracę na stanowisku urzędniczym, to w czasie zatrudnienia na czas określony należy przeprowadzić dla niego służbę przygotowawczą.

WAŻNE!

Pracownik, który podejmuje pierwszą pracę na stanowisku urzędniczym, może zostać zatrudniony na umowę na czas określony nie dłuższy niż 6 miesięcy.


Natomiast z pracownikiem zatrudnionym już wcześniej w jednostkach samorządowych na stanowisku urzędniczym lub na stanowisku urzędniczym kierowniczym (przebyta służba przygotowawcza, odpowiednie zatrudnienie) można od razu zawrzeć umowę na czas nieokreślony (art. 16 ustawy o pracownikach samorządowych). W każdym z tych przypadków należy rozwiązać wcześniejszą umowę zawartą z pracownikiem na stanowisku pomocniczym.

W Państwa sytuacji, najwłaściwszą formą rozwiązania umowy zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy będzie rozwiązanie umowy za porozumieniem stron (art. 30 § 1 Kodeksu pracy). Można wówczas ustalić dowolny termin rozwiązania umowy. Inną formą zakończenia stosunku pracy jest wypowiedzenie. Jednak wtedy umowa rozwiąże się dopiero po zakończeniu okresu wypowiedzenia, który może być nawet 3-miesięczny, jeżeli pracownik pracuje u Państwa co najmniej 3 lata (art. 36 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy). Zastosowanie rozwiązania umowy za wypowiedzeniem może więc utrudnić pracownikowi podjęcie pracy na stanowisku urzędniczym.

Podstawa prawna

  • art. 16 ust. 2 i ust. 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458),
  • art. 30 § 1, art. 36 § 1 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

REKLAMA

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

REKLAMA