reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Karmienie piersią a czas pracy

Karmienie piersią a czas pracy

Karmienie piersią uprawnia do skorzystania z przerw w czasie pracy. W naszym zakładzie pracy przyjęliśmy praktykę w stosunku do kobiet karmiących piersią, zatrudnionych na pełnym etacie, polegającą na tym, że kończą one pracę o godzinę krócej niż pozostałe pracownice przez okres roku od czasu urodzenia dziecka. Jedna z pracownic oświadczyła mi, że mimo upływu rocznego terminu karmi dalej dziecko piersią i w związku z tym chce kończyć pracę wcześniej. Czy mogę w jakiś sposób zweryfikować jej oświadczenie? - pyta Czytelnik z Gdańska.

AKTUALIZACJA: Zgodnie z wypowiedzią PIP z 2016 r. pracodawca nie ma prawa żądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego w sprawie karmienia dziecka piersią: "Nie ma podstaw prawnych do żądania od pracownicy karmiącej dziecko piersią przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego tę okoliczność. Żadne przepisy prawne nie przewidują również obowiązku wystawiania przez lekarzy zaświadczeń o karmieniu piersią. Należy ponadto zauważyć, że zgodnie z art. 9 § 2 k.p. postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych."

Do kiedy? - zaświadczenie lekarskie

Tak. Wprawdzie przepisy Kodeksu pracy bezpośrednio nie regulują, przez jaki okres kobieta może karmić piersią, to jednak przyjmuje się, że na żądanie pracodawcy pracownica zobowiązana jest udokumentować fakt karmienia piersią odpowiednim zaświadczeniem lekarskim. Nie można z góry określić czasu karmienia piersią, który w przypadku jednych kobiet jest dłuższy, a innych krótszy. Jednak pracodawca w ramach swoich uprawnień może wydawać pracownikom polecenia związane ze stosunkiem pracy, a pracownicy zgodnie z przepisem art. 100 § 1 k.p. powinni się do nich stosować. Jeżeli więc kobieta, która twierdzi, że w dalszym ciągu karmi dziecko piersią nie przedstawi żądanego przez pracodawcę zaświadczenia, nie będzie podstaw, aby dalej udzielać jej przerw w pracy. Można zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości, umieszczając odpowiedni zapis w jednym z wewnątrzzakładowych aktów obowiązujących w zakładzie pracy (układ zbiorowy, regulamin pracy) lub też informując pisemnie zatrudnione pracownice w przypadku pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników.

Przerwy na karmienie

Przerwy na karmienie przysługują jedynie pracownicy, której czas pracy przekracza 6 godzin dziennie. W takim przypadku ma ona prawo do dwóch półgodzinnych przerw, a gdy karmi więcej niż jedno dziecko - do dwóch 45-minutowych przerw wliczanych do czasu pracy (art. 187 k.p.). Na wniosek pracownicy przerwy te mogą być udzielane jej łącznie. Jeżeli mamy do czynienia z pracownicą, której czas pracy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie. Jedynie pracownicom, których czas pracy jest krótszy niż 4 godziny dziennie, nie przysługują w ogóle przerwy na karmienie piersią.

Przerwy na karmienie piersią mogą być wykorzystane albo oddzielnie w czasie pracy albo za zgodą pracownicy łącznie. W tym ostatnim przypadku pracownica nie tylko może wykorzystywać obie przerwy łącznie w czasie dnia pracy, ale mogą one być wykorzystywane również w ten sposób, że pracownica wcześniej kończy pracę lub później ją zaczyna.

Odpowiedział Cezary Mak

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama