Kategorie

Od 1 stycznia 2013 r. będzie łatwiejszy dostęp do interpretacji ZUS, KRUS i NFZ

Obowiązek publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej przez KRUS, ZUS i NFZ wydawanych przez te organy pisemnych interpretacji przepisów – to jedna ze zmian w uchwalonej 16 listopada br. tzw. trzeciej ustawie deregulacyjnej. Zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Publikowania interpretacji wydawanych przez ZUS od dawna domagały się organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, na podstawie których uprawnione organy wydają interpretacje indywidualne, zostały doprecyzowane i rozszerzone w ustawach: systemowej, zdrowotnej i o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Od 1 stycznia 2013 r., tak jak dotychczas, z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów może wystąpić każdy przedsiębiorca.

Reklama

Wniosek przedsiębiorcy może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. We wniosku należy podać stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie. Interpretacja zostaje wydana w formie decyzji, od której przysługuje odwołanie. Wniosek o wydanie interpretacji kosztuje 40 zł. Kwotę tę należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o interpretację. W razie nieuiszczenia opłaty w terminie wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.

ZUS lub KRUS wydaje interpretację nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów, które je wydały, i może zostać zmieniona jedynie w drodze wznowienia postępowania. Ponadto nie ulega zmianie interpretacja, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.

Interpretacja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorca nie może być jednak obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji. Obecnie obowiązujące przepisy nie zawierają wymogu publikowania interpretacji, co powoduje, że wykładnia przepisów udzielana przez ZUS jest dostępna w zasadzie tylko dla podmiotu, który o nią wnioskował.

Interpretacje ZUS będą publikowane

Reklama

Na mocy ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce obowiązek wydawania interpretacji indywidualnych przez ZUS, dotychczas uregulowany tylko na mocy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, znalazł doprecyzowanie w przepisach ubezpieczeniowych.

Ustawa systemowa w nowym brzmieniu ustanawia obowiązek niezwłocznego publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej interpretacji indywidualnych wydawanych przedsiębiorcom przez ZUS. Publikacja interpretacji nastąpi po usunięciu danych identyfikacyjnych podmiotu wnioskującego o wydanie interpretacji.

W przepisach, które wejdą w życie od 1 stycznia 2013 r., doprecyzowany został również zakres przedmiotowy, który będą obejmować interpretacje indywidualne ZUS. Od nowego roku ZUS wyda zatem interpretację w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Korzyści (+)

Interpretacje indywidualne ZUS będą obligatoryjnie i niezwłocznie publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, razem z wnioskiem o wydanie interpretacji.


Dotychczas o wydanie interpretacji mógł wnioskować tylko podmiot będący przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Ta sytuacja nie uległa zmianie – o wydanie interpretacji nadal może wnioskować tylko przedsiębiorca. Jednak z publikacji będą mogli korzystać wszyscy płatnicy, którzy niejednokrotnie borykają się z podobnymi problemami w zakresie obowiązku składkowego, jak podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Możliwość ta dotyczy dużej liczby płatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, np. pracodawców ze sfery budżetowej. Trzeba jednak pamiętać, że przed sankcjami ZUS za działania w zakresie wskazanym interpretacją indywidualną chroniony jest tylko podmiot, któremu ona została wydana.

Zagrożenia (–)

Brak sankcji za postępowanie zgodne z interpretacją ZUS ma zastosowanie tylko w odniesieniu do przedsiębiorcy, który o nią wnioskował.

Obowiązek publikacji interpretacji indywidualnych przez NFZ i KRUS

Obowiązek podania do publicznej wiadomości wykładni przepisów zawartej w wydawanych interpretacjach indywidualnych, przez publikację ich w Biuletynie Informacji Publicznej, od przyszłego roku obejmie także NFZ i KRUS. W przypadku tych organów również został uściślony zakres przedmiotowy wydawanych interpretacji.

Dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ, na podstawie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, będzie wydawać interpretacje indywidualne w zakresie spraw dotyczących objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Nie należą do nich jednak sprawy dotyczące składek na ubezpieczenie zdrowotne, należące do właściwości organów ubezpieczeń społecznych (ZUS i KRUS). Natomiast prezes KRUS będzie udzielał interpretacji pisemnych w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne osobom wskazanym w art. 5a ust. 1a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, tj. osobom prowadzącym działalność gospodarczą, które po spełnieniu ustawowych warunków kontynuują ubezpieczenia społeczne w KRUS (zamiast z tytułu prowadzenia działalności przejść do powszechnego systemu ubezpieczeniowego w KRUS).

Wypłata zaliczek dla pracowników w razie upadłości pracodawcy

Zgodnie z przepisami ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, w okresie od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości pracodawcy do dnia wydania przez sąd postanowienia w sprawie ogłoszenia upadłości pracodawca może złożyć do marszałka województwa wniosek o wypłatę zaliczek. Zaliczki te są przeznaczone na zaspokojenie niezaspokojonych świadczeń pracowniczych pracodawcy, który ogłosił upadłość.

Dotychczas do wniosku o wypłatę zaliczek należało dołączyć poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię wniosku o ogłoszenie upadłości, co wiązało się z nieuzasadnionymi kosztami opłaty notarialnej. Od 1 stycznia 2013 r. pracodawca nie ma obowiązku uwierzytelniania kopii wniosku o ogłoszenie upadłości.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2013 r. pracodawca nie ma obowiązku uwierzytelniania kopii wniosku o ogłoszenie upadłości.

Podstawa prawna:

 • art. 2, art. 7, art. 12, art. 13 ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012 r. poz. 1342),
 • art. 14a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
 • art. 10, art. 10a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Czy postojowe to pomoc publiczna?

  Postojowe z ZUS - czy to jest pomoc publiczna? Odpowiedź znajduje się w art. 15zzzh ust 1 ustawy covidowej.

  Zarobki studentów w 2021 r. [RAPORT]

  Zarobki studentów w 2021 r. zmalały. Ile zarabiają studenci w czasie pandemii? Jakie mają problemy?

  Kogo pracodawca powinien zapisać do PPK?

  PPK - kogo pracodawca powinien zapisać? 10 maja 2021 r. mija termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK. To już ostatni etap wdrażania PPK.

  Jak wybrać system kadrowo-płacowy?

  System kadrowo-płacowy powinien być dostosowany do działalności firmy. Jak wybrać? Oto garść użytecznych wskazówek.

  O co chodzi z tym kapitałem początkowym?

  Kapitał początkowy ma wpływ na wysokość emerytury. Jak to się dzieje? O co w tym wszystkim chodzi?

  Kodeks pracy 2021 a praca zdalna - zmiany

  Kodeks pracy w 2021 r. czekają zmiany. Znajdzie się w nim praca zdalna. Co się zmieni?

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 23 maja 2021 r.

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony do 23 maja 2021 r. Kiedy przysługuje?

  Niedziela handlowa - maj 2021

  Niedziela handlowa - maj 2021 r. ma aż 5 niedziel. Czy 2 maja, 9 maja, 16 maja, 23 maja lub 30 maja jest niedziela handlowa? Czy dzisiaj/jutro jest niedziela handlowa?

  Wynagrodzenia wypłacane "pod stołem" [RAPORT]

  Wynagrodzenia wypłacane "pod stołem" - ile wynagrodzeń w Polsce wypłacanych jest na czarno? Jakie są skutki takiego procederu?

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi [PORADNIK]

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi czyli szybka droga do legalizacji zatrudnienia w Polsce dla obywateli sześciu państw. Jak krok po kroku zatrudnić na podstawie oświadczenia?

  Wsparcie z urzędu pracy dla osoby niepełnosprawnej

  Wsparcie z urzędu pracy - z jakich usług i instrumentów pomocy może skorzystać osoba niepełnosprawna?

  Praca zdalna a rozwój pracownika

  Rozwój pracownika podczas pracy zdalnej - jak go zaplanować? Czy można zdalnie ocenić wydajność pracy i ryzyko odejścia pracownika?

  Szczepienia w zakładach pracy - jakie zasady?

  Szczepienia w zakładach pracy - zapisy ruszyły 4 maja 2021 r. Jakie są zasady organizowania szczepień przez pracodawców?

  Kampania "niezwalniam.pl"

  Kampania "niezwalniam.pl" została zainicjowana przez Polish Supply Management Leaders. Celem Kampanii jest promocja formuły elastycznego zarządzania kapitałem ludzkim oparta na wspieraniu długoterminowych relacji pracownik – pracodawca, która koncentruje się na zatrudnianiu pracowników na umowie o pracę. Infor.pl dołącza do partnerów medialnych kampanii.

  Można składać wnioski o zwolnienie z ZUS i postojowe z Tarczy 9.0

  Wnioski o zwolnienie z ZUS i postojowe z Tarczy 9.0 można składać od 4 maja 2021 r. Dla kogo przewidziano wsparcie z ZUS? Do kiedy można składać wnioski?

  Szczepienia w pracy przeciwko COVID - jak się zapisać?

  Szczepienia w pracy przeciwko COVID-19 - dla kogo? Jaka szczepionka będzie udostępniana? Kiedy zaczną się szczepienia w zakładach pracy? Jak się zapisać?

  Bezrobocie w Polsce najniższe w UE - marzec 2021 r.

  Bezrobocie w Polsce jest najniższe w całej UE. Potwierdzają to statystyki Eurostatu z marca 2021 r. Sprawdź, ile bezrobocie wynosi w poszczególnych państwach UE.

  Najczęstsze przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. [RAPORT]

  Przyczyny zwolnień lekarskich w 2020 r. dotyczyły częściej niż zwykle zaburzeń psychicznych. Poznaj wyniki raportu ZUS.

  Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich?

  Ubezpieczenie zdrowotne będzie dla wszystkich? Planowane jest zapewnienie ubezpieczenia zdrowotnego także bez rejestracji w urzędzie pracy. Od kiedy?

  Wyzwania w zarządzaniu ludźmi w czasie pandemii

  Zarządzanie w czasie pandemii - jakie wyzwania stoją przed liderami? Czego im brakuje? Jak oceniają efektywność pracowników?

  Zwolnienie pracownika a naruszenie dóbr osobistych

  Zwolnienie pracownika - pracodawco, uważaj, aby nie naruszyć jego dóbr osobistych! Sprawdź, czego należy unikać przy zwolnieniu.

  Kadry i płace w maju 2021 - terminy

  Kadry i płace w maju 2021 r. - jakie są terminy obowiązków, o których trzeba pamiętać? Ile wynosi wymiar czasu pracy i dodatek za pracę w nocy?

  Maj 2021 – godziny pracy, dni wolne

  Maj 2021 – godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz maja w 2021 r. zawiera aż 3 święta ustawowo wolne od pracy.

  Powołanie, wybór, mianowanie jako podstawa zatrudnienia

  Powołanie, wybór i mianowanie to podstawy zatrudnienia z Kodeksu pracy. Wszystkie skutkują nawiązaniem stosunku pracy. Kogo zatrudnia się na podstawie powołania, wyboru i mianowania?

  Święto Pracy - 1 maja 2021 r.

  Święto Pracy przypada na dzień 1 maja każdego roku. Jest to ogólnoświatowe święto, które ustanowiono 132 lata temu. Jakie wydarzenia upamiętnia Święto Pracy?