| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Od 1 stycznia 2013 r. będzie łatwiejszy dostęp do interpretacji ZUS, KRUS i NFZ

Od 1 stycznia 2013 r. będzie łatwiejszy dostęp do interpretacji ZUS, KRUS i NFZ

Obowiązek publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej przez KRUS, ZUS i NFZ wydawanych przez te organy pisemnych interpretacji przepisów – to jedna ze zmian w uchwalonej 16 listopada br. tzw. trzeciej ustawie deregulacyjnej. Zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Publikowania interpretacji wydawanych przez ZUS od dawna domagały się organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, na podstawie których uprawnione organy wydają interpretacje indywidualne, zostały doprecyzowane i rozszerzone w ustawach: systemowej, zdrowotnej i o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Od 1 stycznia 2013 r., tak jak dotychczas, z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów może wystąpić każdy przedsiębiorca.

Wniosek przedsiębiorcy może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. We wniosku należy podać stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie. Interpretacja zostaje wydana w formie decyzji, od której przysługuje odwołanie. Wniosek o wydanie interpretacji kosztuje 40 zł. Kwotę tę należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o interpretację. W razie nieuiszczenia opłaty w terminie wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.

ZUS lub KRUS wydaje interpretację nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów, które je wydały, i może zostać zmieniona jedynie w drodze wznowienia postępowania. Ponadto nie ulega zmianie interpretacja, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.

Interpretacja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorca nie może być jednak obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji. Obecnie obowiązujące przepisy nie zawierają wymogu publikowania interpretacji, co powoduje, że wykładnia przepisów udzielana przez ZUS jest dostępna w zasadzie tylko dla podmiotu, który o nią wnioskował.

Interpretacje ZUS będą publikowane

Na mocy ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce obowiązek wydawania interpretacji indywidualnych przez ZUS, dotychczas uregulowany tylko na mocy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, znalazł doprecyzowanie w przepisach ubezpieczeniowych.

Ustawa systemowa w nowym brzmieniu ustanawia obowiązek niezwłocznego publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej interpretacji indywidualnych wydawanych przedsiębiorcom przez ZUS. Publikacja interpretacji nastąpi po usunięciu danych identyfikacyjnych podmiotu wnioskującego o wydanie interpretacji.

W przepisach, które wejdą w życie od 1 stycznia 2013 r., doprecyzowany został również zakres przedmiotowy, który będą obejmować interpretacje indywidualne ZUS. Od nowego roku ZUS wyda zatem interpretację w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Korzyści (+)

Interpretacje indywidualne ZUS będą obligatoryjnie i niezwłocznie publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, razem z wnioskiem o wydanie interpretacji.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »