Kategorie

Od 1 stycznia 2013 r. będzie łatwiejszy dostęp do interpretacji ZUS, KRUS i NFZ

Obowiązek publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej przez KRUS, ZUS i NFZ wydawanych przez te organy pisemnych interpretacji przepisów – to jedna ze zmian w uchwalonej 16 listopada br. tzw. trzeciej ustawie deregulacyjnej. Zacznie ona obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Publikowania interpretacji wydawanych przez ZUS od dawna domagały się organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, na podstawie których uprawnione organy wydają interpretacje indywidualne, zostały doprecyzowane i rozszerzone w ustawach: systemowej, zdrowotnej i o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Od 1 stycznia 2013 r., tak jak dotychczas, z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów może wystąpić każdy przedsiębiorca.

Wniosek przedsiębiorcy może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. We wniosku należy podać stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie. Interpretacja zostaje wydana w formie decyzji, od której przysługuje odwołanie. Wniosek o wydanie interpretacji kosztuje 40 zł. Kwotę tę należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o interpretację. W razie nieuiszczenia opłaty w terminie wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.

ZUS lub KRUS wydaje interpretację nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów, które je wydały, i może zostać zmieniona jedynie w drodze wznowienia postępowania. Ponadto nie ulega zmianie interpretacja, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.

Interpretacja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorca nie może być jednak obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji. Obecnie obowiązujące przepisy nie zawierają wymogu publikowania interpretacji, co powoduje, że wykładnia przepisów udzielana przez ZUS jest dostępna w zasadzie tylko dla podmiotu, który o nią wnioskował.

Interpretacje ZUS będą publikowane

Na mocy ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce obowiązek wydawania interpretacji indywidualnych przez ZUS, dotychczas uregulowany tylko na mocy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, znalazł doprecyzowanie w przepisach ubezpieczeniowych.

Ustawa systemowa w nowym brzmieniu ustanawia obowiązek niezwłocznego publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej interpretacji indywidualnych wydawanych przedsiębiorcom przez ZUS. Publikacja interpretacji nastąpi po usunięciu danych identyfikacyjnych podmiotu wnioskującego o wydanie interpretacji.

W przepisach, które wejdą w życie od 1 stycznia 2013 r., doprecyzowany został również zakres przedmiotowy, który będą obejmować interpretacje indywidualne ZUS. Od nowego roku ZUS wyda zatem interpretację w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Korzyści (+)

Interpretacje indywidualne ZUS będą obligatoryjnie i niezwłocznie publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, razem z wnioskiem o wydanie interpretacji.


Dotychczas o wydanie interpretacji mógł wnioskować tylko podmiot będący przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Ta sytuacja nie uległa zmianie – o wydanie interpretacji nadal może wnioskować tylko przedsiębiorca. Jednak z publikacji będą mogli korzystać wszyscy płatnicy, którzy niejednokrotnie borykają się z podobnymi problemami w zakresie obowiązku składkowego, jak podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Możliwość ta dotyczy dużej liczby płatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, np. pracodawców ze sfery budżetowej. Trzeba jednak pamiętać, że przed sankcjami ZUS za działania w zakresie wskazanym interpretacją indywidualną chroniony jest tylko podmiot, któremu ona została wydana.

Zagrożenia (–)

Brak sankcji za postępowanie zgodne z interpretacją ZUS ma zastosowanie tylko w odniesieniu do przedsiębiorcy, który o nią wnioskował.

Obowiązek publikacji interpretacji indywidualnych przez NFZ i KRUS

Obowiązek podania do publicznej wiadomości wykładni przepisów zawartej w wydawanych interpretacjach indywidualnych, przez publikację ich w Biuletynie Informacji Publicznej, od przyszłego roku obejmie także NFZ i KRUS. W przypadku tych organów również został uściślony zakres przedmiotowy wydawanych interpretacji.

Dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ, na podstawie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, będzie wydawać interpretacje indywidualne w zakresie spraw dotyczących objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Nie należą do nich jednak sprawy dotyczące składek na ubezpieczenie zdrowotne, należące do właściwości organów ubezpieczeń społecznych (ZUS i KRUS). Natomiast prezes KRUS będzie udzielał interpretacji pisemnych w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne osobom wskazanym w art. 5a ust. 1a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, tj. osobom prowadzącym działalność gospodarczą, które po spełnieniu ustawowych warunków kontynuują ubezpieczenia społeczne w KRUS (zamiast z tytułu prowadzenia działalności przejść do powszechnego systemu ubezpieczeniowego w KRUS).

Wypłata zaliczek dla pracowników w razie upadłości pracodawcy

Zgodnie z przepisami ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, w okresie od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości pracodawcy do dnia wydania przez sąd postanowienia w sprawie ogłoszenia upadłości pracodawca może złożyć do marszałka województwa wniosek o wypłatę zaliczek. Zaliczki te są przeznaczone na zaspokojenie niezaspokojonych świadczeń pracowniczych pracodawcy, który ogłosił upadłość.

Dotychczas do wniosku o wypłatę zaliczek należało dołączyć poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię wniosku o ogłoszenie upadłości, co wiązało się z nieuzasadnionymi kosztami opłaty notarialnej. Od 1 stycznia 2013 r. pracodawca nie ma obowiązku uwierzytelniania kopii wniosku o ogłoszenie upadłości.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2013 r. pracodawca nie ma obowiązku uwierzytelniania kopii wniosku o ogłoszenie upadłości.

Podstawa prawna:

 • art. 2, art. 7, art. 12, art. 13 ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012 r. poz. 1342),
 • art. 14a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
 • art. 10, art. 10a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.