Kategorie

Praca na dwóch etatach u tego samego pracodawcy

Jakub Kaniewski
Przepisy prawa pracy nie zabraniają zatrudnienia u tego samego pracodawcy na więcej niż jednym etacie. Wymaga to jednak spełnienia dodatkowych warunków, by nie narazić się na zarzut obchodzenia przepisów prawa.

Każdy pracownik ma prawo do organizowania swojego wolnego czasu według własnego upodobania. Wyłącznie od niego zależy, ile z tego czasu będzie chciał poświęcić na pracę i odpoczynek. W konsekwencji oznacza to, że jest on nieograniczony również w podejmowaniu zatrudnienia poza swoim podstawowym etatem. Dodatkową umowę o pracę (jak również umowę cywilnoprawną) może podpisać zarówno ze swoim obecnym pracodawcą, jak i każdym innym.

Czas pracy i rodzaj pracy

Norma czasu pracy w przypadku pracownika zatrudnionego na pełny etat nie powinna zasadniczo przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

W związku z tym może się wydawać, że w sytuacji zawierania więcej niż jednej umowy z tym samym pracodawcą łączny czas pracy nie może przekroczyć pełnego etatu. Należy jednak wskazać, że norma czasu pracy nie odnosi się do kilku zatrudnień u tego samego pracodawcy, natomiast przedstawiony powyżej pogląd jest jedynie dominującym stanowiskiem prezentowanym w literaturze prawa pracy. Jego zwolennicy opowiadają się za koniecznością zagwarantowania pracownikowi odpowiedniego wypoczynku dobowego i tygodniowego. Pomimo że zakaz ten nie wynika wprost z przepisów prawa pracy, wydaje się więc, że trzymanie się tych reguł będzie bezpieczniejsze dla pracodawcy, a ponadto podczas ewentualnego sporu z pracownikiem czy kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawcy będzie łatwiej uniknąć zarzutu naruszenia przepisów.

Pracodawcy niestety często o tym fakcie nie pamiętają, a zawieranie przez nich kilku umów ma z reguły na celu obejście przepisów o pracy w godzinach nadliczbowych. Zwracał na to uwagę wielokrotnie Sąd Najwyższy, który podniósł m.in., że pracodawca zawierający drugą umowę z jednym pracownikiem ma obowiązek powierzyć mu wykonywanie innej rodzajowo pracy, niż ta, która jest przewidziana w pierwszej umowie o pracę, przy czym nie może dopuścić się naruszenia przepisów o czasie pracy oraz o wynagrodzeniu w godzinach nadliczbowych. Oprócz tego pracodawca jest zobligowany zadbać o przestrzeganie norm dotyczących dobowego i tygodniowego odpoczynku pracownika.

Przykład

Pracownik pracuje w niewielkiej firmie. Z wykształcenia jest informatykiem i grafikiem. Pracodawca zamierza zatrudnić go na stanowisku informatyka, jednocześnie powierzając zadania z zakresu marketingu. Niezależnie od tego, że prawa te są różne rodzajowo, każda z nich musi być tak podzielona na ułamek etatu, by łącznie zatrudnienie nie przekraczało 8 godzin na dobę, np. na stanowisku informatyka na 3/4 etatu, zaś na stanowisku specjalisty ds. marketingu na 1/4 etatu, odpowiednio 6 i 2 godziny.

Analizując problematykę podwójnego zatrudnienia, Sąd Najwyższy sugeruje uwzględnianie zasady: jeden pracownik – jedna umowa (wyrok SN z 13 marca 1997 r.). W jednym z wyroków stwierdził nawet, że pomimo istnienia kilku umów zachodzi ryzyko uznania, że pracownik i tak jest zatrudniony na podstawie jednej umowy. Sąd Najwyższy uznał bowiem, że w razie wykonywania na rzecz pracodawcy kilku rodzajów pracy podporządkowanej należy domniemywać, że strony łączy jeden stosunek pracy. Przy wykonywaniu na rzecz tego samego pracodawcy nawet kilku rodzajów podporządkowanej pracy domniemanie przemawia za istnieniem jednego stosunku pracy, choćby charakteryzującego się odpowiednio złożoną konstrukcją przedmiotu zobowiązania i struktury swojej treści (wyrok SN z 14 lutego 2002 r.).

Jak zauważył Sąd Najwyższy, aby pracodawca nie został posądzony o manipulowanie czasem pracy, prace powinny być przede wszystkim rodzajowo odmienne (uchwała SN z 12 marca 1969 r.). Jednak w przypadku sporu sądowego i tak będzie decydował konkretny przypadek danej sprawy, w konsekwencji czego nawet różne prace mogą zostać potraktowane jednakowo.

WAŻNE!

Pracodawca, który narusza przepisy o czasie pracy, podlega karze grzywny od 1000 do 30 000 zł.


Dodatkowe obowiązki pracodawcy

Pracodawca zatrudniający jednego pracownika na podstawie dwóch umów o pracę musi pamiętać, że z każdego stosunku pracy ma wobec pracownika do wypełnienia te same obowiązki.

W pierwszej kolejności pracodawca ma obowiązek przekazania pracownikowi na piśmie informacji o: obowiązującej dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia, prawie do urlopu wypoczynkowego i wymiarze tego urlopu, długości okresu wypowiedzenia umowy i innych.

Dla każdego stosunku pracy powinna być także prowadzona oddzielna dokumentacja z nim związana, co oznacza, że taki pracownik będzie posiadał dwie teczki akt osobowych.

To samo tyczy się prowadzenia, rozliczenia i ewidencji czasu pracy w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą, np. dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Także wynagrodzenie musi być liczone osobno dla każdej umowy.

Kontynuując, te same zasady będą odnosiły się także do obliczania:

 • ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy,
 • odpraw,
 • odszkodowań,
 • świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (jeżeli istnieje u danego pracodawcy) i
 • innych świadczeń.

Powyższa zasada znajduje także zastosowanie wobec uprawnień związanych z każdego rodzaju urlopem oraz świadczeniami rodzicielskimi, zasiłkami za czas niezdolności do pracy z powodu choroby itp.

Pracodawca powinien także pamiętać o tym, że przed dopuszczeniem do pracy na każdym ze stanowisk muszą zostać przeprowadzone badania lekarskie i szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Świadczenie innej pracy wymaga więc osobnego orzeczenia lekarskiego. To samo dotyczy szkoleń z zakresu bhp, zapoznania z przepisami i zasadami dotyczącymi wykonywanych prac i przekazania informacji o ryzyku zawodowym i zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Jeżeli jest to związane z danym stanowiskiem pracy, pracownikowi przysługuje również dla każdego z nich oddzielne wyposażenie w odzież roboczą i obuwie robocze.

Zakończenie stosunku pracy następuje także osobno dla każdego z nich. Wymaga więc wydania dwóch świadectw pracy i osobnego rozliczenia z danej umowy, np. w zakresie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Podstawa prawna:

 • art. 29, art. 128, art. 226, art. 229 § 4, art. 2373 i art. 2374 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

 • wyrok SN z 13 marca 1997 r. (I PKN 43/97, OSNP 1997/24/494),
 • uchwała SN z 12 marca 1969 r. (III PZP 1/69, OSNC 1969/11/197),
 • wyrok SN z 14 lutego 2002 r. (I PKN 876/00, OSNP 2004/4/60).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych od 1 września 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenie młodocianych pracowników przysługuje od 1 września 2021 r. Jakie są minimalne stawki?

  Odpis na ZFŚS 2022

  Odpis na ZFŚS w 2022 r. - jak zmienia się podstawa odpisu? O ile wzrośnie odpis podstawowy na ZFŚS w 2022 r.?

  Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie

  Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie - jakie są wady i zalety? Jakie dokumenty są wymagane? Jakie są rodzaje zezwoleń? Jak zatrudnić Ukraińca?

  Wzrost wypadków przy pracy a 100% wzrost składek ZUS

  Wypadki przy pracy mają wpływ na wysokość składek ZUS. Czy powrót do firm i wzrost liczby wypadków spowoduje 100% wzrost składek na ubezpieczenia społeczne?

  Cudzoziemcy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu w Polsce

  Cudzoziemcy z Rosji, Kazachstanu i Turkmenistanu mogą wspomóc rynek pracy w Polsce. Ich liczba rośnie. Warto skupić się na zatrzymaniu zagranicznych studentów.

  Automatyzacja HR a redukcja kosztów

  Automatyzacja HR znacząco wpływa na redukcję kosztów. Rozwiązania technologiczne pozwalają na optymalizację wydatków, dzięki czemu pracodawcy, gdy szukają sposobów na cięcia – nie muszą rezygnować ze swoich pracowników.

  Zarobki lekarzy, dentystów, pielęgniarek [ANALIZA]

  Zarobki lekarzy, dentystów, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych, położnych, fizjoterapeutów - ile zarabiają medycy? Jak wiek i płeć wpływa na wysokość wynagrodzenia?

  Emerytury 2022 - bez podatku

  Emerytury w 2022 r. będą wyższe. Od 1 stycznia wchodzi w życie emerytura bez podatku z Polskiego Ładu. Ile emeryci zyskają w 2022 r.?

  Wrzesień 2021 - godziny pracy, dni wolne od pracy

  Wrzesień w 2021 r. - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Czy kalendarz września przewiduje święto w innym dniu niż niedziela?