| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Pracownik, który na żądanie pracodawcy nie stawia się do pracy w czasie urlopu, naraża się np. na ryzyko rozwiązania stosunku pracy z powodu naruszenia obowiązków pracowniczych.

Jeżeli w zakładzie pracy zdarzy się sytuacja, w której obecność konkretnego pracownika jest niezbędna ze względu na jego wiedzę lub umiejętności i nikt inny nie jest w stanie go zastąpić, pracodawca może odwołać go z urlopu wypoczynkowego.

Sytuacje skutkujące odwołaniem z urlopu

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego może nastąpić wyjątkowo po spełnieniu łącznie 2 przesłanek. Pierwszą z nich jest powstanie po stronie pracodawcy okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczynania urlopu, np. awaria urządzeń, przesunięcie terminu rozprawy sądowej w sprawie, w której pracownik reprezentuje pracodawcę. Gdyby okoliczności te były przewidywalne, wówczas powinno nastąpić przesunięcie urlopu. Po drugie musi zaistnieć przesłanka koniecznej obecności pracownika w zakładzie pracy.

Można odwołać pracownika również z zaległego urlopu wypoczynkowego, gdyż do tego urlopu także stosuje się przepisy dotyczące odwołania z urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku pracodawca nadal jest zobowiązany udzielić zaległego urlopu w terminie do 30 września następnego roku. W praktyce odwołanie z zaległego urlopu może spowodować, że pracodawca nie będzie w stanie udzielić tego urlopu we wskazanym terminie.

Wątpliwości budzi natomiast możliwość odwołania pracownika z urlopu na żądanie. Zdaniem niektórych autorów jest to niemożliwe ze względu na szczególny charakter tego urlopu. Jednak odwołanie to jest dopuszczalne w wyjątkowych, nadzwyczaj istotnych okolicznościach.

Podstawa prawna:

  • art. 164 § 2, art. 167 § 1, art. 1672 k.p.

Forma i liczba możliwych odwołań z urlopu

Prawo pracy nie określa, ile razy pracodawca może odwoływać pracownika z urlopu. Z tego względu należy przyjąć, że odwołanie jest możliwe zawsze wtedy, gdy wystąpią ku temu przesłanki. Okoliczności uzasadniające ponowne odwołanie mogą być takie same jak za pierwszym razem, np. ponowna awaria tego samego urządzenia, albo zupełnie inne. Jeżeli pracownik kwestionuje decyzję pracodawcy, może odwołać się do sądu pracy. W postępowaniu sądowym to pracodawca będzie musiał udowodnić, że istniały przyczyny uzasadniające odwołanie z urlopu.

W przepisach nie wskazano także, czy dopuszczalne jest odwołanie pracownika z części urlopu. Przyjmuje się, że takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem. Jednak kontynuowanie przerwanego w ten sposób urlopu zależy od pracownika. Pracodawca nie może nakazać pracownikowi podjęcia przerwanego wypoczynku bez jego zgody.

W przepisach nie wskazano formy odwołania z urlopu. Stosuje się zatem odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, co oznacza, że jest to forma dowolna. Oświadczenie woli pracodawcy o odwołaniu z urlopu może być bowiem wyrażone przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Forma pisemna jest przy tym wskazana ze względów dowodowych. Dopuszczalne jest zatem zawiadomienie e-mailem, telefoniczne czy sms-em. Polecenie powrotu z urlopu jest złożone pracownikowi z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

Podstawa prawna:

  • art. 167 § 1, art. 300 k.p.,
  • art. 60, art. 61 § 1 k.c.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »