reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy można przyznać ekwiwalent za używanie i pranie odzieży służbowej

Czy można przyznać ekwiwalent za używanie i pranie odzieży służbowej

Chcemy pracownikom administracyjno-biurowym (wykonującym pracę tylko w biurze) wypłacać ekwiwalent pieniężny za pranie oraz używanie własnej odzieży i obuwia służbowego. Pracownicy korzystają z jednolitej odzieży służbowej. Wypłata ekwiwalentu wynikałaby wprost z przepisów wewnętrznych obowiązujących u pracodawcy. Czy możliwa jest, zgodnie z art. 2377 Kodeksu pracy, wypłata ekwiwalentu za pranie i używanie własnej odzieży służbowej, a nie roboczej? - pyta Czytelniczka z Włocławka.

Rada

Ekwiwalent, o którym mowa w art. 2377 Kodeksu pracy, przysługuje pracownikowi używającemu własnej odzieży roboczej - stosowanej ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne, bhp lub w celu ochrony odzieży własnej pracownika. W pytaniu jest natomiast mowa o odzieży służbowej, stosowanej w celu zachowania jednolitego wizerunku firmy. Pracodawca może jednak przyznać w swoich wewnętrznych przepisach ekwiwalent za używanie i pranie takiej odzieży służbowej.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Uzasadnienie

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

  • jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu;

  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy

- art. 2377 § 1 Kodeksu pracy.

Różnice między odzieżą roboczą i służbową

Należy podkreślić, że w przepisach Kodeksu pracy jest mowa o odzieży roboczej, czyli odzieży używanej po to, aby nie zniszczyć czy pobrudzić odzieży własnej lub ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne, bhp. W pytaniu chodzi natomiast o odzież służbową, zakładaną w celu zachowania jednolitego wizerunku firmy. Zatem powyższy przepis nie dotyczy odzieży, o której mowa w pytaniu. Oczywiście pracodawca ma prawo wprowadzić w swoich wewnętrznych przepisach zasady dotyczące odzieży służbowej, w tym używania własnej odzieży, jej prania i ekwiwalentu. Pracodawca ma prawo ustalić, że pracownicy używają swojej odzieży jako służbowej (np. białe bluzki i granatowe spódnice dla kobiet), sami ją piorą i otrzymują z tego tytułu ekwiwalent.

Należy podkreślić, że ekwiwalent za pranie odzieży roboczej jest zwolniony z podatku i składek ZUS (pod warunkiem, że jest indywidualnie ustalony dla każdego pracownika i zróżnicowany; inaczej jest oskładkowanym ryczałtem). Zwolnienia te nie dotyczą jednak ekwiwalentu za pranie odzieży służbowej. Jeżeli pracodawca zdecyduje się na wypłatę takiego ekwiwalentu, to wówczas jego wartość podlega zarówno oskładkowaniu jak i opodatkowaniu.

PODSTAWA PRAWNA:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

specjalista z zakresu prawa pracy

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia

Czy można przyznać ekwiwalent za używanie i pranie odzieży służbowej
Czy można przyznać ekwiwalent za używanie i pranie odzieży służbowej

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama