reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rozliczać czas pracy w maju 2008 r.

Jak rozliczać czas pracy w maju 2008 r.

W maju br. występują cztery święta, tj. 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Konstytucji), 11 maja (pierwszy dzień Zielonych Świątek) i 22 maja (Boże Ciało), które komplikują rozliczenie czasu pracy w tym miesiącu. Święta te mają wpływ na wymiar czasu pracy pracowników.

Obniżenie wymiaru czasu pracy w maju br. powodują trzy święta, występujące 1 maja, 3 maja i 22 maja. Na wymiar czasu pracy nie wpływa jedynie święto pierwszego dnia Zielonych Świątek przypadające w br. 11 maja, ponieważ jest to niedziela. Z tego względu nie zmniejsza wymiaru czasu pracy, ale powinni je uwzględnić pracodawcy z placówek handlowych. Z powodu obowiązującego zakazu handlu w święta nie będą oni mogli polecić swoim pracownikom pracy 11 maja br.

Natomiast Święto Konstytucji 3 maja, mimo że przypada w tym roku w sobotę, obniża wymiar czasu pracy. W praktyce, ponieważ z reguły soboty są dniami wolnymi od pracy wynikającymi z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracodawcy będą musieli oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny za to święto.

(?) Wiemy, że musimy oddać pracownikom dzień wolny za święto, które przypada w sobotę 3 maja br. Czy ten dzień możemy im oddać w dowolnym terminie? W jaki sposób należy o tym poinformować pracowników? Praca w naszym zakładzie odbywa się od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy.

Dnia wolnego za 3 maja powinni Państwo udzielić do końca okresu rozliczeniowego i poinformować o tym pracowników w sposób przyjęty w zakładzie pracy. Odpowiednia liczba dni wolnych z tytułu zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy musi być zapewniona w każdym okresie rozliczeniowym. A zatem, dnia wolnego przysługującego pracownikowi z tego tytułu, którego zapewnienie nie było możliwe w sobotę 3 maja br. z uwagi na fakt, że w tę sobotę przypada święto, należy udzielić do końca okresu rozliczeniowego, w którym to święto majowe występuje.

Przekazanie pracownikom informacji o terminie udzielenia takiego dnia wolnego może być dokonane w dowolny, przyjęty w zakładzie pracy, sposób, np. przez zarządzenie pracodawcy, oznaczenie tego w harmonogramach pracy pracowników lub przez przekazanie pisemnej informacji o tym fakcie.

(?) Nasz zakład pracy funkcjonuje od poniedziałku do piątku. W związku ze świętem 3 maja przypadającym w tym roku w sobotę musimy udzielić pracownikom innego dnia wolnego. Nie możemy jednak pozwolić sobie na to, aby jednego dnia cały zakład nie funkcjonował. Czy możemy zatem taki dzień wolny wyznaczyć w różnych terminach dla różnych pracowników?

Nie ma prawnych przeciwwskazań, aby pracodawca termin takiego dnia wolnego wyznaczył dla różnych grup pracowników czy nawet dla różnych pracowników na różne dni, tak by zapewnić stałe funkcjonowanie zakładu pracy.

WAŻNE!

Pracodawca może oddać poszczególnym pracownikom dzień wolny za święto przypadające w sobotę w różnych terminach.

Pracodawca jest odpowiedzialny nie tylko za prawidłowe rozliczanie, ale również za prawidłowe planowanie czasu pracy pracowników. To zatem do pracodawcy należy wyznaczanie terminów dni wolnych przysługujących pracownikom z tytułu zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Dotyczy to również dnia wolnego, jakiego pracodawca musi udzielić w związku ze świętem przypadającym w sobotę 3 maja br.

(?) Czy oddając dzień wolny za święto przypadające w sobotę 3 maja br. możemy postąpić w ten sposób, że oddamy pracownikom 8 godzin z tytułu tego święta przez skrócenie pracy do 6 godzin dziennie w ciągu 4 dni pracy, w których pracownicy powinni normalnie przepracować po 8 godzin?

Nie mogą Państwo postąpić w taki sposób. „Oddanie dnia wolnego za święto przypadające 3 maja br.” oznacza faktycznie udzielenie dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Dzień ten jest wyznaczany bowiem na skutek tego, że w sobotę 3 maja 2008 r., która jest w większości firm dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, przypada święto, a więc sobota ta staje się dniem wolnym z tytułu święta, nie zaś z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama