REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownikowi należy się odbiór czasu wolnego za występowanie jako świadek w sprawie pracodawcy

Anna Frączek
specjalista ds. kadr i płac, praktyk z zakresu prawa pracy
Czy pracownikowi należy się odbiór czasu wolnego za występowanie jako świadek w sprawie pracodawcy
Czy pracownikowi należy się odbiór czasu wolnego za występowanie jako świadek w sprawie pracodawcy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica została wezwana do sądu w charakterze świadka, w sprawie kradzieży, która miała miejsce w aptece. Pracownica jest zatrudniona na stanowisku kierownika apteki i na co dzień zarządza tą apteką w imieniu pracodawcy. Termin sprawy wypada w dniu wolnym od pracy, gdyż pracownica jest zatrudniona w systemie równoważnym. Czy pracodawca powinien udzielić godzin wolnych za czas spędzony w sądzie?

Rada

Nie. Pracodawca nie ma obowiązku udzielania pracownikowi dodatkowego dnia czy czasu wolnego jako rekompensaty za stawienie się w sądzie jako świadek w sprawie dotyczącej pracodawcy w dniu, który zgodnie z harmonogramem pracy był dla pracownika dniem wolnym. 

Autopromocja

Uzasadnienie

Co do zasady pracodawca jest zobowiązany do udzielenia czasu wolnego pracownikowi, który został wezwany do stawiennictwa w sądzie lub przed innymi organami państwowymi, takimi jak policja czy prokuratura. Nie ma znaczenia, czy pracownik został wezwany jako strona czy jako świadek, a także czy sprawa ma charakter służbowy czy prywatny. Pracodawca, zwalniając pracownika, musi wziąć pod uwagę nie tylko sam czas trwania rozprawy, ale także czas niezbędny na dojazd do sądu.

Natomiast pracownikowi, który miał zaplanowany w grafiku dzień wolny i został wezwany do stawienia się na rozprawie w tym dniu, nie udziela się innego dnia wolnego czy dodatkowych godzin wolnych.

Przykład

Pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy został wezwany do sądu w roli świadka na 16 stycznia 2024 r. na godz. 10.00. Pracownik miał w grafiku zaplanowany ten dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Stroną pozwaną w sprawie, w której pracownik został powołany na świadka, jest pracodawca. Pracownik ma obowiązek stawić się w sądzie w dniu wolnym od pracy i nie należy mu się z tego tytułu żadna rekompensata – ani w postaci czasu wolnego, ani pieniężna. Nie ma znaczenia w tej sytuacji fakt, że sprawa dotyczyła interesów pracodawcy.

Zasady usprawiedliwiania nieobecności pracownika wezwanego do sądu

Podstawą do usprawiedliwienia nieobecności jest przedłożenie przez pracownika imiennego wezwania do osobistego stawienia się w sądzie. Po rozprawie wezwanie powinno zostać uzupełnione o adnotację potwierdzającą obecność pracownika w sądzie. Pracownik nie musi składać innego, dodatkowego wniosku. Informacja o wezwaniu do sądu powinna zostać przedłożona tylko do wglądu. Pracodawca nie może przechowywać jej w aktach osobowych. Pracodawca nie może też wymagać od pracownika, aby w dniu rozprawy korzystał z urlopu wypoczynkowego albo urlopu bezpłatnego. O swojej nieobecności pracownik powinien powiadomić pracodawcę bezzwłocznie po otrzymaniu wezwania. Nie powinno dochodzić do sytuacji, w których pracownik nie pojawia się w pracy, a w następnym dniu powiadamia pracodawcę, że nieobecność była spowodowana koniecznością złożenia zeznań w sądzie.

Ważne

Pracodawca ma obowiązek udzielić czasu wolnego pracownikowi wezwanemu do sądu i nie ma prawa żądać od pracownika wnioskowania na ten dzień o urlop wypoczynkowy lub bezpłatny.

Czas zwolnienia na rozprawę w sądzie

Zwolnienie na czas stawiennictwa w sądzie nie jest równoznaczne z udzieleniem całego dnia wolnego. W sytuacji gdy pracownik miał zaplanowaną pracę na więcej godzin, niż trwały czynności procesowe, powinien wrócić i świadczyć pracę przez resztę dnia. Terminy wezwania do sądu są niezależne od pracodawcy i często pozostają w sprzeczności z jego interesem, ponieważ może pojawić się problem z zapewnieniem prawidłowego toku pracy podczas niespodziewanej nieobecności. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekompensata za utratę wynagrodzenia za pracę

Pracodawca jest zobligowany do usprawiedliwienia nieobecności pracownika, który musi stawić się w sądzie w godzinach pracy, jednak czas ten jest nieobecnością usprawiedliwioną niepłatną, czyli pracownik nie otrzymuje za nią wynagrodzenia, ponieważ przysługuje ono za pracę wykonaną. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca wypłacił wynagrodzenie pracownikowi, który został wezwany jako świadek w sprawach dotyczących pracodawcy. Jednak jest to jego dobra wola, nie zaś regulacja prawa pracy.

O zwrot utraconego zarobku pracownik może zwrócić się do sądu, jeżeli stawiennictwo na rozprawie przypadało w godzinach pracy pracownika i utracił on z tego tytułu zarobek. Na wniosek pracownika pracodawca ma obowiązek wydać zaświadczenie określające wysokość wynagrodzenia za czas zwolnienia. 

Przykład

Pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy w dniu, w którym został wezwany do sądu w roli świadka, miał zaplanowaną pracę od godz. 8.00 do 20.00. Rozprawa została wyznaczona na 9.00 rano i trwała 2 godziny. Pracownik o godz. 12.00 powrócił do pracy. Za czas od godz. 12.00 do 20.00 pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za pracę. Za 4 poranne godziny pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia, jednak wystawia mu zaświadczenie o utraconych zarobkach.

 W przypadku stawiennictwa w sądzie przypadającego poza godzinami czy dniem pracy pracownika pracodawca nie wystawia zaświadczenia o utraconym zarobku, ponieważ wizyta w sądzie nie wpłynęła na czas, który pracownik musiał przepracować w danym miesiącu, a więc nie miała też przełożenia na wynagrodzenie.

Anna Frączek

specjalista ds. kadr i płac, praktyk z zakresu prawa pracy

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  REKLAMA

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  REKLAMA