reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy pracownikom trzeba zapewnić 35-godzinny odpoczynek tygodniowy, jeżeli pierwszym dniem okresu rozliczeniowego jest niedziela

Czy pracownikom trzeba zapewnić 35-godzinny odpoczynek tygodniowy, jeżeli pierwszym dniem okresu rozliczeniowego jest niedziela

Mamy problem z zapewnieniem pracownikom odpoczynku tygodniowego w sytuacji, gdy okres rozliczeniowy rozpoczyna się w niedzielę. Czy w takim przypadku pracownik wykonujący pracę od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy może mieć zapewniony 35-godzinny odpoczynek tygodniowy w ten sposób, że ma nieprzerwany odpoczynek tygodniowy od piątkowych godzin popołudniowych przypadających we wcześniejszym okresie rozliczeniowym do poniedziałkowych godzin rannych, które przypadają w nowym okresie rozliczeniowym? Czy konieczne jest przesuwanie harmonogramów tak, aby pracownik miał wolne nieprzerwanie 35 godzin w każdym tygodniu liczonym od niedzieli do soboty okresu rozliczeniowego, który rozpoczyna się w niedzielę?

Nie ma przeszkód, aby w sytuacji stałego rozkładu czasu pracy, tj. od poniedziałku do piątku, odpoczynek tygodniowy był udzielany regularnie w soboty i niedziele, nawet wówczas, gdy pierwszym dniem okresu rozliczeniowego jest niedziela. Nie ma konieczności dokonywania zmian w harmonogramie w związku z układem dni kalendarzowych.

UZASADNIENIE

 Do celów rozliczania czasu pracy pracownika, przez tydzień należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, rozpoczynających się od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego (art. 128 § 3 pkt 2 Kodeksu pracy). W związku z taką definicją tygodnia pracy i istnieniem obowiązku zapewnienia pracownikowi co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu (art. 133 § 1 Kodeksu pracy), powstaje problem organizacji i rozliczania czasu pracy w okresach rozliczeniowych, w których pierwszym dniem jest niedziela.

Pracownik stale pracujący od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 w przypadku, gdy pierwszym dniem okresu rozliczeniowego jest niedziela, zaczyna swoją dniówkę roboczą po upływie 32 godzin nowego okresu rozliczeniowego (24 godziny przypadają w niedzielę, kolejne 8 godzin to pierwsze godziny poniedziałku). Nie ma zatem zapewnionych 35 godzin odpoczynku tygodniowego.

Taka sytuacja miała miejsce np. na przełomie października i listopada 2009 r., kiedy początek okresu rozliczeniowego obejmującego listopad rozpoczynał się w niedzielę. Pracownik w pierwszym tygodniu pracy w nowym okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się od 1 listopada br. miał zapewnione jedynie 32 godziny odpoczynku tygodniowego. Przedstawia to poniższy harmonogram:

Następnie pracownik przychodzi do pracy codziennie od poniedziałku do piątku i ma zapewniony 11-godzinny odpoczynek dobowy. Tydzień pracy rozpoczęty w niedzielę kończy się zatem w sobotę o godz. 24.00. Na koniec tygodnia pracownik ma zapewniony również 32-godziny odpoczynek (od piątku od godz. 16.00 do soboty do godz. 24.00). Taka sytuacja powtarza się w każdym tygodniu tego okresu rozliczeniowego.

Pracownik ma zapewniony 32-godzinny odpoczynek na początku i na końcu każdego tygodnia. Jest to odpoczynek nieprzerwany (łącznie 64 godziny), ale w związku z definicją tygodnia nie obejmuje on jednorazowo nieprzerwanie 35 godzin w tygodniu.

Jednak należy uznać, że przy takim rozkładzie czasu pracy zostanie udzielony wymagany prawem odpoczynek, obejmujący co najmniej 35 godzin (łącznie 64 godziny). Przyjmujemy bowiem, że pracownik ma zapewnione co najmniej 35 godzin odpoczynku tygodniowego, ponieważ odpoczynki te liczymy mu łącznie; z początku i końca tygodnia. W konsekwencji będzie miał 64 godziny odpoczynku w pierwszym tygodniu pracy nowego okresu rozliczeniowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama