REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ramy organizacyjne DEI. Element sukcesu nowoczesnej organizacji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
DEI (diversity, equity i inclusion) odnosi się do praktyk zapewniających jednakowe traktowanie zatrudnionych niezależnie od różnic kulturowych, etnicznych i społecznych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Współczesne korporacje są coraz bardziej świadome wagi różnorodności, równości i kultury włączania w miejscu pracy. DEI (diversity, equity i inclusion) odnosi się do praktyk zapewniających jednakowe traktowanie zatrudnionych niezależnie od różnic kulturowych, etnicznych i społecznych. Adaptacja ram DEI do strategii firmy sprzyja tworzeniu bardziej przekrojowego demograficznie środowiska pracy. To zwiększona tolerancja i przyczynek do poprawy efektywności, kreatywności i innowacyjności. Inicjatywy z tego obszaru są obecnie powszechnym już elementem polityki przedsiębiorstw, którym zależy na sukcesie rynkowym i utrzymaniu przewagi konkurencyjnej w dynamicznym otoczeniu biznesowym. 

Działania związane z różnorodnością (ang. diversity) stają się coraz ważniejszym elementem funkcjonowania polskich firm. Według badania dotyczącego stanu zarządzania DEI przeprowadzonego na 10-lecie Karty Różnorodności przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, 49 proc. przedsiębiorstw w Polsce zna pojęcie „zarządzanie różnorodnością”. Organizacje coraz częściej  deklarują też tworzenie środowisk pracy promujących różne perspektywy i doświadczenia. Obejmuje to m.in. zapewnienie równego rozwoju dla pracowników z różnych grup społecznych. 

REKLAMA

Autopromocja

Jak różnorodność przekłada się na sukces biznesowy

Firmy coraz częściej zdają sobie sprawę, że tego rodzaju inicjatywy nie są już tylko kwestią etyczną, ale także kluczowym czynnikiem wpływającym na kreatywność, innowacyjność i efektywność organizacyjną. To działanie realizowane poprzez proces rekrutacji, ale też budowę korporacyjnej kultury opartej na szacunku i otwartości. 

„Staramy się tworzyć zróżnicowaną kadrę pracowniczą odzwierciedlającą indywidualność osób tworzących zespoły. Doceniamy unikalne perspektywy, doświadczenia i uwarunkowania osobiste. Wierzymy, że te działania sprzyjają innowacyjności i lepszemu podejmowaniu decyzji. Uwzględniamy parytety płci oraz doceniamy wartość dialogu międzypokoleniowego poprzez zatrudnianie osób w różnym wieku. Nasze działania DEI widać również w dorocznym raporcie NEXERA Heroes, w którym pokazujemy otoczenie pełne różnorodnych ludzi i inspirujących miejsc, stanowiących źródło motywacji i pomysłów. Widzimy przy tym, jak podłączenie do światłowodu wsparte dialogiem społecznym wyrównuje szanse cywilizacyjne i poprawia codzienny dobrostan naszych interesariuszy” – komentuje Justyna Chmielewska, Doradca ds. ESG w firmie NEXERA.  

Jak firmy w Polsce zmieniają zasady gry 

Rodzime przedsiębiorstwa coraz bardziej skupiają się na tworzeniu jednakowych warunków dla wszystkich pracowników niezależnie od ich pochodzenia czy tożsamości. Wyrównywanie szans dotyczy rozwoju zawodowego, wynagrodzeń, a także promowania balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, a także eliminację wszelkich form dyskryminacji. Poprzez różnorodne programy szkoleniowe prowadzona jest edukacja o równości, co przyczynia się do zmiany postaw i zachowań wśród personelu. Wdrażane warsztaty dotyczą często nieuświadomionych uprzedzeń, wzmacniają także kompetencje kulturowe i uczą komunikacji opartej na szacunku. Według raportu Workplace Diversity, Equality & Inclusion 30 proc. firm posiada w ramach działu HR stanowisko związane z zagadnieniem równości, a w ciągu ostatniego roku zostało zatrudnionych 80 proc. pełnoetatowych praktyków DEI. Powyższe wyniki wyraźnie pokazują, że temat ten staje się coraz bardziej popularny w środowisku biznesowym. 

„Jako pracodawca zobowiązujemy się do zapewnienia sprawiedliwego dostępu do zasobów i przywilejów w NEXERZE. Staramy się tworzyć miejsce pracy, w którym wszyscy są traktowani z należytym szacunkiem i godnością. Indywidualne cechy nie mogą też stanowić wyłącznej przeszkody lub wyłącznego kryterium w dalszym rozwoju jednostki” – zapewnia Justyna Chmielewska. 

Klucz do zespołowego sukcesu 

Włączenie (inkluzja) w przedsiębiorstwie oznacza tworzenie kultury organizacyjnej opartej na szacunku, empatii oraz akceptacji różnic, co w praktyce przekłada się na stworzenie środowiska, w którym każdy pracownik czuje się doceniony i akceptowany. Inicjatywy związane z praktyką włączania obejmują m.in. tworzenie programów mentoringowych, wspieranie odważnych postaw oraz promowanie otwartego dialogu. Instytucje widzą inkluzję jako kluczową siłę napędową do rozwoju talentów i tworzenia harmonijnych, produktywnych zespołów, co finalnie oznacza dla korporacji wartość dodaną w postaci zwiększonej efektywności i satysfakcji pracowników. 

„Tworzymy miejsce pracy, gdzie każdy czuje się mile widziany, doceniany i wspierany. Rozwijamy nowe grupy talentów poprzez ułatwienie powrotu do pracy m.in. osobom z niepełnosprawnościami. Jest to możliwe dzięki cyfrowym systemom wspomagającym aktywności zawodowe. Ważne, aby pracownicy czuli się komfortowo i bezpiecznie podczas dzielenia się swoimi pomysłami, opiniami i wątpliwościami. Telekonferencje umożliwiają współpracę osób o różnych specjalnościach, co sprzyja kreatywności przy tworzeniu i realizacji projektów. W naszej codziennej praktyce pracowniczej przełamujemy bariery, co z jednej strony jest kwestią naszego szacunku do współpracowników, a z drugiej praktycznym przejawem świadomości, jak ważnym elementem biznesowego sukcesu jest lojalny i zmotywowany zespół” – dodaje Justyna Chmielewska. 

Krok w stronę odpowiedzialnego biznesu 

Przyszłość organizacji oparta na wartościach DEI obejmuje długoterminowe zaangażowanie w tworzenie miejsca pracy promującego różnorodność, równość i włączenie na wszystkich szczeblach. Według globalnego raportu Culture Amp, aż 85 proc. praktyków i liderów DEI uważa, że firmy, w których pracują, realizują powyższe założenia. Poprzez strategiczne plany i wdrażane polityki organizacje starają się eliminować wszelkie formy dyskryminacji oraz tworzą warunki sprzyjające awansom pracowników z różnych grup społecznych i kulturowych. Osiąganie celów DEI wymaga budowy zrównoważonych struktur, gdzie zarządzanie różnorodnością staje się kluczowym elementem strategii biznesowych, wspierającym zarówno innowacyjność, jak i trwały rozwój. To także przemyślany zwrot na zewnątrz organizacji, oparty na kontakcie z bezpośrednim otoczeniem firmy i aktywizacji interesariuszy. 

„Dbamy o różnorodność i włączanie poprzez podłączenie światłowodu, ale również poprzez dialog społeczny i zaangażowanie w lokalne inicjatywy. Jesteśmy przy tym bardzo egalitarni, ponieważ do świata cyfrowych możliwości włączamy wszystkich zamieszkujących tereny, na których prowadzimy nasze inwestycje. Definiujemy przy tym internet jako portal do lepszego świata, w którym znajdziemy drogę do nowoczesnej edukacji, prowadzenia biznesu, rozrywki, a nawet szukania miłości. To wprost przekłada się na przewagę konkurencyjną na rynku, ale także pozytywny wizerunek naszej organizacji jako dojrzałej, nowoczesnej i odpowiedzialnej społecznie” 
– podsumowuje Justyna Chmielewska. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nexera to jeden z wiodących dostawców multi-światłowodu w Polsce, rozwijający światłowodową sieć dostępową (NGA) o wysokiej przepustowości (min. 300 Mb/s). Udziałowcami Nexery są firmy od lat działające na globalnym rynku telekomunikacyjnym: Infracapital oraz Nokia. 

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA