REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników
Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?
rozwiń >

Różnorodność i współpraca

Sukces biznesowy opiera się dziś na umiejętności zarządzania różnorodnością w zespołach oraz efektywnej współpracy. Różnorodność to nie tylko różnice kulturowe, lecz także takie, które napędzają innowacje. Kluczowym elementem jest umiejętność integrowania tych różnic w celu osiągnięcia wspólnych celów, co staje się fundamentem wyjątkowych rezultatów w miejscu pracy.

Autopromocja

Zorientowanie na potrzeby pracowników

Zorientowanie na potrzeby pracowników wykracza daleko poza proste kwestie związane z karierą. W centrum dzisiejszego podejścia znajduje się integralność pracownika jako całości. Należy rozumieć to nie tylko jako dbałość o rozwój zawodowy, ale także jako troskę o jego kondycję psychiczną, satysfakcję oraz ogólne samopoczucie, a także przyswajalność nowej wiedzy w dynamicznie rozwijającym się otoczeniu. To kompleksowe podejście pomaga w osiągnięciu zrównoważonego rozwoju zawodowego. Wypoczęty i usatysfakcjonowany pracownik to kluczowy element wydajności i efektywności całego zespołu. 

Warto zauważyć, że zmiana perspektywy w tym obszarze wiąże się coraz częściej ze świadomością potencjału drzemiącego w udogodnieniach opartych na nowych, innowacyjnych technologiach. Różnice międzypokoleniowe w podejściu do tych kwestii dodatkowo kształtują sposób, w jaki organizacje dostosowują strategie zarządzania zasobami ludzkimi, uwzględniając specyficzne potrzeby i oczekiwania różnych grup wiekowych. Dlatego ważne jest by inwestować w rozwój wszechstronny, który uwzględnia zarówno aspekty związane z karierą, jak i dobrą kondycję psychiczną oraz satysfakcję pracowników. Troska o te obszary stanowi fundament udanego i zrównoważonego rozwoju zawodowego, przynosząc korzyści zarówno jednostce, jak i całej organizacji. Dodatkowo, ciekawość i otwartość na technologie oraz umiejętne przyswajanie nowoczesnych narzędzi stanowią istotny element wspierający rozwój i adaptację do dynamicznie zmieniającego się środowiska zawodowego.

Samorozwój w świecie zmieniającej się edukacji

Edukacja odgrywa kluczową rolę w przygotowaniu do przyszłości zawodowej. Nowe tendencje potwierdzają rosnące znaczenie sztucznej inteligencji oraz zmieniające się style uczenia. Widoczna jest tendencja ku krótszym, szybszym i bardziej praktycznym formom edukacji, które pozwalają na dynamiczne zdobywanie nowych kompetencji.

W tym kontekście Lazarski University of Technology (LUT) kieruje się nową filozofią edukacji, zarówno komunikacyjnie, jak i technologicznie. Nasze programy koncentrują się na roli mentora, który nie tylko wspiera, ale także inspiruje. Dzięki elementom praktycznym oraz różnorodnym formom nauki, studenci mają możliwość elastycznego dostosowania programu do swoich preferencji. Programy LUT są starannie opracowane, by wyposażyć profesjonalistów w kompetencje niezbędne w dzisiejszej rzeczywistości zawodowej - podsumowuje Marlena Wieteska, ekspertka od innowacji na Uczelni Łazarskiego oraz na Lazarski University of Technology, wykładowczyni, trenerka i mentorka.

Wsparcie na wszystkich etapach rozwoju

Praktyczne doświadczenie stanowi niezwykle skuteczny sposób na zdobywanie nowych kompetencji, umacniając wiedzę i umiejętności. Dzięki elastycznym formom nauki edukacja staje się bardziej dostępna i efektywna dla wszystkich, niezależnie od etapu kariery zawodowej.

Przyszłość sfery zawodowej to nie tylko wyzwania, ale również ogromne możliwości. Dbanie o własny rozwój zawodowy oraz korzystanie z nowoczesnych ścieżek kariery staje się kluczowym elementem sukcesu na rynku pracy.

Obrazuje to tegoroczny Raport Future 2022/2023 autorstwa Kasi Syrówki, który rzuca nowe światło na kluczowe aspekty przyszłości pracy. Skupiając się na potrzebach pracowników, różnorodności oraz nowych metodach edukacji, otwiera drzwi do dynamicznego i satysfakcjonującego rozwoju zawodowego. Porusza m.in. kwestię wielopokoleniowości w pracy, która odnosi się do współpracy różnych grup pracowników. Zarządzanie nimi staje się ważnym wyzwaniem dla organizacji. Różnice te mogą jednak przynieść korzyści w postaci różnorodnych perspektyw i umiejętności.

Pokolenia Snowflakes i Silver 

Pokolenie Snowflakes kładzie nacisk na naukę, rozwój i czerpanie z doświadczeń innych. Pokolenie 50+ jest otwarte na dalszy rozwój, mimo bogatego doświadczenia. Jak więc zbudować pomosty komunikacyjne pomiędzy nimi? Istotne jest stworzenie struktur umożliwiających wymianę wiedzy i doświadczeń, takich jak regularne warsztaty czy programy mentoringowe. Jednocześnie zrozumienie i akceptacja różnic pokoleniowych oraz uwzględnienie wspólnych i indywidualnych celów organizacji stanowią fundament efektywnej współpracy. Dodatkowo, tworzenie zespołów składających się z przedstawicieli różnych pokoleń w ramach projektów interdyscyplinarnych sprzyja wymianie wiedzy i perspektyw, kreując atmosferę dynamicznego rozwoju i innowacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pokolenie Z

Najmłodsze pokolenie Z (odnosi się do najmłodszego pokolenia obecnie aktywnych zawodowo) wyraża wyraźne oczekiwania względem możliwości rozwoju w miejscu pracy. Aby sprostać tym oczekiwaniom istotne jest stworzenie środowiska, które wspiera rozwój i umożliwia podnoszenie kompetencji młodych pracowników. Wprowadzenie elastycznych programów szkoleniowych, mentorstwa oraz dostępu do różnorodnych projektów może stanowić skuteczną strategię. Tworzenie przestrzeni do konstruktywnej wymiany pomysłów i doświadczeń między różnymi pokoleniami w zespole może przyczynić się do wszechstronnego rozwoju młodych talentów.

Perennialsi

Perennialsi - określenie to odnosi się do osób w różnym wieku, które nieustannie dążą do poszerzania swoich kompetencji i rozwijania się zarówno zawodowo, jak i osobowo. Pracownicy określani mianem Perennialsów wyróżniają się nie tylko otwartością na ciągły rozwój, ale również gotowością do podejmowania nowych wyzwań. Aby zaszczepić ducha Perennialsów wśród innych pracowników warto promować kulturę organizacyjną, która stawia na rozwój kompetencji i zdobywanie nowych umiejętności. Inicjowanie programów rozwojowych, które zachęcają do eksplorowania własnych pasji oraz oferują możliwości nabycia nowych umiejętności, może być kluczowym elementem tego procesu. W ten sposób organizacje nie tylko zyskują zaangażowanych pracowników, ale także budują trwałą przewagę konkurencyjną na rynku pracy. 

Zróżnicowana edukacja

Zróżnicowane formy kształcenia, obejmujące zarówno bogaty zasób materiałów wideo, interaktywne spotkania online, jak i intensywne zajęcia stacjonarne, są tylko częścią odpowiedzi na różnorodność potrzeb w kontekście stylów uczenia i wielopokoleniowości. 

LUT jest pionierem w dziedzinie nowoczesnej edukacji, niemniej jednak to dopiero początek naszej misji. W przyszłym roku planujemy jeszcze większe zacieśnienie relacji z biznesem, aby stworzyć programy edukacyjne dopasowane do dynamicznych zmian i rozwoju rynku pracy. Wierzymy, że tylko ścisła współpraca między Uczelnią, biznesem i pracownikami może wynieść edukację na wyższy poziom. Warto podkreślić, że pojęcie "learning agility" nabiera tu szczególnego znaczenia, ukierunkowując na elastyczność i szybkość w nabywaniu nowych umiejętności, co jest kluczowe w dzisiejszym dynamicznym środowisku zawodowym. Lazarski University of Technology nie tylko reaguje na zmiany, ale aktywnie współtworzy przyszłość pracy - kontynuuje Marlena Wieteska. Planujemy także przeprowadzanie szczegółowych badań branżowych, aby precyzyjnie zidentyfikować potrzeby rynku. Ponadto, zamierzamy wprowadzić programy pilotażowe, które pozwolą nam w praktyce zweryfikować skuteczność naszych rozwiązań. To podejście w pełni wpisuje się w ducha startupowego podejścia do rozwoju i innowacji. To wszystko pozwala  nam kreować edukację na wyższym poziomie, zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy - podsumowuje.
Rozwijając współpracę między pokoleniami organizacje otwierają drzwi do sukcesu na przyszłym rynku pracy. Warto więc inwestować we własny rozwój zawodowy i korzystać z nowoczesnych ścieżek kariery.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  REKLAMA

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  REKLAMA

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

  REKLAMA