REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy: Mobilność postępuje – lojalność zatrudnionych spada

Pracujący są nastawieni na zmianę i jest to globalny trend
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Powoli kończy się era przywiązania pracownika do pracodawcy, a lojalność stopniowo zanika – dowodzą badania firm rekrutacyjnych. Licząc się z coraz mniejszą pulą rąk do pracy, zatrudniający są zmuszeni pozyskiwać wciąż nowych kandydatów, także z zagranicy. W dobie tak dużej mobilności w światowym zatrudnieniu, pracodawców wspierają kompleksowe rozwiązania dla branży HR.

Pracujący są nastawieni na zmianę i jest to globalny trend. Na całym świecie 94 proc. wszystkich pracowników jest otwartych na poszukiwanie nowych wyzwań zawodowych, w Polsce odsetek ten wynosi 90 proc. – dowiadujemy się z badania firmy rekrutacyjnej PageGroup. Podobnych wniosków dostarcza raport Klubu Dyrektorek i Dyrektorów PR (KDPR) zrealizowany we współpracy z Kantar Polska. W ocenie menadżerów HR oraz dyrektorów odpowiedzialnych za kluczowe zespoły i obszary zarządzania z czołowych polskich firm, zatrudnieni oczekują przede wszystkim zapewnienia work–life balance (97 proc.) oraz możliwości wyboru między pracą zdalną a stacjonarną (94 proc.). Istotną nowością zauważoną przez pracodawców wśród pracowników po pandemii jest większa gotowość do zmiany pracy oraz wyższe wymagania płacowe.

REKLAMA

Autopromocja

Nielojalny pracownik odchodzi

Pracownicy stawiają na rozwój, nie zważając na lojalność wobec pracodawcy. Oczekują przede wszystkim elastyczności co do miejsca wykonywania pracy, co wiąże się bezpośrednio z równowagą w życiu zawodowym i prywatnym. Choć pracodawcy bardzo się starają, by podtrzymać lojalność i zaufanie pracowników, na konkurencyjnym rynku pracy nie jest to łatwe. Ponad jedna trzecia firm stawia na benefity pozapłacowe, takie jak opieka medyczna, dodatkowe przekąski czy bony na rozrywkę kulturalną. Jednak to wynagrodzenie jest kluczowym motorem zmiany – kandydaci rozglądający się za nowym miejscem pracy zwracają uwagę przede wszystkim na zarobki (26 proc. wskazań). 

Trudno zatrzymać najcenniejszych

W Polsce jest obecnie najniższe w Europie bezrobocie. W kwietniu wyniosło 2,7 proc. – wynika z najnowszych danych Eurostatu. To najniższy wskaźnik w całej Unii (przy czym taka sama stopa bezrobocia jest także w Czechach).

 – Rynek pracy zmienia się więc na niekorzyść pracodawców, którzy do wyboru mają coraz bardziej ograniczoną liczbę talentów. Wykwalifikowani specjaliści stają się coraz drożsi i trudniejsi do znalezienia – podkreśla Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Korzyści i zagrożenia pracy zdalnej

Upowszechnienie się pracy zdalnej, dzięki której pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki poza siedzibą firmy, to potężne narzędzie w ich ręku. Mogą pracować dla kogo chcą, skąd chcą i jak chcą. Nie dziwi więc ich zwiększona mobilność, porzucanie niesatysfakcjonującej posady i nielojalna postawa. Jednak dla pracodawców ta forma świadczenia obowiązków to także potężne źródło korzyści. Nie mając wyboru, otwierają się na nowe kierunki rekrutacji – dowodzi Raport Deel State of Global Hiring 2022. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Dziś granice państw nie mają dużego znaczenia, nie są poważną barierą. Rozwój pracy zdalnej to więc z jednej strony wyzwanie dla polskich firm, które muszą konkurować z zachodnimi organizacjami podbierającymi im zasoby, ale z drugiej  ogromna szansa na dotarcie do kandydatów z innych krajów – dodaje  Liina Laas.

Większe zapotrzebowanie rynku pracy

Według badania „Barometr ManpowerGroup – Perspektywy Zatrudnienia”, nawet jeśli sektor IT – swoisty papierek lakmusowy sytuacji rynkowej – ostatnio lekko wyhamował, to niedobór talentów z tego powodu nie zmalał. Jest niezmiennie duży, szacowany w Polsce na około 50 tysięcy specjalistów. Skoro brakuje ich na lokalnym podwórku, to firmy są zmuszone szukać pracowników za granicą. Liczba zatrudnionych w branży jest wciąż niewystarczająca względem potrzeb biznesu, który napędza coraz szybsza cyfryzacja gospodarki. W Polsce nadal brakuje projektantów i administratorów baz danych, programistów, specjalistów ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych, a także specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki – wynika z raportu „Barometr zawodów 2022” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Pracownicy bez granic

Sytuacja niedoboru pracowników z pewnością hamuje rozwój gospodarczy i konkurencyjność Polski. Wciąż rośnie także grupa specjalistów mieszkających nad Wisłą, ale wykonujących pracę dla firm z Europy Zachodniej czy z USA. Polscy przedsiębiorcy także powinni więc wykorzystać strategię zagranicznych konkurentów i wyruszyć na poszukiwania pracowników do innych krajów czy na inne kontynenty. Dzięki możliwościom, jakie otworzył przed nami powszechny home office, firmy mogą tworzyć w swoich strukturach globalne zespoły, zatrudniając pracowników, którzy nie muszą przeprowadzać się do Polski. 

Rozwiązanie Deel sprawdza się wszędzie tam, gdzie możliwa jest praca zdalna. Najczęściej z usług firmy korzystają przedstawiciele sektora technologicznego, ale też podmioty z innych branż. Deel działa w ponad 150 krajach i ma tam już ponad 15 000 klientów. Daje możliwość wypłacania wynagrodzeń pracownikom w ponad 120 walutach, także w kryptowalutach. W celu zaoferowania firmom globalnych umów zgodnych z prawem lokalnym, Deel zaangażował ponad 200 ekspertów prawnych na całym świecie. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA