REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy: Mobilność postępuje – lojalność zatrudnionych spada

Pracujący są nastawieni na zmianę i jest to globalny trend
Pracujący są nastawieni na zmianę i jest to globalny trend
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Powoli kończy się era przywiązania pracownika do pracodawcy, a lojalność stopniowo zanika – dowodzą badania firm rekrutacyjnych. Licząc się z coraz mniejszą pulą rąk do pracy, zatrudniający są zmuszeni pozyskiwać wciąż nowych kandydatów, także z zagranicy. W dobie tak dużej mobilności w światowym zatrudnieniu, pracodawców wspierają kompleksowe rozwiązania dla branży HR.

Pracujący są nastawieni na zmianę i jest to globalny trend. Na całym świecie 94 proc. wszystkich pracowników jest otwartych na poszukiwanie nowych wyzwań zawodowych, w Polsce odsetek ten wynosi 90 proc. – dowiadujemy się z badania firmy rekrutacyjnej PageGroup. Podobnych wniosków dostarcza raport Klubu Dyrektorek i Dyrektorów PR (KDPR) zrealizowany we współpracy z Kantar Polska. W ocenie menadżerów HR oraz dyrektorów odpowiedzialnych za kluczowe zespoły i obszary zarządzania z czołowych polskich firm, zatrudnieni oczekują przede wszystkim zapewnienia work–life balance (97 proc.) oraz możliwości wyboru między pracą zdalną a stacjonarną (94 proc.). Istotną nowością zauważoną przez pracodawców wśród pracowników po pandemii jest większa gotowość do zmiany pracy oraz wyższe wymagania płacowe.

Autopromocja

Nielojalny pracownik odchodzi

Pracownicy stawiają na rozwój, nie zważając na lojalność wobec pracodawcy. Oczekują przede wszystkim elastyczności co do miejsca wykonywania pracy, co wiąże się bezpośrednio z równowagą w życiu zawodowym i prywatnym. Choć pracodawcy bardzo się starają, by podtrzymać lojalność i zaufanie pracowników, na konkurencyjnym rynku pracy nie jest to łatwe. Ponad jedna trzecia firm stawia na benefity pozapłacowe, takie jak opieka medyczna, dodatkowe przekąski czy bony na rozrywkę kulturalną. Jednak to wynagrodzenie jest kluczowym motorem zmiany – kandydaci rozglądający się za nowym miejscem pracy zwracają uwagę przede wszystkim na zarobki (26 proc. wskazań). 

Trudno zatrzymać najcenniejszych

W Polsce jest obecnie najniższe w Europie bezrobocie. W kwietniu wyniosło 2,7 proc. – wynika z najnowszych danych Eurostatu. To najniższy wskaźnik w całej Unii (przy czym taka sama stopa bezrobocia jest także w Czechach).

 – Rynek pracy zmienia się więc na niekorzyść pracodawców, którzy do wyboru mają coraz bardziej ograniczoną liczbę talentów. Wykwalifikowani specjaliści stają się coraz drożsi i trudniejsi do znalezienia – podkreśla Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Korzyści i zagrożenia pracy zdalnej

Upowszechnienie się pracy zdalnej, dzięki której pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki poza siedzibą firmy, to potężne narzędzie w ich ręku. Mogą pracować dla kogo chcą, skąd chcą i jak chcą. Nie dziwi więc ich zwiększona mobilność, porzucanie niesatysfakcjonującej posady i nielojalna postawa. Jednak dla pracodawców ta forma świadczenia obowiązków to także potężne źródło korzyści. Nie mając wyboru, otwierają się na nowe kierunki rekrutacji – dowodzi Raport Deel State of Global Hiring 2022. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Dziś granice państw nie mają dużego znaczenia, nie są poważną barierą. Rozwój pracy zdalnej to więc z jednej strony wyzwanie dla polskich firm, które muszą konkurować z zachodnimi organizacjami podbierającymi im zasoby, ale z drugiej  ogromna szansa na dotarcie do kandydatów z innych krajów – dodaje  Liina Laas.

Większe zapotrzebowanie rynku pracy

Według badania „Barometr ManpowerGroup – Perspektywy Zatrudnienia”, nawet jeśli sektor IT – swoisty papierek lakmusowy sytuacji rynkowej – ostatnio lekko wyhamował, to niedobór talentów z tego powodu nie zmalał. Jest niezmiennie duży, szacowany w Polsce na około 50 tysięcy specjalistów. Skoro brakuje ich na lokalnym podwórku, to firmy są zmuszone szukać pracowników za granicą. Liczba zatrudnionych w branży jest wciąż niewystarczająca względem potrzeb biznesu, który napędza coraz szybsza cyfryzacja gospodarki. W Polsce nadal brakuje projektantów i administratorów baz danych, programistów, specjalistów ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych, a także specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki – wynika z raportu „Barometr zawodów 2022” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Pracownicy bez granic

Sytuacja niedoboru pracowników z pewnością hamuje rozwój gospodarczy i konkurencyjność Polski. Wciąż rośnie także grupa specjalistów mieszkających nad Wisłą, ale wykonujących pracę dla firm z Europy Zachodniej czy z USA. Polscy przedsiębiorcy także powinni więc wykorzystać strategię zagranicznych konkurentów i wyruszyć na poszukiwania pracowników do innych krajów czy na inne kontynenty. Dzięki możliwościom, jakie otworzył przed nami powszechny home office, firmy mogą tworzyć w swoich strukturach globalne zespoły, zatrudniając pracowników, którzy nie muszą przeprowadzać się do Polski. 

Rozwiązanie Deel sprawdza się wszędzie tam, gdzie możliwa jest praca zdalna. Najczęściej z usług firmy korzystają przedstawiciele sektora technologicznego, ale też podmioty z innych branż. Deel działa w ponad 150 krajach i ma tam już ponad 15 000 klientów. Daje możliwość wypłacania wynagrodzeń pracownikom w ponad 120 walutach, także w kryptowalutach. W celu zaoferowania firmom globalnych umów zgodnych z prawem lokalnym, Deel zaangażował ponad 200 ekspertów prawnych na całym świecie. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  REKLAMA

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  REKLAMA

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA