REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy: Mobilność postępuje – lojalność zatrudnionych spada

Pracujący są nastawieni na zmianę i jest to globalny trend
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Powoli kończy się era przywiązania pracownika do pracodawcy, a lojalność stopniowo zanika – dowodzą badania firm rekrutacyjnych. Licząc się z coraz mniejszą pulą rąk do pracy, zatrudniający są zmuszeni pozyskiwać wciąż nowych kandydatów, także z zagranicy. W dobie tak dużej mobilności w światowym zatrudnieniu, pracodawców wspierają kompleksowe rozwiązania dla branży HR.

Pracujący są nastawieni na zmianę i jest to globalny trend. Na całym świecie 94 proc. wszystkich pracowników jest otwartych na poszukiwanie nowych wyzwań zawodowych, w Polsce odsetek ten wynosi 90 proc. – dowiadujemy się z badania firmy rekrutacyjnej PageGroup. Podobnych wniosków dostarcza raport Klubu Dyrektorek i Dyrektorów PR (KDPR) zrealizowany we współpracy z Kantar Polska. W ocenie menadżerów HR oraz dyrektorów odpowiedzialnych za kluczowe zespoły i obszary zarządzania z czołowych polskich firm, zatrudnieni oczekują przede wszystkim zapewnienia work–life balance (97 proc.) oraz możliwości wyboru między pracą zdalną a stacjonarną (94 proc.). Istotną nowością zauważoną przez pracodawców wśród pracowników po pandemii jest większa gotowość do zmiany pracy oraz wyższe wymagania płacowe.

Autopromocja

Nielojalny pracownik odchodzi

Pracownicy stawiają na rozwój, nie zważając na lojalność wobec pracodawcy. Oczekują przede wszystkim elastyczności co do miejsca wykonywania pracy, co wiąże się bezpośrednio z równowagą w życiu zawodowym i prywatnym. Choć pracodawcy bardzo się starają, by podtrzymać lojalność i zaufanie pracowników, na konkurencyjnym rynku pracy nie jest to łatwe. Ponad jedna trzecia firm stawia na benefity pozapłacowe, takie jak opieka medyczna, dodatkowe przekąski czy bony na rozrywkę kulturalną. Jednak to wynagrodzenie jest kluczowym motorem zmiany – kandydaci rozglądający się za nowym miejscem pracy zwracają uwagę przede wszystkim na zarobki (26 proc. wskazań). 

Trudno zatrzymać najcenniejszych

W Polsce jest obecnie najniższe w Europie bezrobocie. W kwietniu wyniosło 2,7 proc. – wynika z najnowszych danych Eurostatu. To najniższy wskaźnik w całej Unii (przy czym taka sama stopa bezrobocia jest także w Czechach).

 – Rynek pracy zmienia się więc na niekorzyść pracodawców, którzy do wyboru mają coraz bardziej ograniczoną liczbę talentów. Wykwalifikowani specjaliści stają się coraz drożsi i trudniejsi do znalezienia – podkreśla Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Korzyści i zagrożenia pracy zdalnej

Upowszechnienie się pracy zdalnej, dzięki której pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki poza siedzibą firmy, to potężne narzędzie w ich ręku. Mogą pracować dla kogo chcą, skąd chcą i jak chcą. Nie dziwi więc ich zwiększona mobilność, porzucanie niesatysfakcjonującej posady i nielojalna postawa. Jednak dla pracodawców ta forma świadczenia obowiązków to także potężne źródło korzyści. Nie mając wyboru, otwierają się na nowe kierunki rekrutacji – dowodzi Raport Deel State of Global Hiring 2022. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Dziś granice państw nie mają dużego znaczenia, nie są poważną barierą. Rozwój pracy zdalnej to więc z jednej strony wyzwanie dla polskich firm, które muszą konkurować z zachodnimi organizacjami podbierającymi im zasoby, ale z drugiej  ogromna szansa na dotarcie do kandydatów z innych krajów – dodaje  Liina Laas.

Większe zapotrzebowanie rynku pracy

Według badania „Barometr ManpowerGroup – Perspektywy Zatrudnienia”, nawet jeśli sektor IT – swoisty papierek lakmusowy sytuacji rynkowej – ostatnio lekko wyhamował, to niedobór talentów z tego powodu nie zmalał. Jest niezmiennie duży, szacowany w Polsce na około 50 tysięcy specjalistów. Skoro brakuje ich na lokalnym podwórku, to firmy są zmuszone szukać pracowników za granicą. Liczba zatrudnionych w branży jest wciąż niewystarczająca względem potrzeb biznesu, który napędza coraz szybsza cyfryzacja gospodarki. W Polsce nadal brakuje projektantów i administratorów baz danych, programistów, specjalistów ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych, a także specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki – wynika z raportu „Barometr zawodów 2022” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Pracownicy bez granic

Sytuacja niedoboru pracowników z pewnością hamuje rozwój gospodarczy i konkurencyjność Polski. Wciąż rośnie także grupa specjalistów mieszkających nad Wisłą, ale wykonujących pracę dla firm z Europy Zachodniej czy z USA. Polscy przedsiębiorcy także powinni więc wykorzystać strategię zagranicznych konkurentów i wyruszyć na poszukiwania pracowników do innych krajów czy na inne kontynenty. Dzięki możliwościom, jakie otworzył przed nami powszechny home office, firmy mogą tworzyć w swoich strukturach globalne zespoły, zatrudniając pracowników, którzy nie muszą przeprowadzać się do Polski. 

Rozwiązanie Deel sprawdza się wszędzie tam, gdzie możliwa jest praca zdalna. Najczęściej z usług firmy korzystają przedstawiciele sektora technologicznego, ale też podmioty z innych branż. Deel działa w ponad 150 krajach i ma tam już ponad 15 000 klientów. Daje możliwość wypłacania wynagrodzeń pracownikom w ponad 120 walutach, także w kryptowalutach. W celu zaoferowania firmom globalnych umów zgodnych z prawem lokalnym, Deel zaangażował ponad 200 ekspertów prawnych na całym świecie. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA