Kategorie

Pokryzysowa lekcja

Halina Guryn
Halina Guryn
Rozmowa z Michaelem J. Gibbsem, profesorem University of Chicago, Booth School of Business

● Jakie są najważniejsze wnioski z ostatniego kryzysu finansowego dla liderów przedsiębiorstw?

Europa Środkowa i Wschodnia, w szczególności Polska, miały szczęście, że globalna recesja nie wpłynęła na ich gospodarki tak dotkliwie, jak to miało miejsce w USA i Europie Zachodniej. Niemniej jednak był to trudny czas. Recesja formalnie skończyła się w Stanach Zjednoczonych, ale wzrost gospodarczy będzie jeszcze przez jakiś czas bardzo powolny, co będzie miało również wpływ na rejon CEE. Istnieją oczywiste makroekonomiczne wnioski z kryzysu finansowego, ale skupię się na lekcji dla HR.

● Czego w takim razie menedżerowie HR mogli nauczyć się z kryzysu?

Ważną sprawą, jaką zaobserwowałem w firmach na całym świecie, jest to, że kryzys pokazał każdemu przedsiębiorstwu, na ile jest ono odporne i zdolne elastycznie dostosować się do istniejącej sytuacji. Niektóre przedsiębiorstwa zareagowały na recesję w sposób szybki, konstruktywny i całościowy, a w pewnych przypadkach niemal proaktywnie. Firmy te rozpoznały i zaakceptowały kryzys oraz natychmiast podjęły poważne, a zarazem bolesne kroki. Inne przedsiębiorstwa reagowały powoli, a nawet w pewnym stopniu z zaprzeczeniem wobec tego, co działo się na rynku. Tym firmom powiodło się gorzej, ponieważ ich problemy jeszcze bardziej skumulowały się, a ich próby rozwiązania nie przyniosły pozytywnych wyników.

● Czy zaobserwował Pan konkretne reakcje liderów?

Tu mamy drugą lekcję z kryzysu: firmy, które odpowiednio zareagowały na recesję, zrobiły tak za sprawą dobrego przywództwa. Przede wszystkim jest to związane z nałożeniem poważnych obciążeń na liderów organizacji. Zauważyłem na przykład, że jedna z firm natychmiast wyraźnie obcięła wynagrodzenia menedżerów na najwyższym szczeblu organizacji. Cięcia płac stopniowo przesuwano w dół organizacji, w miarę potrzeb, ale zaczęto na szczycie. Dzięki temu znacznie bardziej wiarygodna stała się decyzja szefów firmy o redukcji wynagrodzeń na niższych szczeblach. Zarząd zyskał szacunek i zaufanie ludzi. Mógł również przekonać pracowników i zdobyć ich akceptację dla decyzji dotyczącej zmniejszenia liczby godzin pracy, a co za tym idzie – obniżenia kosztów i zwiększenia produktywności. W rezultacie firma ta dość dobrze poradziła sobie w momencie największej recesji. Z tego wynika też trzecia lekcja z kryzysu.

● Jaka?

Taka, że firmy tak naprawdę dowiedziały się, kim są ich najbardziej obiecujący przyszli liderzy. Ta recesja była niesamowitą okazją do tego, aby zobaczyć, którzy menedżerowie zareagowali konstruktywnie, kreatywnie i szybko na pojawiające się problemy. Niektórzy dostosowali się i wprowadzili innowacje, aby naprawić skutki kryzysu. Pozostali unikali problemów i starali się zrzucać winę na innych. Najwyższe kierownictwo powinno było zwrócić uwagę właśnie na to, kto w firmie poradził sobie z kryzysem najlepiej. W ten sposób można było wskazać najlepszych kandydatów do rozwoju, promowania i inwestowania na przyszłość.

● Kryzys pomagał czy przeszkadzał firmom w dokonywaniu zmian?

Z moich obserwacji wynika, że poważna recesja jest okazją do dużych zmian organizacyjnych trudnych do wprowadzenia w bardziej normalnych okresach gospodarczych. I w tym jest następna lekcja z niedawnego kryzysu. Działanie firm w warunkach załamania gospodarczego nadawało większą wiarygodność zmianom organizacyjnym. Zmianom, które były niezbędne i planowane, ale wcześniej nie było widać chęci, aby je wdrożyć. Firmy powinny więc wyciągnąć te plany zmian z półki, powrócić do tych pomysłów. Muszą wykorzystać sytuację gospodarczą do tego, aby budować w organizacji świadomość potrzeby zmian, a także zaangażować organizację w ich projektowanie i wdrażanie. To jest szczególnie ważne w odniesieniu do zmian skoncentrowanych na redukcji kosztów, zwiększeniu wydajności oraz poprawie jakości i usługi.


● Jak liderzy HR mogą przygotować ludzi do działania w warunkach gospodarki po kryzysie?

Jedną z najważniejszych rzeczy, które HR może zrobić, to zacząć znowu myśleć o rekrutacji. Na rynku jest wiele osób z dużym potencjałem gotowych pracować za mniejsze wynagrodzenie, co wynika m.in. z bezrobocia i restrukturyzacji w wielu gałęziach przemysłu. Jest znacznie więcej niż w normalnych czasach bardzo utalentowanych osób, które szukają pracy. A zatem najszybciej, jak tylko jest to możliwe pod względem ekonomicznym, firmy powinny poważnie rozważyć strategiczne i selektywne zatrudnianie pracowników na kluczowych stanowiskach.

● Zatem, na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Oto kilka ważnych wskazówek:

Reklama

● Bądź selektywny, uważnie wybieraj – jest wiele osób z dużym talentem poszukujących pracy, ale też ogólna pula miejsc pracy również uległa poszerzeniu. Istnieją więc możliwości rekrutacji odpowiednich osób, ale trzeba być ostrożnym i podejmować odpowiednie środki, aby takie osoby zidentyfikować i pozyskać.

● Bądź kreatywny i bardziej otwarty. Wiele osób z wysokim potencjałem, które chciałbyś zatrudnić, może mieć niestandardowe doświadczenie zawodowe z nietypowych miejsc pracy (w porównaniu z ludźmi dotychczas zatrudnionymi). Dlatego należy szukać osób o dużych osiągnięciach – takich, którzy udowodnili, że są wytrzymali i elastyczni w podejściu do różnych sytuacji. Takie osoby są bardziej skłonne, aby przenieść się do innej branży, jednocześnie przynosząc ze sobą nowe pomysły. Istnieje pewne ryzyko w zatrudnianiu ludzi z niestandardowym doświadczeniem, ale biorąc pod uwagę dużą liczbę utalentowanych osób na rynku, jest relatywnie dużo zalet wykorzystania szansy na zatrudnianie tego typu pracowników.

Reklama

● Zwróć uwagę na morale pracowników – pracownicy byli zwalniani, zmniejszano im płace i redukowano świadczenia. Zostali zmuszeni, aby wkładać jeszcze więcej wysiłku, dawać z siebie dużo więcej niż dotychczas. To trwa już od dłuższego czasu, a jednocześnie nie widać zbyt wielu pozytywnych rezultatów tego działania. Firmy powinny więc stosować wszelkie środki i metody, aby zachęcać pracowników, okazywać im uznanie i dawać nagrody.

Firmy powinny zwracać szczególną uwagę na branże, w których pracownicy mogą stosunkowo łatwo znaleźć nową pracę – takie jak technologia informacyjna. Jak wspomniałem, morale pracowników często jest dzisiaj bardzo niskie. Jednak poziom zatrudnienia zaczyna rosnąć. Tacy pracownicy są najbardziej skłonni, aby odejść z firmy w chwili, kiedy sytuacja na rynku zacznie się poprawiać. Z tego względu, jeżeli są dobrymi pracownikami, należy zwrócić szczególną uwagę na rozpoznanie ich i skuteczne zatrzymanie w firmie.

● Dziękuję za rozmowę.

Michael J. Gibbs

od 2002 roku profesor University of Chicago, Booth School of Business, gdzie wykłada na Wydziale Ekonomii Zarządzania Personelem. Absolwent Harvard Business School (International Senior Management Program) oraz Wydziału Ekonomii University of Chicago. Wykładowca na wielu uczelniach biznesowych, m.in. Aarhus School of Business w Danii, Fondation Nationale des Sciences Politiques w Paryżu, Institute for International Studies w Stanford University, a także na Uniwersytecie w Michigan oraz Harvard Business School. Autor licznych publikacji z zakresu HRM.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?