REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

Jak być liderem przyszłości?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

Często zastanawiamy się, co sprawia, że pewni ludzie osiągają lepsze wyniki w życiu i w pracy niż inni. Dostrzegamy, że niektórzy z nas mają niezwykłą zdolność do nawiązywania relacji, przekonywania innych do swojego punktu widzenia i forsowania własnych pomysłów. Z kolei inni wyróżniają się racjonalnym podejściem do problemów, skupieniem i determinacją w dążeniu do celu. Kiedy obserwujemy liderów w akcji, dostrzegamy te różnice. To nie tylko ostateczne efekty ich pracy robią wrażenie, ale przede wszystkim sposób, w jaki te efekty są osiągane. Czy jest to skutek ich naturalnych talentów, nabytej wiedzy, czy może po prostu doświadczenia? Jakie cechy i umiejętności decydują o tym, że stają się oni inspiracją dla innych?

REKLAMA

Autopromocja

Samoświadomość kluczem do sukcesu 

Podziwiamy charyzmatycznych liderów, którzy działają z niezwykłą skutecznością. Marzymy o tym, by być tacy jak oni: podejmować trafne decyzje, wpływać na ludzi i inspirować ich do działania. Zastanawiamy się, co musimy w sobie zmienić, poprawić, czego jeszcze musimy się nauczyć, aby być tacy jak oni. Nie dostrzegamy natomiast tego, co jest najlepsze w nas samych i nie koncentrujemy się na rozwijaniu swojego potencjału.

Prawdziwy sukces rodzi się z głębokiej świadomości własnych talentów – taką tezę postawił Donald O. Clifton, wybitny amerykański psycholog, prezes instytutu Gallupa. Zamiast skupiać się na tym, czego nam brakuje, powinniśmy zastanowić się, co w nas jest wyjątkowe i jak możemy to wykorzystać. Jego badania doprowadziły do stworzenia testu Clifton StrengthsFinder, który pomógł wielu liderom odkryć swoje talenty, obszary największego potencjału i na tej podstawie budować mocne strony. Świadomość swoich obszarów siły i umiejętne wykorzystywanie ich w działaniu daje nie tylko doskonałe rezultaty w osiąganiu celów, ale też zwiększa naszą satysfakcję z tego, co robimy i jak żyjemy.

Lider, czyli kto? 

Lider to nie tylko tytuł czy stanowisko. To przede wszystkim postawa. To sposób, w jaki patrzymy na ludzi, traktujemy ich, podejmujemy decyzje i radzimy sobie w trudnych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy zarządzamy wielkim przedsiębiorstwem, małym zespołem, czy po prostu jesteśmy aktywnymi członkami grupy, to właśnie nasze umiejętności liderskie decydują o tym, jak wpływamy na innych. W przywództwie chodzi nie tylko o to, co robimy i jakie decyzje podejmujemy, ale również o to, w jaki sposób działamy.

Oprócz analitycznego i logicznego myślenia, kluczowe są umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii, kreatywność i inicjatywa – taki obraz lidera przyszłości rysuje raport Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum). Jednak równie ważne są kompetencje takie jak przywództwo, wpływ społeczny, elastyczność czy odporność psychiczna. Pytanie brzmi: w jaki sposób szukać tych cech w sobie i jak je rozwijać?

Odkryj swój potencjał

Przede wszystkim poszukaj pierwiastka lidera w sobie. Zastanów się, kiedy działasz najbardziej naturalnie, kiedy Twoje reakcje są autentyczne i kiedy myślisz w sposób, który jest dla Ciebie charakterystyczny. Jeżeli cały wysiłek i całą energię, którą poświęcasz na rozwój skoncentrujesz w obszarach swojego największego potencjału, osiągniesz niesamowite rezultaty. 

Zbudujesz mocne strony, które pozwolą Ci osiągać kolejne sukcesy. Co nie mniej ważne zyskasz ogromną przyjemność z samego procesu działania, zgodnie ze swoimi naturalnymi cechami (talentami). Sukces najbardziej cieszy, kiedy działasz zgodnie ze sobą, w swój indywidualny, wyjątkowy sposób.

Zbuduj styl liderski

Budując, rozwijając kompetencje liderskie, przyglądaj się liderom, których szanujesz, którymi się inspirujesz. Obserwuj ich, analizuj ich zachowania i decyzje. Nie chodzi jednak o to, byś stał się ich dokładnym odbiciem, nie kopiuj, nie stawaj się ich klonem. Twoja siła tkwi w indywidualności. Te obserwacje powinny służyć Ci przede wszystkim do głębszego poznania siebie. 

Samoświadomość jest kluczem do prawdziwego liderstwa. Dzięki niej możesz zbudować własną, unikalną drogę i styl przywództwa. Skupiając się na swoim potencjale i naturalnych cechach, zdobędziesz wszystkie niezbędne kompetencje, by stać się wybitnym liderem.

Beata Pluta

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Beata Pluta

 

Beata Pluta

Źródło zewnętrzne

Beata Pluta – Trener biznesu, akredytowany Mentor biznesu EMCC, Certyfikowany Coach Mocnych Stron, Certyfikowany trener FRIS. Wykładowca i opiekun kierunków menedżerskich studiów podyplomowych oraz wykładowca studiów MBA na Uniwersytecie WSB Merito Szczecin. Prowadzi programy rozwoju talentów oraz wdraża systemy mentoringu wewnętrznego w przedsiębiorstwach.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA