REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

Jak być liderem przyszłości?
Jak być liderem przyszłości?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

Często zastanawiamy się, co sprawia, że pewni ludzie osiągają lepsze wyniki w życiu i w pracy niż inni. Dostrzegamy, że niektórzy z nas mają niezwykłą zdolność do nawiązywania relacji, przekonywania innych do swojego punktu widzenia i forsowania własnych pomysłów. Z kolei inni wyróżniają się racjonalnym podejściem do problemów, skupieniem i determinacją w dążeniu do celu. Kiedy obserwujemy liderów w akcji, dostrzegamy te różnice. To nie tylko ostateczne efekty ich pracy robią wrażenie, ale przede wszystkim sposób, w jaki te efekty są osiągane. Czy jest to skutek ich naturalnych talentów, nabytej wiedzy, czy może po prostu doświadczenia? Jakie cechy i umiejętności decydują o tym, że stają się oni inspiracją dla innych?

Autopromocja

Samoświadomość kluczem do sukcesu 

Podziwiamy charyzmatycznych liderów, którzy działają z niezwykłą skutecznością. Marzymy o tym, by być tacy jak oni: podejmować trafne decyzje, wpływać na ludzi i inspirować ich do działania. Zastanawiamy się, co musimy w sobie zmienić, poprawić, czego jeszcze musimy się nauczyć, aby być tacy jak oni. Nie dostrzegamy natomiast tego, co jest najlepsze w nas samych i nie koncentrujemy się na rozwijaniu swojego potencjału.

Prawdziwy sukces rodzi się z głębokiej świadomości własnych talentów – taką tezę postawił Donald O. Clifton, wybitny amerykański psycholog, prezes instytutu Gallupa. Zamiast skupiać się na tym, czego nam brakuje, powinniśmy zastanowić się, co w nas jest wyjątkowe i jak możemy to wykorzystać. Jego badania doprowadziły do stworzenia testu Clifton StrengthsFinder, który pomógł wielu liderom odkryć swoje talenty, obszary największego potencjału i na tej podstawie budować mocne strony. Świadomość swoich obszarów siły i umiejętne wykorzystywanie ich w działaniu daje nie tylko doskonałe rezultaty w osiąganiu celów, ale też zwiększa naszą satysfakcję z tego, co robimy i jak żyjemy.

Lider, czyli kto? 

Lider to nie tylko tytuł czy stanowisko. To przede wszystkim postawa. To sposób, w jaki patrzymy na ludzi, traktujemy ich, podejmujemy decyzje i radzimy sobie w trudnych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy zarządzamy wielkim przedsiębiorstwem, małym zespołem, czy po prostu jesteśmy aktywnymi członkami grupy, to właśnie nasze umiejętności liderskie decydują o tym, jak wpływamy na innych. W przywództwie chodzi nie tylko o to, co robimy i jakie decyzje podejmujemy, ale również o to, w jaki sposób działamy.

Oprócz analitycznego i logicznego myślenia, kluczowe są umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii, kreatywność i inicjatywa – taki obraz lidera przyszłości rysuje raport Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum). Jednak równie ważne są kompetencje takie jak przywództwo, wpływ społeczny, elastyczność czy odporność psychiczna. Pytanie brzmi: w jaki sposób szukać tych cech w sobie i jak je rozwijać?

Odkryj swój potencjał

Przede wszystkim poszukaj pierwiastka lidera w sobie. Zastanów się, kiedy działasz najbardziej naturalnie, kiedy Twoje reakcje są autentyczne i kiedy myślisz w sposób, który jest dla Ciebie charakterystyczny. Jeżeli cały wysiłek i całą energię, którą poświęcasz na rozwój skoncentrujesz w obszarach swojego największego potencjału, osiągniesz niesamowite rezultaty. 

Zbudujesz mocne strony, które pozwolą Ci osiągać kolejne sukcesy. Co nie mniej ważne zyskasz ogromną przyjemność z samego procesu działania, zgodnie ze swoimi naturalnymi cechami (talentami). Sukces najbardziej cieszy, kiedy działasz zgodnie ze sobą, w swój indywidualny, wyjątkowy sposób.

Zbuduj styl liderski

Budując, rozwijając kompetencje liderskie, przyglądaj się liderom, których szanujesz, którymi się inspirujesz. Obserwuj ich, analizuj ich zachowania i decyzje. Nie chodzi jednak o to, byś stał się ich dokładnym odbiciem, nie kopiuj, nie stawaj się ich klonem. Twoja siła tkwi w indywidualności. Te obserwacje powinny służyć Ci przede wszystkim do głębszego poznania siebie. 

Samoświadomość jest kluczem do prawdziwego liderstwa. Dzięki niej możesz zbudować własną, unikalną drogę i styl przywództwa. Skupiając się na swoim potencjale i naturalnych cechach, zdobędziesz wszystkie niezbędne kompetencje, by stać się wybitnym liderem.

Beata Pluta

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Beata Pluta

 

Beata Pluta

Źródło zewnętrzne

Beata Pluta – Trener biznesu, akredytowany Mentor biznesu EMCC, Certyfikowany Coach Mocnych Stron, Certyfikowany trener FRIS. Wykładowca i opiekun kierunków menedżerskich studiów podyplomowych oraz wykładowca studiów MBA na Uniwersytecie WSB Merito Szczecin. Prowadzi programy rozwoju talentów oraz wdraża systemy mentoringu wewnętrznego w przedsiębiorstwach.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  REKLAMA