REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

Jak być liderem przyszłości?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

Często zastanawiamy się, co sprawia, że pewni ludzie osiągają lepsze wyniki w życiu i w pracy niż inni. Dostrzegamy, że niektórzy z nas mają niezwykłą zdolność do nawiązywania relacji, przekonywania innych do swojego punktu widzenia i forsowania własnych pomysłów. Z kolei inni wyróżniają się racjonalnym podejściem do problemów, skupieniem i determinacją w dążeniu do celu. Kiedy obserwujemy liderów w akcji, dostrzegamy te różnice. To nie tylko ostateczne efekty ich pracy robią wrażenie, ale przede wszystkim sposób, w jaki te efekty są osiągane. Czy jest to skutek ich naturalnych talentów, nabytej wiedzy, czy może po prostu doświadczenia? Jakie cechy i umiejętności decydują o tym, że stają się oni inspiracją dla innych?

REKLAMA

Autopromocja

Samoświadomość kluczem do sukcesu 

Podziwiamy charyzmatycznych liderów, którzy działają z niezwykłą skutecznością. Marzymy o tym, by być tacy jak oni: podejmować trafne decyzje, wpływać na ludzi i inspirować ich do działania. Zastanawiamy się, co musimy w sobie zmienić, poprawić, czego jeszcze musimy się nauczyć, aby być tacy jak oni. Nie dostrzegamy natomiast tego, co jest najlepsze w nas samych i nie koncentrujemy się na rozwijaniu swojego potencjału.

Prawdziwy sukces rodzi się z głębokiej świadomości własnych talentów – taką tezę postawił Donald O. Clifton, wybitny amerykański psycholog, prezes instytutu Gallupa. Zamiast skupiać się na tym, czego nam brakuje, powinniśmy zastanowić się, co w nas jest wyjątkowe i jak możemy to wykorzystać. Jego badania doprowadziły do stworzenia testu Clifton StrengthsFinder, który pomógł wielu liderom odkryć swoje talenty, obszary największego potencjału i na tej podstawie budować mocne strony. Świadomość swoich obszarów siły i umiejętne wykorzystywanie ich w działaniu daje nie tylko doskonałe rezultaty w osiąganiu celów, ale też zwiększa naszą satysfakcję z tego, co robimy i jak żyjemy.

Lider, czyli kto? 

Lider to nie tylko tytuł czy stanowisko. To przede wszystkim postawa. To sposób, w jaki patrzymy na ludzi, traktujemy ich, podejmujemy decyzje i radzimy sobie w trudnych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy zarządzamy wielkim przedsiębiorstwem, małym zespołem, czy po prostu jesteśmy aktywnymi członkami grupy, to właśnie nasze umiejętności liderskie decydują o tym, jak wpływamy na innych. W przywództwie chodzi nie tylko o to, co robimy i jakie decyzje podejmujemy, ale również o to, w jaki sposób działamy.

Oprócz analitycznego i logicznego myślenia, kluczowe są umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii, kreatywność i inicjatywa – taki obraz lidera przyszłości rysuje raport Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum). Jednak równie ważne są kompetencje takie jak przywództwo, wpływ społeczny, elastyczność czy odporność psychiczna. Pytanie brzmi: w jaki sposób szukać tych cech w sobie i jak je rozwijać?

Odkryj swój potencjał

Przede wszystkim poszukaj pierwiastka lidera w sobie. Zastanów się, kiedy działasz najbardziej naturalnie, kiedy Twoje reakcje są autentyczne i kiedy myślisz w sposób, który jest dla Ciebie charakterystyczny. Jeżeli cały wysiłek i całą energię, którą poświęcasz na rozwój skoncentrujesz w obszarach swojego największego potencjału, osiągniesz niesamowite rezultaty. 

Zbudujesz mocne strony, które pozwolą Ci osiągać kolejne sukcesy. Co nie mniej ważne zyskasz ogromną przyjemność z samego procesu działania, zgodnie ze swoimi naturalnymi cechami (talentami). Sukces najbardziej cieszy, kiedy działasz zgodnie ze sobą, w swój indywidualny, wyjątkowy sposób.

Zbuduj styl liderski

Budując, rozwijając kompetencje liderskie, przyglądaj się liderom, których szanujesz, którymi się inspirujesz. Obserwuj ich, analizuj ich zachowania i decyzje. Nie chodzi jednak o to, byś stał się ich dokładnym odbiciem, nie kopiuj, nie stawaj się ich klonem. Twoja siła tkwi w indywidualności. Te obserwacje powinny służyć Ci przede wszystkim do głębszego poznania siebie. 

Samoświadomość jest kluczem do prawdziwego liderstwa. Dzięki niej możesz zbudować własną, unikalną drogę i styl przywództwa. Skupiając się na swoim potencjale i naturalnych cechach, zdobędziesz wszystkie niezbędne kompetencje, by stać się wybitnym liderem.

Beata Pluta

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Beata Pluta

 

Beata Pluta

Źródło zewnętrzne

Beata Pluta – Trener biznesu, akredytowany Mentor biznesu EMCC, Certyfikowany Coach Mocnych Stron, Certyfikowany trener FRIS. Wykładowca i opiekun kierunków menedżerskich studiów podyplomowych oraz wykładowca studiów MBA na Uniwersytecie WSB Merito Szczecin. Prowadzi programy rozwoju talentów oraz wdraża systemy mentoringu wewnętrznego w przedsiębiorstwach.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Późniejszy termin wyłączenia możliwości wystawiania e-ZLA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że z opóźniony został termin planowanego wyłączenia możliwości wystawiania e-ZLA z Pulpitu Lekarza.

Komunikat ZUS: Portal PUE/eZUS będzie niedostępny

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o konieczności przeprowadzenia prac serwisowych portalu PUE/ZUS. W związku z powyższym portal będzie niedostępny.

Będzie dłuższy termin ważności zaświadczeń lekarskich. Zostaną też określone wzory mLegitymacji osoby niepełnosprawnej

Już wkrótce zmienią się przepisy rozporządzenia o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Zostanie wydłużony termin ważności zaświadczeń lekarskich. Ponadto określone zostaną wzory mLegitymacji osoby niepełnosprawnej.

Skuteczna inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników – komu się opłaca i dlaczego? [DEBATA]

7 listopada o godzinie 12.00 debatą Skuteczna inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników – komu się opłaca i dlaczego? Rozpoczynamy kampanię #jesieńzGŁOWĄ.

REKLAMA

Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie dla tysięcy osób. Na wypłatę trzeba będzie poczekać, ale będzie wyrównanie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Dzięki nowelizacji tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

Mieszkaniec domu pomocy społecznej nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

REKLAMA

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Uwaga! ZUS nie wypłaci rodzicom świadczenia Aktywnie w żłobku

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. czy ZUS wypłaci świadczenie rodzicom?

REKLAMA