| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > MBA – czy to się opłaca?

MBA – czy to się opłaca?

Studia MBA przestały być tak dużym atutem dla posiadających ten dyplom kandydatów do pracy, jak jeszcze 10 lat temu. Jest ich dużo i mają różne notowania. A jednak – jak wynika z badań – absolwenci Master of Business Administration mogą pochwalić się okołodwukrotnie lepszymi zarobkami niż pozostałe osoby na tych samych stanowiskach.

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2009 roku, osoba na stanowisku dyrektorskim zarabiała 20 tys. zł, jeśli mogła pochwalić się dyplomem MBA, a tylko 9900 zł, jeśli nie miała takiego wykształcenia. W przypadku stanowisk kierowniczych była to różnica 9500 do 5000 zł. Rośnie również liczba ogłoszeń pracy dla absolwentów. Według portalu infopraca.pl w ciągu ostatniego roku liczba ofert dla absolwentów studiów podyplomowych (w tym MBA) wzrosła o 15 proc.

Firmy oferujące swoim pracownikom dofinansowanie takich studiów zwykle zastanawiają się, czy po ich skończeniu będą w stanie zaproponować im u siebie adekwatną do nich ścieżkę rozwoju. Bo jeśli nie, to inwestują w konkurencję. Bo dyplom MBA to lepsze stanowisko, firma, zarobki... Czy rzeczywiście?

 Myślę, że trudno jest jednoznacznie określić, że jest to wynik dyplomu – mówi Wojciech Janus, farmaceuta z ukończonym MBA, doświadczeniem w sprzedaży, marketingu oraz dziale medycznym. – Na MBA idą w większości ludzie ambitni, którzy z dużym prawdopodobieństwem bez dyplomu, też mogliby zmienić pracę na lepszą – dodaje. Uważa, że MBA w Polsce to nadal nie są studia na poziomie światowym i jeszcze długo nimi nie będą. Podkreśla jednak, że lokalnie MBA daje znacznie szersze spojrzenie na pracę, stanowisko, projekty, problemy.

 Olbrzymią wartość posiadają nawiązane w trakcie studiów kontakty. – ALK robi profilowe MBA i naprawdę jest to duża wartość dodana, żeby poznać ludzi na podobnym etapie kariery. W moim przypadku takim dużym plusem było ułożyć i przygotować dalszą ścieżkę kariery (oraz narzędzia, które w tym pomagają) – ocenia Wojciech Janus.

Porównania i rankingi

Mamy dziś w kraju kilkadziesiąt programów noszących nazwę MBA, o bardzo różnej jakości. Chcąc wybrać te właściwe, możemy bez problemu dotrzeć do interesujących nas informacji.

Znajdziemy je m.in. na specjalnych portalach, w wyszukiwarkach internetowych, zestawieniach wg różnych kryteriów oraz w rankingach. Na przykład na stronie mbaportal.pl w wyszukiwarce znajduje się około 50 programów MBA oferowanych przez wyższe uczelnie w Polsce. Portal aktualizuje dane, komunikując się z uczelniami, a automatyczny przelicznik walut według bieżącego kursu NBP pozwala zestawić aktualne ceny poszczególnych kursów.

Koszt studiów MBA w Polsce waha się od 4 tys. do ponad 100 tys., a średnia cena wynosi około 30 tys. zł.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »