Kategorie

Jak z korzyścią dla siebie czytać poradniki doskonalenia umiejętności menedżerskich?

Paweł Smółka
Jestem osobą umotywowaną do pracy nad rozwojem własnych umiejętności menedżerskich. Oprócz uczęszczania na odpowiednie szkolenia staram się poświęcać czas na lekturę poradników dla menedżerów, które opisują, w jaki sposób warto zarządzać zespołem i komunikować się z podwładnymi, aby osiągać pożądane wyniki. Czasami jednak mam wrażenie, że lektura tych poradników w niczym mi tak naprawdę nie pomaga, że treści zawarte w nich są często dyskusyjne, a niekiedy wręcz nieżyciowe. Zastanawiam się, czy jest tak, że to ja nie potrafię zrozumieć przesłania tych lektur, czy też owe lektury upowszechniają rady, z których nie warto po prostu korzystać.

ODPOWIEDŹ

Udzielać rad jest łatwo. Być może za łatwo. Dlatego często słyszymy lub czytamy, co powinniśmy zrobić, ale najczęściej oferowane porady nie są ani szczególnie trafne (nie uwzględniają bowiem specyfiki sytuacji, w której się znajdujemy), ani praktyczne (zarysowują bowiem bardzo ogólnie pożądany kierunek działania, często mówią o tym, co powinniśmy zrobić, ale już nie precyzują, jak dokładnie należy tego dokonać). Jednak lektura dobrego poradnika może wymiernie przysłużyć się do naszego rozwoju osobistego i zawodowego. Będzie to możliwe, jeśli tylko zwrócimy uwagę na kilka kluczowych spraw związanych z czytaniem poradników i inspirowaniem się nimi.

Rozważny wybór

Lektura dobrego poradnika może być inspiracją i „pierwszym krokiem” do rozwoju nowych umiejętności lub udoskonalenia już posiadanych. Warto jednak podkreślić, że lektura sama w sobie nie stanowi działania wystarczającego do tego, aby wypracować lub udoskonalić pożądaną przez nas umiejętność. Co więcej, lektura zbyt wielu poradników jednocześnie może, zamiast inspirować do rozwoju, raczej zniechęcać do niego z powodu zamętu w głowie wywołanego licznymi, często sprzecznymi radami. Dobrą strategią jest uświadomienie sobie najpierw, czego chcielibyśmy się nauczyć, a następnie dokonanie wyboru jednego, dobrego poradnika, który uważnie przeczytamy. W trakcie wybierania lektury warto być wybrednym. Należy przejrzeć dostępne poradniki z danego tematu i sprawdzić, kim są ich autorzy oraz na jakiej podstawie zalecają określone rozwiązania. W szczególności warto przemyśleć, czy proponowane rozwiązania są adekwatne do sytuacji, w której obecnie się znajdujemy, kultury organizacji, w której pracujemy, stanowiska, które piastujemy, i zespołu, którym przyszło nam zarządzać. Łatwo jest ulec magii autorytetu i nie zauważyć, że rekomendowane sposoby zachowania lub techniki zarządzania mogą mieć bardzo ograniczone zastosowanie w naszym przypadku (chociażby z powodu różnic kulturowych i mentalności osób, którymi przyszło nam zarządzać).

Praktyczne stosowanie rad

Poradniki najczęściej reprezentują „techniczny” punkt widzenia. Opisują techniki czy wręcz sztuczki, na przykład odpowiedniego prezentowania siebie i budowania autorytetu lub komunikowania się z członkami zespołu. Kluczowe jest zdanie sobie sprawy z tego, że opanowanie technicznej strony danej umiejętności to dopiero początek kształtowania pożądanej przez nas kompetencji. Oprócz nauczenia się samej techniki należy rozwinąć umiejętność efektywnego korzystania z niej w kontaktach ze współpracownikami i podwładnymi. Wymaga to aktywnego eksperymentowania z daną techniką w trakcie codziennych interakcji w pracy oraz identyfikacji osób i sytuacji, w których dana technika sprawdza się oraz w których nie przynosi mimo wszystko większych korzyści, a być może wręcz naraża nas na niepotrzebne ryzyko. Mówiąc wprost: warto odróżnić „gadżety interpersonalne” (powierzchowne opanowane techniki) od kompetencji (wprawy w stosowaniu wybranych technik w realizacji konkretnych celów).

Ważny kontekst

W poradnikach najczęściej nie uwzględnia się w szczegółach licznych kontekstów, w których dana umiejętność może być zastosowana i pomocna. Trudno wszakże w poradniku opisać wszelkie możliwe sytuacje i związane z nimi niuanse stosowania rekomendowanych technik. Dla czytelnika oznacza to, że rady tam zawarte należy traktować nie tyle jako gotowy przepis, ile wskazówkę, którą trzeba samodzielnie przysposobić do warunków i osób, wobec których będziemy z nich korzystać. Lektura poradników wymaga od nas aktywności. Nie powinniśmy biernie przyswajać rad zalecanych przez autora. Naszym celem powinno być ich przemyślenie w świetle własnych celów i aktualnych możliwości działania. Czytanie poradników jest więc raczej w pewnym sensie interpretacją tekstu, w trakcie której zainspirowani lekturą tworzymy adekwatne dla siebie rozwiązanie, niż zapoznawaniem się z gotowym rozwiązaniem przedstawianym wprost przez autora.

Nie tylko czytanie

Wnioski, do których dochodzimy na podstawie lektury poradnika, jeśli mają rzeczywiście przyczynić się do udoskonalenia naszych umiejętności menedżerskich, muszą zostać przez nas wcielone w codzienną praktykę kontaktowania się ze współpracownikami i podwładnymi. Samo przeczytanie poradnika nie stanowi aktywności wystarczającej do nauczenia się lub rozwoju kompetencji. Konieczne jest aktywne eksperymentowanie z nowymi zachowaniami i testowanie ich przydatności w różnych sytuacjach oraz wobec różnych osób. W tym kontekście należy wspomnieć o paradoksalnym, podstępnym i szkodliwym dla rozwoju efekcie (nazywanym niekiedy efektem atrofii). Wiąże się on z osłabieniem motywacji do doskonalenia danej kompetencji po przeczytaniu poradnika, który zawiera rady, jak pracować nad jej rozwojem. Wiele osób nieświadomie utożsamia lekturę poradnika z działaniem wystarczającym do opanowania prezentowanej w nim umiejętności. Takie myślenie ma charakter życzeniowy. Jest oczywiste, że nierealistyczne oczekiwania nie mogą zostać spełnione. Wynikająca z tego frustracja jest jednak jak najbardziej realna i motywuje daną osobę albo do zaprzestania czytania jakichkolwiek (także tych dobrych) poradników, albo do sięgnięcia po kolejny poradnik w nadziei, że tym razem pozna sekretne techniki, które bez większego wysiłku oraz bez konieczności eksperymentowania i testowania nowych zachowań pozwolą jej osiągać pożądane rezultaty. W tym kontekście łatwo docenić rolę omawiania inspirującej lektury z trenerem. Trener podpowie, w jaki sposób przełożyć wskazówki zawarte w poradniku na konkretny i wykonalny plan działania, a następnie pomoże nam we wdrażaniu planu w codzienną praktykę.


Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.