| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Jak z korzyścią dla siebie czytać poradniki doskonalenia umiejętności menedżerskich?

Jak z korzyścią dla siebie czytać poradniki doskonalenia umiejętności menedżerskich?

Jestem osobą umotywowaną do pracy nad rozwojem własnych umiejętności menedżerskich. Oprócz uczęszczania na odpowiednie szkolenia staram się poświęcać czas na lekturę poradników dla menedżerów, które opisują, w jaki sposób warto zarządzać zespołem i komunikować się z podwładnymi, aby osiągać pożądane wyniki. Czasami jednak mam wrażenie, że lektura tych poradników w niczym mi tak naprawdę nie pomaga, że treści zawarte w nich są często dyskusyjne, a niekiedy wręcz nieżyciowe. Zastanawiam się, czy jest tak, że to ja nie potrafię zrozumieć przesłania tych lektur, czy też owe lektury upowszechniają rady, z których nie warto po prostu korzystać.

ODPOWIEDŹ

Udzielać rad jest łatwo. Być może za łatwo. Dlatego często słyszymy lub czytamy, co powinniśmy zrobić, ale najczęściej oferowane porady nie są ani szczególnie trafne (nie uwzględniają bowiem specyfiki sytuacji, w której się znajdujemy), ani praktyczne (zarysowują bowiem bardzo ogólnie pożądany kierunek działania, często mówią o tym, co powinniśmy zrobić, ale już nie precyzują, jak dokładnie należy tego dokonać). Jednak lektura dobrego poradnika może wymiernie przysłużyć się do naszego rozwoju osobistego i zawodowego. Będzie to możliwe, jeśli tylko zwrócimy uwagę na kilka kluczowych spraw związanych z czytaniem poradników i inspirowaniem się nimi.

Rozważny wybór

Lektura dobrego poradnika może być inspiracją i „pierwszym krokiem” do rozwoju nowych umiejętności lub udoskonalenia już posiadanych. Warto jednak podkreślić, że lektura sama w sobie nie stanowi działania wystarczającego do tego, aby wypracować lub udoskonalić pożądaną przez nas umiejętność. Co więcej, lektura zbyt wielu poradników jednocześnie może, zamiast inspirować do rozwoju, raczej zniechęcać do niego z powodu zamętu w głowie wywołanego licznymi, często sprzecznymi radami. Dobrą strategią jest uświadomienie sobie najpierw, czego chcielibyśmy się nauczyć, a następnie dokonanie wyboru jednego, dobrego poradnika, który uważnie przeczytamy. W trakcie wybierania lektury warto być wybrednym. Należy przejrzeć dostępne poradniki z danego tematu i sprawdzić, kim są ich autorzy oraz na jakiej podstawie zalecają określone rozwiązania. W szczególności warto przemyśleć, czy proponowane rozwiązania są adekwatne do sytuacji, w której obecnie się znajdujemy, kultury organizacji, w której pracujemy, stanowiska, które piastujemy, i zespołu, którym przyszło nam zarządzać. Łatwo jest ulec magii autorytetu i nie zauważyć, że rekomendowane sposoby zachowania lub techniki zarządzania mogą mieć bardzo ograniczone zastosowanie w naszym przypadku (chociażby z powodu różnic kulturowych i mentalności osób, którymi przyszło nam zarządzać).

Praktyczne stosowanie rad

Poradniki najczęściej reprezentują „techniczny” punkt widzenia. Opisują techniki czy wręcz sztuczki, na przykład odpowiedniego prezentowania siebie i budowania autorytetu lub komunikowania się z członkami zespołu. Kluczowe jest zdanie sobie sprawy z tego, że opanowanie technicznej strony danej umiejętności to dopiero początek kształtowania pożądanej przez nas kompetencji. Oprócz nauczenia się samej techniki należy rozwinąć umiejętność efektywnego korzystania z niej w kontaktach ze współpracownikami i podwładnymi. Wymaga to aktywnego eksperymentowania z daną techniką w trakcie codziennych interakcji w pracy oraz identyfikacji osób i sytuacji, w których dana technika sprawdza się oraz w których nie przynosi mimo wszystko większych korzyści, a być może wręcz naraża nas na niepotrzebne ryzyko. Mówiąc wprost: warto odróżnić „gadżety interpersonalne” (powierzchowne opanowane techniki) od kompetencji (wprawy w stosowaniu wybranych technik w realizacji konkretnych celów).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »