REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Talent pooling. Proces rekrutacji można skrócić nawet o cztery tygodnie!

Talent pooling
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kryzys gospodarczy i redukcje, zwłaszcza w sektorze nowych technologii – zarówno w big tech, jak i zagranicznych start-upach – mają wpływ i niosą konsekwencje także na polskim rynku. Firmy działające w naszym kraju wstrzymują się z poszukiwaniami kandydatów i jednocześnie redukują liczebność działów rekrutacji. Z drugiej strony, organizacje, które procesy prowadzą, coraz częściej stawiają na większą efektywność i jakość kandydatów, a nie działania skoncentrowane na masowym pozyskaniu CV. 

Na tym polu wykazać mogą się rekruterzy – freelancerzy, a zwłaszcza osoby stosujące metodę talent poolingu. Zdaniem ekspertów z platformy rekrutacyjnej Talent Place, metoda ta jest bardzo szybka i skuteczna, ale wymaga dobrej organizacji pracy, doświadczenia, umiejętności oraz odpowiednich narzędzi. W tym celu firma zaprezentowała właśnie Talent Pooling App, która wykorzystuje technologię uczenia maszynowego do łączenia kandydatów w bazie rekruterów z aktywnymi ofertami pracy.

Autopromocja

Czym jest talent pooling

Talent pooling to zyskująca na znaczeniu koncepcja, która pozwala na szybkie i skuteczne prowadzenie procesów rekrutacyjnych. Polega na tworzeniu przez rekrutera jakościowej bazy kandydatów, budowaniu z nimi relacji, a następnie przedstawianiu ofert pracy dopasowanych do oczekiwań i kompetencji danej osoby, ale też polecaniu najlepszych kandydatów innym rekruterom. Jak przekonuje Przemysła Kadula, CEO Talent Place, ten model rekrutacji jest idealnie skrojony na obecne potrzeby firm, rekruterów i samych kandydatów:

– Talent pooling pozwala na znacznie szybsze i efektywniejsze przeprowadzanie rekrutacji, niż ma to miejsce, stosując tradycyjne metody. Rekruter nie musi rozpoczynać procesu od zera, bo ma aktualną bazę sprawdzonych już kandydatów, zna ich status zawodowy i wie, czego oczekują oni od pracodawcy. To może być kluczowe w przypadku specjalistów o trudno dostępnych kompetencjach, ale też np. w kontekście pokolenia Z, które ma często bardziej specyficzne wymagania względem miejsca pracy. Co niezwykle istotne – rekruter, który prowadzi dialog i działa transparentnie, cieszy się znacznie większym zaufaniem kandydata, niż osoba, która przesyła mu ofertę na LinkedIn po raz pierwszy. Zalety talent poolingu są coraz częściej dostrzegane przez rekruterów. Tylko w naszych inicjatywach edukacyjnych na ten temat uczestniczyło ponad 1000 osób profesjonalnie zajmujących się pozyskiwaniem talentów.

Talent pooling w Polsce – znany wśród rekruterów, ale mało popularny

Talent pooling nie jest jednak jeszcze powszechnie stosowaną metodą w Polsce. Według badania SW Research, przeprowadzonego na zlecenie Talent Place jesienią 2022 r. wśród rekruterów, 57 proc. z nich najczęściej wyszukuje kandydatów poprzez portale społecznościowe (direct serach), a 31 proc. przez ogłoszenia na portalach pracy. 

Co ciekawe, ok. 40 proc. respondentów uważa, że direct search jest metodą najbardziej frustrującą, przede wszystkim ze względu na brak odpowiedzi od kandydatów i dużą czasochłonność. Z kolei 26 proc. ma negatywny stosunek do ogłoszeń, bo większość aplikacji pochodzi od osób o niewłaściwych kwalifikacjach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odniesieniu do metody talent poolingu, 62 proc. rekruterów wskazało wówczas, że zna tę metodę, ale tylko 20 proc. badanych przyznało, że utrzymuje regularny kontakt z kandydatami. Jednocześnie prawie połowa (47 proc.) respondentów uważa, że własna baza to duża oszczędność czasu na szukanie kandydatów, a dla 42 proc. oznacza to, że nie muszą zaczynać procesu rekrutacji „od zera”. Ponadto 3 na 4 rekruterów (74 proc.) wskazuje, że swoją sieć buduje spontanicznie, przy okazji realizowania projektów, a jedynie blisko co piąty badany (17 proc.) ma ustaloną strategię.

– Tradycyjne stosowane metody rekrutacji coraz częściej nie działają. Zamieszczając ogłoszenie w portalu pracy na stanowiska np. związane ze sprzedażą czy marketingiem, otrzymujemy setki aplikacji, ale osiem na dziesięć nie jest zgodnych z profilem stanowiska. Przeanalizowanie takiej liczby CV trwa kilka dni i łatwo jest pominąć odpowiedniego kandydata. Direct search na LinkedIn jest również bardzo czasochłonny i dodatkowo źle odbierany przez osoby – często traktowany jako „spamowanie” skrzynek. Często najlepsi kandydaci, to ci pasywni, ale w czasach niepewności ich skłonność do zmiany pracodawcy jest wyraźnie niższa. W praktyce, w procesie rekrutacji najdłuższym etapem jest poszukiwanie kandydatów, które może trwać 3–4 tygodnie lub nawet dłużej. Jednak w momencie, gdy posiadam własną, rozbudowaną bazę, pielęgnuję relacje z kandydatami, znam ich oczekiwania, mamy do siebie zaufanie – jestem w stanie zarekomendować osobę nawet w przeciągu godziny od chwili otrzymania projektu. To oznacza znacznie mniej pracy i szansę na zarobek. Kwoty te wahają się od 1000 do 5000 zł – wymienia Marta Garus, Head of Delivery w Talent Place.

Algorytm wesprze rekruterów

Stosowanie talent poolingu niesie bardzo wymierne korzyści, ale wymaga też określonych umiejętności od osoby stosujących tę metodę – podkreślają eksperci z Talent Place. Aby zbudować i odpowiednio prowadzić bazę potrzebna jest duża skrupulatność i organizacja pracy.  Sieć kontaktów będzie działała tylko w momencie, jeśli wszelkie dane zawarte w bazie będą aktualne – status zawodowy, oczekiwania finansowe, szkolenia i certyfikaty. A to wymaga już bardzo dużej systematyczności w kontaktach i podtrzymywania relacji, np. poprzez przesyłanie treści interesujących z punktu widzenia zainteresowań zawodowych odbiorcy. Trzecim aspektem są umiejętności zarządzania danymi (w tym zgodami na przetwarzanie danych osobowych). Im większa baza, tym jej przetwarzanie będzie bardziej skomplikowane. 

Z myślą o wsparciu osób zajmujących się pozyskiwaniem talentów i budowaniem własnej bazy kandydatów, Talent Place uruchomiło Talent Pooling App. Prace nad jej stworzeniem zostały sfinansowane przez grupę Everuptive. Jest to aplikacja, która pomaga w świadomym budowaniu sieci kontaktów i zarządzaniu wszelkimi danymi dotyczącymi kandydatów, a także rekomendowaniu ich do konkretnych projektów rekrutacyjnych. 

Aplikacja wykorzystuje mechanizmy oparte o technologię uczenia maszynowego. Z jednej strony rekruter może do niej zaimportować całą swoją bazę kandydatów lub pojedyncze plik z CV, który następnie zostaną przeanalizowane przez algorytm. Na podstawie przesłanych danych aplikacja tworzy profile każdego kandydata i przypisuje tagi, pozwalające na szybkie przeszukiwanie bazy na podstawie różnych kryteriów. Z drugiej strony, algorytm aplikacji paruje najlepiej dopasowane profile kandydatów z projektami rekrutacyjnymi stworzonymi przez użytkownika. Co więcej, może on również zarekomendować swoich kandydatów do projektów Talent Place, które są dla niego widoczne w osobnej zakładce. 

– Talent Pooling App to zmiana paradygmatu na rynku rekrutacji. Umożliwia rekruterom indywidualną pracę na swojej własnej bazie kandydatów, znacząco zwiększając swoją efektywność. Z naszego badania wynika, że ponad 1/3 rekruterów bardzo ceni najbardziej kandydatów z polecenia, ale zaledwie co piąty sam robi to regularnie. Wynika to z braku jakościowej i aktualnej bazy kandydatów oraz braku czasu i umiejętności na jej stworzenie. Teraz otrzymali oni narzędzie, które ten proces bardzo ułatwia, a tym samym pozwolą czerpać dodatkowe dochody ze zbudowanych przez lata relacji – wyjaśnia Przemysław Kadula.

– Działając jako rekruter-freelancer przez 2 lata, zbudowałam bazę liczącą blisko 4 tysiące osób. Praca z tak dużym zbiorem danych, zarządzanie czy wyszukiwanie informacji wymaga ode mnie dużej samodyscypliny oraz skrupulatności i bywa nieefektywne. Talent Pooling App automatycznie generuje profile kandydatów, opisuje je tagami, co bardzo przyspiesza pracę. Co więcej – aplikacja sama sugeruje mi, który kandydat pasuje do konkretnego stanowiska. Dodatkowo np. przelicza i podsumowuje prowizje za zrealizowane projekty czy pomaga w zarządzaniu zgodami na przetwarzanie danych osobowych. Niezależnie, czy pracujemy w 100% jako freelancer, czy realizujemy dodatkowe projekty od czasu do czasu, ta aplikacja stanowi taki osobisty system ATS, z którego możemy korzystać przez okres całej naszej kariery zawodowej – dodaje Monika Filus, rekruter współpracujący z Talent Place.

Czy talent pooling stanie się wiodącym modelem pracy rekruterów w Polsce? 

– Organizacje coraz częściej szukają wsparcia zewnętrznych rekruterów czy mniejszych firm w pozyskiwaniu pracowników, właśnie ze względu na skuteczność i szybkość realizacji procesu. Koncepcja talent poolingu sprawdza się tu bardzo dobrze i jej popularność rośnie, bo rekruterzy dostrzegają wady tradycyjnych metod. Wszystkim przecież zależy, aby pracować mniej, ale bardziej owocnie! Dla osób szukających pracy to również dobra informacja – dobre relacje z rekruterem to szansa na szybsze znalezienie wymarzonej pracy, szczery feedback i mniej stresu  podsumowuje Monika Filus. 

Talent Place to innowacyjne rozwiązanie rekrutacyjne oparte o platformę profesjonalnych rekruterów. Jego celem jest dopasowanie jak największej liczby pracowników i pracodawców, tak aby w pełni wykorzystywali swój wzajemny potencjał. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA