| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Czy zatrudniać cudzoziemców?

Czy zatrudniać cudzoziemców?

Czy lepiej dać pracę bezrobotnym rodakom, czy imigrantom? Jak zapełnić luki pokoleniowe? Co oznacza zatrudnianie obcokrajowców dla kraju, firm i menedżerów?

Badania rynku pracy przekonują, że spowolnienie gospodarcze się kończy. Firmy, co prawda, nie zatrudniają jeszcze masowo, ale udoskonalone procesy i poprawiona w ramach różnych restrukturyzacji wydajność być może nie na długo już wystarczą. Czy w tej sytuacji uratują nas programy aktywizujące zawodowo grupy 50+, niepełnosprawnych, kobiety po urlopach wychowawczych? Czy możemy jeszcze liczyć na masowy powrót Polaków z Wielkiej Brytanii i Irlandii? Wiadomo jedynie, że nie zdążymy już urodzić i wychować dzieci, które za kilka lat będą potrzebne jako pracownicy w naszych firmach.

Już dziś – mimo bezrobocia – na rynku brakuje pracowników. Polacy wyjeżdżają za granicę na lepiej płatne posady. Wkrótce ma się dla nas otworzyć niemiecki i austriacki rynek pracy, co dodatkowo może pogłębić zjawisko migracji. Do Polski przyjeżdżają z kolei pracownicy z zagranicy – głównie z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdowy i Gruzji.

Pojawiają się jednak również przedstawiciele narodowości bardziej egzotycznych, prowadzący etniczne restauracje, pracujący w handlu i na budowach. Są wśród nich także lekarze czy informatycy.

Jak wynika z danych Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ), pomiędzy rokiem 2008 a 2009 liczba legalnie pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 60 proc. (liczba wydanych zezwoleń na pracę wyniosła 29 340).

Rośnie również liczba zarejestrowanych w urzędach pracy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi – obywatelom państw objętych tzw. procedurą uproszczoną, z której mogą korzystać obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdowy oraz Gruzji. W 2009 roku zarejestrowano 189 317 takich oświadczeń, czyli ponadsześciokrotnie więcej niż wydano zezwoleń na wykonywanie pracy w tym samym okresie i ponad 20 proc. więcej niż w roku poprzednim. Powyższe dane są jednak deklaratywne, oparte jedynie na składanych przez pracodawców informacjach o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Nie są dostępne natomiast żadne informacje, ilu faktycznie cudzoziemców podjęło pracę w Polsce na tej podstawie.

Badanie przeprowadzone przez Antal International i zaprezentowane przez SAZ 22 czerwca 2010 r. pokazuje, że polskie firmy znów zaczynają zatrudniać – taką chęć zadeklarowało 47 proc. pytanych pracodawców, a tylko 13 proc. przewiduje zwolnienia. Wkrótce więc znowu może pojawić się problem ze znalezieniem rąk do pracy i liczba zatrudnianych obcokrajowców jeszcze bardziej się zwiększy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »