| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Czy zatrudniać cudzoziemców?

Czy zatrudniać cudzoziemców?

Czy lepiej dać pracę bezrobotnym rodakom, czy imigrantom? Jak zapełnić luki pokoleniowe? Co oznacza zatrudnianie obcokrajowców dla kraju, firm i menedżerów?

Badania rynku pracy przekonują, że spowolnienie gospodarcze się kończy. Firmy, co prawda, nie zatrudniają jeszcze masowo, ale udoskonalone procesy i poprawiona w ramach różnych restrukturyzacji wydajność być może nie na długo już wystarczą. Czy w tej sytuacji uratują nas programy aktywizujące zawodowo grupy 50+, niepełnosprawnych, kobiety po urlopach wychowawczych? Czy możemy jeszcze liczyć na masowy powrót Polaków z Wielkiej Brytanii i Irlandii? Wiadomo jedynie, że nie zdążymy już urodzić i wychować dzieci, które za kilka lat będą potrzebne jako pracownicy w naszych firmach.

Już dziś – mimo bezrobocia – na rynku brakuje pracowników. Polacy wyjeżdżają za granicę na lepiej płatne posady. Wkrótce ma się dla nas otworzyć niemiecki i austriacki rynek pracy, co dodatkowo może pogłębić zjawisko migracji. Do Polski przyjeżdżają z kolei pracownicy z zagranicy – głównie z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdowy i Gruzji.

Pojawiają się jednak również przedstawiciele narodowości bardziej egzotycznych, prowadzący etniczne restauracje, pracujący w handlu i na budowach. Są wśród nich także lekarze czy informatycy.

Jak wynika z danych Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ), pomiędzy rokiem 2008 a 2009 liczba legalnie pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 60 proc. (liczba wydanych zezwoleń na pracę wyniosła 29 340).

Rośnie również liczba zarejestrowanych w urzędach pracy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi – obywatelom państw objętych tzw. procedurą uproszczoną, z której mogą korzystać obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdowy oraz Gruzji. W 2009 roku zarejestrowano 189 317 takich oświadczeń, czyli ponadsześciokrotnie więcej niż wydano zezwoleń na wykonywanie pracy w tym samym okresie i ponad 20 proc. więcej niż w roku poprzednim. Powyższe dane są jednak deklaratywne, oparte jedynie na składanych przez pracodawców informacjach o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Nie są dostępne natomiast żadne informacje, ilu faktycznie cudzoziemców podjęło pracę w Polsce na tej podstawie.

Badanie przeprowadzone przez Antal International i zaprezentowane przez SAZ 22 czerwca 2010 r. pokazuje, że polskie firmy znów zaczynają zatrudniać – taką chęć zadeklarowało 47 proc. pytanych pracodawców, a tylko 13 proc. przewiduje zwolnienia. Wkrótce więc znowu może pojawić się problem ze znalezieniem rąk do pracy i liczba zatrudnianych obcokrajowców jeszcze bardziej się zwiększy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »