REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawco, zatrudniasz wysoko wrażliwego pracownika? Nie wiesz, jaki masz skarb

wysoko wrażliwy pracownik hr
Wysoko wrażliwy pracownik - skarb pracodawcy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jaki powinien być idealny pracownik? Kogo zatrudnić, aby przynosił jak najwięcej korzyści firmie? Kto najlepiej zadba o atmosferę w organizacji? Jak znaleźć lojalnego, rzetelnego i sumiennego pracownika? Odpowiedzią może być rekrutacja kandydata do pracy pod kątem wysokiej wrażliwości.
rozwiń >

Idealny pracownik czyli jaki?

Pracodawcy chcieliby mieć pracowników, którzy przede wszystkim sumiennie wykonują swoje obowiązki. Stawiają się na czas w pracy. Mogą im zaufać. Związują się z firmą, stają się lojalni. Idealny pracownik to często ktoś, kto sprawdzi się w każdej sytuacji i szybko wychwyci ewentualne problemy. Czy idealnym pracownikiem będzie więc osoba wysoko wrażliwa? Sprawdźmy.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik o wysokiej wrażliwości widzi więcej

Jakie są osoby wysoko wrażliwe i co wyróżnia je od innych? Osoby wysoko wrażliwe przede wszystkim są sumienne, lojalne, cierpliwe i skupione na jakości. Dla większości pracodawców taki pracownik to skarb.

Co więcej, pracownik z wysoką wrażliwością obdarzony jest szczególnie pożądaną umiejętnością wyczulenia na szczegóły. To WWO jako pierwsi zauważają niepokojące objawy, czy to w zespole, czy w kontaktach z klientami, a nawet potencjalne błędy w polityce firmy. Jedyną przeszkodą w korzystaniu z ich potencjału w takich sytuacjach może być poczucie braku bezpieczeństwa przy wyrażaniu własnych opinii. Aby firma czerpała korzyści ze szczególnych zdolności osób wysoko wrażliwych, należy stworzyć im pewną, pozbawioną ryzyka przestrzeń do zgłaszania spostrzeżeń, często niewygodnych, krytycznych.

idealny pracownik wysoko wrażliwy wysoka wrażliwość wwo hr

 

Pracownik wysoko wrażliwy to idealny pracownik?

ShutterStock

Wysoka wrażliwość wpływa na atmosferę w zespole

Kolejnym plusem osoby wysoko wrażliwej jest jej pozytywny wpływ na atmosferę w zespole. Taki pracownik pierwszy wychwyci nastroje współpracowników. Dzięki temu również ze względu na duże pokłady empatii będzie starał się pomóc na różne sposoby. Osoba WWO będzie czuła potrzebę rozmowy, zrozumienia, pocieszenia innych, gdy zauważy drobne zmiany w ich zachowaniu. Być może sama tego nie zrobi, ale mogłaby zgłosić takie zapotrzebowanie. Tymczasem reszta zespołu może w ogóle nie dostrzegać problemu. Z czasem narastający, niezauważony problem mógłby postawić organizację w naprawdę ciężkim położeniu. Działajmy więc, kiedy wysoko wrażliwy pracownik bije na alarm.

Wysoko wrażliwi tworzą atmosferę ciepła i akceptacji. Dzięki nim organizacja może zyskać także na rynku poprzez pozytywne opinie na temat panującej w firmie atmosferze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysoko wrażliwi nastawieni są na potrzeby klienta

Oprócz szybkiego zauważania nieprawidłowości, tworzenia dobrej atmosfery w zespole, osoby wysoko wrażliwe zyskują w oczach pracodawcy przez nastawienie na potrzeby i zadowolenie klienta. Cechy te spójnie łączą się ze sobą. Skoro WWO więcej widzą, zwracają uwagę na niuanse, wychwytują drobne sygnały i sugestie to jest to również cecha pożądana w kontaktach z klientami. Dzięki temu z większą łatwością wczuwają się w potrzeby osób, z którymi spotykają się w praktyce zawodowej. Szybciej i dokładniej poznają życzenia innych ludzi, co pozwala na precyzyjne spełnienie żądań.

Wysoko wrażliwy pracownik jako wizjoner

W książce Elaine N. Aron „Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza” autorka przedstawia takie osoby jako tzw. klasę doradców królów. Kiedyś podobne role pełnili duchowni. Te osoby mają szczególne predyspozycje do bycia doradcami. Sprowadza się to do umiejętności wychwytywania najdrobniejszych szczegółów, niezgodności, przesłanek zapowiadających szereg zdarzeń, łączenia faktów, przewidywania. Wszystko to sprawia, że sprawdzają się jako wizjonerzy. W książce zawarte jest twierdzenie, że każda społeczność potrzebuje osób wysoko wrażliwych, aby przetrwać. Idąc tym tropem, warto zastanowić się nad obecnością osób wysoko wrażliwych we własnej organizacji (Czy w moim zespole są osoby z wysoką wrażliwością? Co mogę zrobić, aby wykorzystać ich potencjał?).

Miejsce pracy wysoko wrażliwych

Aby móc w pełni korzystać z umiejętności osób wysoko wrażliwych, należy zapewnić im odpowiednie miejsce pracy. WWO objawia się tym, że pracownicy mają większą wrażliwość na docierające do nich różnego rodzaju bodźce. Dzięki temu szybciej i częściej dochodzą do trafnych spostrzeżeń. Potrafią łączyć ze sobą elementy złożonych układanek, a co za tym idzie przewidywać różne rozwiązania i wybierać te najlepsze. Nie mogą jednak zostać przestymulowane. Zapewnij im ciche i spokojne miejsce pracy, aby mogli rozwinąć skrzydła. Dodatkowo, nie lubią pracować, gdy patrzy im się na ręce. Postaraj się zaplanować inny sposób oceny ich pracy niż poprzez fizyczną obserwację.

Wysoko wrażliwy pracownik mniej widoczny, ale doceniany?

Jako pracodawca musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wysoko wrażliwy pracownik nie będzie tym, który na każdym spotkaniu i najgłośniej wyrazi swoją opinię. Nie jest też zwykle typem szczególnie towarzyskim. Nie robi wokół siebie szumu i nie podkreśla swoich sukcesów. Rolą pracodawcy jest zadbanie o to, by nie wpływało to na niższą ocenę jego pracy. W pojedynkę i w ciszy potrafi zdziałać cuda.

Ważne

Osoby wysoko wrażliwe „stronią od agresywnej autopromocji”. Liczą na to, że ich ciężka, uczciwa i lojalna praca sama się obroni i zostanie zauważona przez pracodawcę. Postaraj się dostrzec wysoko wrażliwą osobę we własnej firmie, by nie stracić być może najbardziej wartościowego pracownika.

Rekrutacja pracowników wysoko wrażliwych

Jeśli pracodawcy zależy na zaangażowanym i solidnym pracowniku, może rozważyć prowadzenie rekrutacji w taki sposób, aby wyłonić osoby z wysoką wrażliwością. Na rynku jest coraz więcej książek na temat wysokiej wrażliwości. Rozmowa rekrutacyjna może nie być idealnym rozwiązaniem służącym poznaniu osoby WWO. Stres i przebodźcowanie powoduje u wysoko wrażliwych większe nadpobudzenie. Warto mieć to na uwadze w trakcie rozmowy. Można też pomyśleć o innym sposobie sprawdzenia kandydata, np. prześledzenie dotychczasowych wyników jego pracy.

Źródło: 

„Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza” Elaine N. Aron

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA