REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawco, zatrudniasz wysoko wrażliwego pracownika? Nie wiesz, jaki masz skarb

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
wysoko wrażliwy pracownik hr
Wysoko wrażliwy pracownik - skarb pracodawcy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jaki powinien być idealny pracownik? Kogo zatrudnić, aby przynosił jak najwięcej korzyści firmie? Kto najlepiej zadba o atmosferę w organizacji? Jak znaleźć lojalnego, rzetelnego i sumiennego pracownika? Odpowiedzią może być rekrutacja kandydata do pracy pod kątem wysokiej wrażliwości.

rozwiń >

Idealny pracownik czyli jaki?

Pracodawcy chcieliby mieć pracowników, którzy przede wszystkim sumiennie wykonują swoje obowiązki. Stawiają się na czas w pracy. Mogą im zaufać. Związują się z firmą, stają się lojalni. Idealny pracownik to często ktoś, kto sprawdzi się w każdej sytuacji i szybko wychwyci ewentualne problemy. Czy idealnym pracownikiem będzie więc osoba wysoko wrażliwa? Sprawdźmy.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik o wysokiej wrażliwości widzi więcej

Jakie są osoby wysoko wrażliwe i co wyróżnia je od innych? Osoby wysoko wrażliwe przede wszystkim są sumienne, lojalne, cierpliwe i skupione na jakości. Dla większości pracodawców taki pracownik to skarb.

Co więcej, pracownik z wysoką wrażliwością obdarzony jest szczególnie pożądaną umiejętnością wyczulenia na szczegóły. To WWO jako pierwsi zauważają niepokojące objawy, czy to w zespole, czy w kontaktach z klientami, a nawet potencjalne błędy w polityce firmy. Jedyną przeszkodą w korzystaniu z ich potencjału w takich sytuacjach może być poczucie braku bezpieczeństwa przy wyrażaniu własnych opinii. Aby firma czerpała korzyści ze szczególnych zdolności osób wysoko wrażliwych, należy stworzyć im pewną, pozbawioną ryzyka przestrzeń do zgłaszania spostrzeżeń, często niewygodnych, krytycznych.

 

Pracownik wysoko wrażliwy to idealny pracownik?

ShutterStock

Wysoka wrażliwość wpływa na atmosferę w zespole

Kolejnym plusem osoby wysoko wrażliwej jest jej pozytywny wpływ na atmosferę w zespole. Taki pracownik pierwszy wychwyci nastroje współpracowników. Dzięki temu również ze względu na duże pokłady empatii będzie starał się pomóc na różne sposoby. Osoba WWO będzie czuła potrzebę rozmowy, zrozumienia, pocieszenia innych, gdy zauważy drobne zmiany w ich zachowaniu. Być może sama tego nie zrobi, ale mogłaby zgłosić takie zapotrzebowanie. Tymczasem reszta zespołu może w ogóle nie dostrzegać problemu. Z czasem narastający, niezauważony problem mógłby postawić organizację w naprawdę ciężkim położeniu. Działajmy więc, kiedy wysoko wrażliwy pracownik bije na alarm.

Wysoko wrażliwi tworzą atmosferę ciepła i akceptacji. Dzięki nim organizacja może zyskać także na rynku poprzez pozytywne opinie na temat panującej w firmie atmosferze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysoko wrażliwi nastawieni są na potrzeby klienta

Oprócz szybkiego zauważania nieprawidłowości, tworzenia dobrej atmosfery w zespole, osoby wysoko wrażliwe zyskują w oczach pracodawcy przez nastawienie na potrzeby i zadowolenie klienta. Cechy te spójnie łączą się ze sobą. Skoro WWO więcej widzą, zwracają uwagę na niuanse, wychwytują drobne sygnały i sugestie to jest to również cecha pożądana w kontaktach z klientami. Dzięki temu z większą łatwością wczuwają się w potrzeby osób, z którymi spotykają się w praktyce zawodowej. Szybciej i dokładniej poznają życzenia innych ludzi, co pozwala na precyzyjne spełnienie żądań.

Wysoko wrażliwy pracownik jako wizjoner

W książce Elaine N. Aron „Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza” autorka przedstawia takie osoby jako tzw. klasę doradców królów. Kiedyś podobne role pełnili duchowni. Te osoby mają szczególne predyspozycje do bycia doradcami. Sprowadza się to do umiejętności wychwytywania najdrobniejszych szczegółów, niezgodności, przesłanek zapowiadających szereg zdarzeń, łączenia faktów, przewidywania. Wszystko to sprawia, że sprawdzają się jako wizjonerzy. W książce zawarte jest twierdzenie, że każda społeczność potrzebuje osób wysoko wrażliwych, aby przetrwać. Idąc tym tropem, warto zastanowić się nad obecnością osób wysoko wrażliwych we własnej organizacji (Czy w moim zespole są osoby z wysoką wrażliwością? Co mogę zrobić, aby wykorzystać ich potencjał?).

Miejsce pracy wysoko wrażliwych

Aby móc w pełni korzystać z umiejętności osób wysoko wrażliwych, należy zapewnić im odpowiednie miejsce pracy. WWO objawia się tym, że pracownicy mają większą wrażliwość na docierające do nich różnego rodzaju bodźce. Dzięki temu szybciej i częściej dochodzą do trafnych spostrzeżeń. Potrafią łączyć ze sobą elementy złożonych układanek, a co za tym idzie przewidywać różne rozwiązania i wybierać te najlepsze. Nie mogą jednak zostać przestymulowane. Zapewnij im ciche i spokojne miejsce pracy, aby mogli rozwinąć skrzydła. Dodatkowo, nie lubią pracować, gdy patrzy im się na ręce. Postaraj się zaplanować inny sposób oceny ich pracy niż poprzez fizyczną obserwację.

Wysoko wrażliwy pracownik mniej widoczny, ale doceniany?

Jako pracodawca musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wysoko wrażliwy pracownik nie będzie tym, który na każdym spotkaniu i najgłośniej wyrazi swoją opinię. Nie jest też zwykle typem szczególnie towarzyskim. Nie robi wokół siebie szumu i nie podkreśla swoich sukcesów. Rolą pracodawcy jest zadbanie o to, by nie wpływało to na niższą ocenę jego pracy. W pojedynkę i w ciszy potrafi zdziałać cuda.

Ważne

Osoby wysoko wrażliwe „stronią od agresywnej autopromocji”. Liczą na to, że ich ciężka, uczciwa i lojalna praca sama się obroni i zostanie zauważona przez pracodawcę. Postaraj się dostrzec wysoko wrażliwą osobę we własnej firmie, by nie stracić być może najbardziej wartościowego pracownika.

Rekrutacja pracowników wysoko wrażliwych

Jeśli pracodawcy zależy na zaangażowanym i solidnym pracowniku, może rozważyć prowadzenie rekrutacji w taki sposób, aby wyłonić osoby z wysoką wrażliwością. Na rynku jest coraz więcej książek na temat wysokiej wrażliwości. Rozmowa rekrutacyjna może nie być idealnym rozwiązaniem służącym poznaniu osoby WWO. Stres i przebodźcowanie powoduje u wysoko wrażliwych większe nadpobudzenie. Warto mieć to na uwadze w trakcie rozmowy. Można też pomyśleć o innym sposobie sprawdzenia kandydata, np. prześledzenie dotychczasowych wyników jego pracy.

Źródło: 

„Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza” Elaine N. Aron

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają?

Nadchodzą zmiany w PPK oraz w prawie dotyczącym funduszy inwestycyjnych. Czy pracownicy zyskają? Prawdopodobnie tak. Ministerstwo Finansów przygotowuje gruntowną nowelizację przepisów regulujących polski rynek kapitałowy. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy (numer UC105), który ma na celu zmianę kluczowych aktów prawnych: ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Dla tysięcy pracowników z ZUSu pieniądze wstecz: zasiłki, renty, odszkodowania. Resort zdrowia już ma przepisy

Rak jako choroba zawodowa i odszkodowania z ZUS? Prawdopodobnie tak, bo resor zdrowia pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących chorób zawodowych, które znacząco zwiększą ochronę pracowników narażonych na działanie pewnych szkodliwych dla ich zdrowia czynników. Ta nowelizacja otwiera drogę byłym i obecnym pracownikom do ubiegania się o nowe świadczenia, takie jak odszkodowania i renty, w przypadku zdiagnozowania tych nowotworów w związku z wykonywaną w przeszłości pracą.

Staż pracy na nowych zasadach. Projekt w Sejmie

Projekty dotyczące stażu pracy zostały skierowane do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach. "Każda praca zasługuje na szacunek" – podkreśliła podczas debaty szefowa resortu rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Przerwa na papierosa w pracy: tak czy nie?

Pytań na temat palenia papierosów w miejscu pracy jest wciąż wiele. Nie dziwi to - bo temat w zależności od punktu widzenia - palącego czy niepalącego - jest różnie postrzegany. Do najczęstszych wątpliwości należą np.: czy pracodawca może zakazać przerwy na papierosa? Czy pracodawca może wydłużyć czas pracy dla pracowników palących papierosy?Czy pracodawca może zabronić palenia w pracy? Czy zakaz palenia w pracy jest dyskryminacją? Ile razy można iść na papierosa w pracy? Można wręcz powiedzieć, że problem jest palący, a aż 60% zatrudnionych uważa, że pracodawcy nie powinni ingerować w ich nawyki związane z paleniem - tak wynika z ankiety Gi Group Holding.

REKLAMA

Koniec z bezpłatnymi stażami dla pracowników. MRPiPS zapowiada zmiany

To częsta praktyka, gdy młody pracownik za odbywanie stażu nie otrzymuje wynagrodzenia. Przygotowywana przez resort pracy ustawa ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży.

To już pewne: nadchodzi nowa płaca minimalna, kto dostanie podwyżkę od 1 stycznia 2026 r., ile ona wyniesie 250 zł

Na ostateczną wysokość najniższej krajowej jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2026 roku trzeba poczekać do pierwszej połowy września. Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wspólnego stanowiska do połowy lipca więc zgodnie z prawem decyzję co do płacy minimalnej arbitralnie podejmie rząd za dwa miesiące.

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe. Dlaczego? Bo planowane są spore zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 501) w zakresie ubiegania się o zasiłek.

Na ile oszacowano miesięczną wartość nieodpłatnej pracy domowej? Wartość „ukrytej” pracy kobiet była znacznie wyższa niż mężczyzn

Ile wynosi średnia miesięczna wartość nieodpłatnej pracy domowej? Kobiety, zwłaszcza matki małych dzieci, wykonują znacząco więcej nieodpłatnej pracy domowej niż mężczyźni. Różnice te są widoczne we wszystkich obszarach codziennych obowiązków. Ocenia Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na badania GUS.

REKLAMA

Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

REKLAMA