reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak podtrzymać wysoką motywację do pracy wśród podwładnych?

Jak podtrzymać wysoką motywację do pracy wśród podwładnych?

Jako menedżer dobrze wiem, jak ważny dla efektywności pracy zespołu jest wysoki poziom motywacji wśród jego członków. O motywowaniu podwładnych mówi się wiele, lecz mam wrażenie, że zbyt często podkreśla się kwestię podwyższania motywacji, natomiast tylko sporadycznie porusza się temat utrzymania jej na pożądanym poziomie. Mnie interesują właśnie sposoby podtrzymania wysokiej motywacji w moim zespole. Co i jak robić, aby utrzymać wśród podwładnych wysoki poziom umotywowania do pracy?

Nie bez powodu wiele się mówi i pisze na temat motywowania do pracy. Motywacja do pracy, rozważana w kategoriach zaangażowania w realizację obowiązków zawodowych i konsekwentnego wykazywania postawy typu „chcę”, jest przecież nieodłącznym elementem kompetencji zawodowych. Sprawne wykorzystanie specjalistycznej wiedzy i profesjonalnych umiejętności do realizacji celów i zadań, jakie organizacja stawia przed pracownikiem, w dużej mierze zależy od motywacji – trzeciego, obok wiedzy i umiejętności, składnika kompetencji. Istnieje przy tym silna tendencja do szukania przyczyn braku oczekiwanych efektów w deficytach motywacji. W tym kontekście zrozumiałe jest, dlaczego najczęściej pisze się o podwyższaniu motywacji pracowników – zwiększaniu ich zaangażowania w pracę i realizację wyznaczonych celów. Motywacja nie ma stałego poziomu. Można ją zwiększyć, lecz może ona także ulec zmniejszeniu.

Co więcej, zmiany w zakresie poziomu motywacji są zjawiskiem powszechnym i z tej przyczyny uważanym niemal za nieuchronne. Oznacza to, że wyzwaniem jest utrzymanie zaangażowania pracownika na wysokim, najlepszym poziomie – tak, abyśmy nie mieli do czynienia ani z deficytem, ani z nadmiarem motywacji (na przykład w formie nadmiernego i zarazem dezorganizującego pobudzenia lub rozbudzonych, lecz płonnych i nierealistycznych oczekiwań). Jeśli zależy nam na utrzymaniu optymalnego poziomu motywacji wśród współpracowników, warto zapoznać się z kilkoma zasadami – jeśli będziemy działać w zgodzie z nimi, będzie nam łatwiej zarządzać poziomem zaangażowania wśród członków naszego zespołu.

Baza w motywacji wewnętrznej

Na początek warto uświadomić sobie, że najpewniejszą bazą dla trwałego, optymalnego poziomu zaangażowania jest motywacja wewnętrzna, czyli zainteresowanie daną aktywnością nie tylko dlatego że dzięki niej można coś osiągnąć, ile ze względu na to, że sama w sobie jest ona ciekawa, przyjemna i angażująca. Pasjonaci, entuzjaści danego zajęcia nie nudzą się swoją pracą. Zawsze są w stanie odnaleźć w niej coś ciekawego, przyjemnego i angażującego. Ryzyko nadmiernej fluktuacji poziomu motywacji u pasjonatów jest więc minimalne. Przykład pasjonatów daje więc pierwszą wskazówkę, jak zadbać o utrzymanie właściwego poziomu umotywowania wśród pracowników. Otóż kluczowego znaczenia nabierają procesy selekcji zawodowej oraz właściwej alokacji kadr. Trwały, najlepszy poziom umotywowania będzie najłatwiej osiągnąć w przypadku pracowników, którzy posiadają nie tylko niezbędną wiedzę, doświadczenie i umiejętności, lecz także określone zainteresowania i postawy. Zwrócenie większej uwagi podczas procesów selekcji i alokacji kadr na zainteresowania i postawy oraz ich dopasowanie do kultury organizacji oraz wymogów konkretnego stanowiska stwarza podstawę dla możliwości zapewnienia danej osobie warunków pracy, które będą dla niej ciekawe, przyjemne i angażujące, dzięki temu motywujące ją wewnętrznie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

psycholog-coach, trener

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama